Soud poslal do vazby tři obviněné v kauze hejtmana Rozbořila

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 15. 10. 2015 14:28
Policista Radek Petrůj, náměstek ředitele olomouckého policejního ředitelství Karel Kadlec a podnikatel Ivan Kyselý, kteří jsou obviněni v případu společně s hejtmanem Olomouckého kraje Jiřím Rozbořilem, míří do vazby. Poslal je tam Okresní soud v Ostravě. Ve vazbě skončili proto, že by mohli podle soudu ovlivňovat svědky. Proti rozhodnutí podali stížnost.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Ostrava - Okresní soud v Ostravě poslal do vazby trojici obviněných v kauze, v níž Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) stíhá také hejtmana ČSSD Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila. Soud uvalil vazbu na podnikatele Ivana Kyselého, náměstka ředitele olomouckého policejního ředitelství Karla Kadlece a jeho podřízeného Radka Petrůje, potvrdil mluvčí soudu Lukáš Delong.

To, že Petrůj míří do vazby, řekl deníku Aktuálně.cz také jeho advokát Tomáš Vymazal. "Byl vzat do vazby. Proti rozhodnutí jsme podali stížnost," řekl Vymazal.

Soud Petrůje poslal do vazby, protože by mohl ovlivňovat svědky a pokračovat v trestné činnosti. "Obvinění odmítá. Z textu není ani patrné, co je mu kladeno za vinu," podotkl Vymazal. Zda stíhání stojí jen na odposleších, ale komentovat nechtěl.

Úkol zněl: Stíhejte podnikatele

Deník Neovlivní.cz uvedl, že skryté mikrofony měla policie v kanceláři náměstka krajského ředitele policie Olomouckého kraje Karla Kadlece. Odposlechy letos v únoru zachytily, jak Kadlec zadal úkol kolegovi Radku Petrůjovi: "za každou cenu" musí začít stíhat podnikatele a člena ČSSD Jaroslava Králíka, který se angažuje v projektech financovaných z evropských dotací.

Později Kadlec tento plán prozradil podnikateli a dalšímu obviněnému Ivanu Kyselému i s detaily: které Králíkovy firmy se mají stát terčem vyšetřování a které ne. Právě pro trojici Petrůj, Kadlec a Kyselý požadovali žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci vazbu.

Poslední stíhaný - hejtman Jiří Rozbořil - byl po dvou dnech propuštěn na svobodu. Obvinění také odmítá. "Nikdy jsem nepožadoval žádné nestandardní informace od kohokoliv a úplatek jsem nikdy nenabízel. Byl jsem ve špatný čas na špatném místě. Má role v případu je nepodstatná a rozhodně nejsem klíčovou osobou," uvedl na tiskové konferenci Rozbořil.

Premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec ho však vyzvali k rezignaci. To hejtman zatím odmítá.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Střety mezi policií a Palestinci v Jeruzalémě si vyžádaly desítky zraněných

Izraelská policie se v pondělí opět střetla u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě s palestinskými věřícími. Podle zpravodaje agentury AFP je na místě mnoho zraněných, podle palestinských zdrojů jde o desítky lidí.

Policisté proti Palestincům podle agentury AP použili slzný plyn a zábleskové granáty. Palestinci na policisty házeli kameny a další předměty.

Podle sdělení policie Palestinci z komplexu mešity Al-Aksá házeli kameny na přilehlou silnici. Podle Palestinců strážnici do komplexu mešity hodili zábleskové granáty a desítky lidí utrpěly zranění.

Na místě je podle AFP mnoho zraněných a městem se rozléhá houkání sirén. Policie podle agentury při zásahu použila pogumované projektily.

Dnes Izrael slaví svátek Den Jeruzaléma, který připomíná obsazení východní části města Izraelem za šestidenní války v roce 1967. Izrael připojil východní Jeruzalém ke zbytku města a celé jej nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy