Měl by rezignovat a odejít z politiky, reaguje vedení ČSSD na obvinění hejtmana Rozbořila

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 15. 10. 2015 13:31
Obvinění olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila vyvolala rozruch i ve vedení ČSSD. Premiér a předseda strany Bohuslav Sobotka uvedl, že pokud se podezření policie potvrdí, měl by Rozbořil rezignovat na stranické i veřejné funkce. Ministr vnitra Milan Chovanec si myslí, že pokud je aktivní politik obviněn, měl by funkci opustit ihned. Policie obvinila Jiřího Rozbořila z podplacení, v případu jsou stíháni i další tři lidé. Dva z nich jsou členy policie.
Jiří Rozbořil a Bohuslav Sobotka
Jiří Rozbořil a Bohuslav Sobotka | Foto: Olomoucký kraj

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) očekává, že pokud se potvrdí obvinění z korupce, olomoucký hejtman za ČSSD Jiří Rozbořil rezignuje na veřejné a stranické funkce. Premiér dodal, že vyšetřování je plně v rukou policie a ČSSD o něm nemá bližší informace. Strana podle něj ctí presumpci neviny.

"Vyšetřování Jiřího Rozbořila je plně v kompetenci Policie České republiky. Sociální demokracie nemá ke kauze žádné podrobnější informace," uvedl ve vyjádření premiér. "Pokud se potvrdí informace o jeho obvinění, očekávám, v souladu s politickou kulturou, kterou prosazuje ČSSD, jeho rychlou rezignaci na veřejné a stranické funkce," dodal.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v reakci na kauzu Vidkun uvedl, že pokud je obviněn aktivní politik, měl by funkci opustit.

Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) po dvoudenním zásahu kvůli údajné korupci obvinili čtyři lidi. Mezi nimi je i sociálnědemokratický hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil, jako jediný je stíhán na svobodě. Na 13:00 svolal do Olomouce tiskovou konferenci.

"V případě, že se politik očistí, může se samozřejmě do politiky vrátit. Chci však zatím požádat o obezřetnost, protože dokud není kdokoli odsouzený, platí presumpce neviny," uvedl Chovanec. Podle něj musí policie ve vyšetřování kauzy důsledně pokračovat bez ohledu na to, koho se týká.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) je přesvědčen, že by se olomouckou korupční kauzou měla zabývat bezpečnostní rada státu. Premiér Bohuslav Sobotka ale už ve středu v Bruselu novinářům oznámil, že se kvůli této věci nechystá radu svolávat.

Policie obvinila čtyři lidi

Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil  je obviněn z podplacení, podle jeho obhájce Petra Konečného s obviněním nesouhlasí a podal si proti němu stížnost.

Hejtman na tiskové konferenci uvedl, že nikdy nepožadoval nestandardní informace od kohokoliv a úplatek nikdy nenabízel. Rozbořil zopakoval slova svého advokáta, že byl pouze ve špatný čas na špatném místě. „Má role je nepodstatná a rozhodně nejsem klíčovou osobou,“ řekl. Rozbořil dále slíbil, že chce celou záležitost vysvětlit na krajském výboru a plánuje, že se sejde s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Rezignovat v tuto chvíli nehodlá.

V kauze byl obviněn kromě Rozbořila ještě náměstek ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karel Kadlec, šéf tamního odboru hospodářské kriminality Radek Petrůj a vlivný olomoucký podnikatel a blízký přítel Ivana Langera Ivan Kyselý.

Dva lidé jsou stíháni pro zneužití pravomoci úřední osoby, jeden z nich navíc i pro přijetí úplatku. Třetí osoba je stíhána pro účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby.

Detektivové ÚOOZ na případu podezření ze zneužívání pravomocí úřední osoby pracovali přes rok. Během akce zjistili, že se podezřelí podíleli na ovlivňování některých trestních kauz a únicích informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy