Chtěli jsme prověřit čerpání fondů. A skončili jsme, tvrdí vyhozený člen ČSSD

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
15. 10. 2015 18:36
Policie obvinila olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila z ČSSD z podplacení v souvislosti s evropskými dotacemi. Exposlanec a advokát Pavel Němec tvrdí, že upozorňoval na pochybnosti při rozdělování dotací už Rozbořilova předchůdce. Nedostal se prý kvůli tomu na kandidátku a později byl i vyloučen ze strany. Partajní hádky v kraji později vyvrcholily zrušením jedné z buněk a soudním sporem.
Mítink ČSSD v Olomouci.
Mítink ČSSD v Olomouci. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Obvinění olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila z ČSSD z podplácení v souvislosti s evropskými dotacemi připomnělo vnitrostranické problémy, se kterými se tamní sociální demokraté potýkají už několik let. Několik bývalých straníků vede s partají soudní spor a jeden z jeho hlavních aktérů – exposlanec Pavel Němec – tvrdí, že vše odstartovaly právě pochybnosti o čerpání evropských dotací.

"Vše začalo v roce 2012, kdy jsem jako šéf mohelnické buňky odeslal dopis tehdejšímu hejtmanovi Martinu Tesaříkovi, aby nechal prověřit způsob přidělování dotací z evropských peněz,“ řekl Němec deníku Aktuálně.cz. K tomu ale nedošlo, místo toho se Němec nedostal na krajskou kandidátku a později byl ze strany vyloučen.

"Okamžitě jsme si to spojili s tím dopisem,“ dodal Němec. A připomněl, že protikorupční policie právě rozkrývá okolnosti IT zakázek ministerstva pro místní rozvoj či několika radnic pro firmu Tesco SW, za níž stojí bratr bývalého hejtmana Martina Tesaříka Josef. Tesařík, který je dnes senátorem, je podle své asistentky v zahraničí a k Rozbořilově kauze se vyjádří příští týden.

Vnitrostranické spory ale Němcovým vyhazovem zdaleka neskončily. Mohelničtí sociální demokraté se nedostali ani na kandidátku do předčasných parlamentních voleb o rok později. Kvůli tomu se někteří z nich s ČSSD dodnes soudí, zastupuje je právě Němec. Členy strany už ovšem nejsou – nejdříve byla zrušena mohelnická buňka, poté byla pětice nejhlasitějších odpůrců úplně vyloučena ze strany.

Zameťte to pod koberec

V olomoucké korupční kauze byli obviněni z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku či z podplacení čtyři lidé. Hejtman Rozbořil je v olomoucké korupční kauze jako jediný z obviněných stíhaný na svobodě. Trojice dalších mužů skončila ve vazbě – šéf odboru hospodářské kriminality Radek Petrůj, náměstek ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karel Kadlec a podnikatel Ivan Kyselý, blízký přítel Ivana Langra.

Podle serveru Neovlivní.cz Rozbořil s policistou Kadlecem řešil například podezření ministerstva financí na dotační podvod při výstavbě jezdeckého areálu v Olomouci-Lazcích. Kadlec s Kyselým se zase domlouvali, jak má policie postupovat při vyšetřování stavby olomouckého akvaparku.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Ministři zahraničí zemí EU vyzvali k zastavení bojů mezi Izraelem a Palestinci. Společné prohlášení kritické k Izraeli však nepodpořilo Maďarsko

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražská burza v úterý uzavřela nejvýš od léta 2011

Pražská burza je nejsilnější za posledních téměř deset let. Index PX dnes uzavřel na 1143,3 bodu, což je jeho nejvyšší závěrečná hodnota od 3. srpna 2011. Vzhůru mu pomohly především akcie bank a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

Ze 13 hlavních titulů, které ovlivňují hodnotu indexu PX, dnes šest uzavřelo obchodování se ziskem. Nejvýrazněji zdražily akcie banky Moneta, o téměř 2,5 procenta. Dařilo se také cenným papírům bankovní skupiny Erste a Komerční banky.

Mimo finanční sektor si nejvýrazněji polepšily akcie ČEZ. Jejich cena stoupla o 1,8 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy