reklama
 
 

Soud poslal do vazby tři obviněné v kauze hejtmana Rozbořila

Aktualizováno 15. 10. 2015 14:28
Policista Radek Petrůj, náměstek ředitele olomouckého policejního ředitelství Karel Kadlec a podnikatel Ivan Kyselý, kteří jsou obviněni v případu společně s hejtmanem Olomouckého kraje Jiřím Rozbořilem, míří do vazby. Poslal je tam Okresní soud v Ostravě. Ve vazbě skončili proto, že by mohli podle soudu ovlivňovat svědky. Proti rozhodnutí podali stížnost.

Ostrava - Okresní soud v Ostravě poslal do vazby trojici obviněných v kauze, v níž Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) stíhá také hejtmana ČSSD Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila. Soud uvalil vazbu na podnikatele Ivana Kyselého, náměstka ředitele olomouckého policejního ředitelství Karla Kadlece a jeho podřízeného Radka Petrůje, potvrdil mluvčí soudu Lukáš Delong.

To, že Petrůj míří do vazby, řekl deníku Aktuálně.cz také jeho advokát Tomáš Vymazal. "Byl vzat do vazby. Proti rozhodnutí jsme podali stížnost," řekl Vymazal.

Soud Petrůje poslal do vazby, protože by mohl ovlivňovat svědky a pokračovat v trestné činnosti. "Obvinění odmítá. Z textu není ani patrné, co je mu kladeno za vinu," podotkl Vymazal. Zda stíhání stojí jen na odposleších, ale komentovat nechtěl.

Úkol zněl: Stíhejte podnikatele

Deník Neovlivní.cz uvedl, že skryté mikrofony měla policie v kanceláři náměstka krajského ředitele policie Olomouckého kraje Karla Kadlece. Odposlechy letos v únoru zachytily, jak Kadlec zadal úkol kolegovi Radku Petrůjovi: "za každou cenu" musí začít stíhat podnikatele a člena ČSSD Jaroslava Králíka, který se angažuje v projektech financovaných z evropských dotací.

Později Kadlec tento plán prozradil podnikateli a dalšímu obviněnému Ivanu Kyselému i s detaily: které Králíkovy firmy se mají stát terčem vyšetřování a které ne. Právě pro trojici Petrůj, Kadlec a Kyselý požadovali žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci vazbu.

Poslední stíhaný - hejtman Jiří Rozbořil - byl po dvou dnech propuštěn na svobodu. Obvinění také odmítá. "Nikdy jsem nepožadoval žádné nestandardní informace od kohokoliv a úplatek jsem nikdy nenabízel. Byl jsem ve špatný čas na špatném místě. Má role v případu je nepodstatná a rozhodně nejsem klíčovou osobou," uvedl na tiskové konferenci Rozbořil.

Premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec ho však vyzvali k rezignaci. To hejtman zatím odmítá.

autor: Radek Nohl | 15. 10. 2015 13:02

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama