Taktika obviněných z Olomouce. Policisté při výslechu mlčí, ostatní jsou sdílnější

Petr Koděra Petr Koděra
Aktualizováno 16. 10. 2015 11:57
Dva vysoce postavení policejní důstojníci Karel Kadlec a Radek Petrůj, kteří se namočili do olomoucké korupční kauzy a jež soud poslal do vazby, odmítli při výslechu odpovídat na otázky vyšetřovatelů. Kadlec mlčel úplně, Petrůj vedl jen takzvaný monolog - řekl sám jen to, co chtěl. Zbývající dva obvinění v kauze - hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil a vlivný podnikatel Ivan Kyselý - vypovídali. Přesto i Kyselý skončil ve vazbě, jediného Rozbořila policie vyšetřuje na svobodě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Michaela Hasíková\Economia

Olomouc - Policejní důstojníci olomouckého krajského ředitelství Karel Kadlec a Radek Petrůj, kteří jsou obviněni z vynášení citlivých informací od policie, se rozhodli pro jasnou taktiku: nevypovídat.

Kadlec před vyšetřovateli mlčel úplně, Petrůj pak řekl pouze to, co sám chtěl. Na otázky detektivů odmítl odpovědět.

"Mohu potvrdit vaši informaci, že vypovídali jen dva z obviněných," řekl náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár, který spolu s kolegy a svým šéfem Ivo Ištvanem na vyšetřování dohlíží.

Sdílnější byli u výslechů vlivný podnikatel Ivan Kyselý, kterého policie obvinila z podílu na manipulaci vyšetřování závažných kauz a ovlivňování zakázek, a olomoucký hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD.

"Ano, vypovídal. Neměl co tajit," řekl hejtmanův advokát Petr Konečný.

Jeho klienta policie viní z toho, že se letos v srpnu na schůzce v kavárně snažil uplatit krajského policejního náměstka Kadlece, aby zametl pod stůl vyšetřování podezření z dotačního podvodu při stavbě koňské jízdárny v olomoucké části Lazce. Rozbořil schůzku přiznal. Popřel ale, že šlo o korupční nabídku.

"Bavili se spolu u piva o spoustě věcí. Ovšem úplatek nenabídl," řekl Rozbořilův právník Konečný.

Hejtman je podle Konečného jen jakýmsi "vedlejším produktem" kauzy, která přednostně cílí na olomouckou policii. Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan během čtvrtka potvrdil, že vyšetřování spustilo podezření na únik informací z krajského policejního ředitelství.

Pražská centrála protimafiánského útvaru spolu s Ištvanem proto požádala ostravský soud o nasazení odposlechů. Štěnice nechali namontovat především do kanceláře náměstka Karla Kadlece, který má být podle vyšetřovatelů spolu s podnikatelem Kyselým hlavní postavou příběhu. Advokáti Kadlece i Kyselého se zatím k případu a roli svých klientů nevyjádřili.

Mlčí zatím i vedení olomoucké krajské policie. Kadlecův šéf Libor Krejčiřík odmítl ve čtvrtek skrze mluvčího Josefa Bednaříka setkání a nechal si poslat dotazy e-mailem. Odpovědi ale zatím do redakce online deníku Aktuálně.cz nedorazily.

Jeho stíhaní podřízení Kadlec s Petrůjem zatím nebyli postaveni mimo službu a berou plný plat, přestože je soud spolu s podnikatelem Kyselým poslal do vazby. Na páteční tiskové konferenci to řekl náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube.

Důstojník dobrovolně svlékl uniformu

Přidal ještě informaci o dvou personálních změnách ve vysokých patrech policie: jeden z šéfů celorepublikového útvaru v souvislosti s kauzou sám svlékl uniformu a jeden z důstojníků pak byl přeřazen na jiné pracoviště.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Konkrétní jména Laube neuvedl, jde ale o policisty, o nichž se mluvilo začátkem týdne po zatýkání v Olomouci. O propuštění zažádal nejvyšší kriminalista v zemi, šéf Úřadu vyšetřování na policejním prezidiu Milan Pospíšek. Jeho žádosti bylo již vyhověno. Přeřazeným je pak pověřený náměstek protikorupční policie Jiří Jach.

Pospíškovi policie prohledala kancelář. Zřejmě kvůli tomu, že se jeho jméno objevilo v odposleších. Jak uvedl server Neovlivní.cz, na nahrávce se o něm bavili policista Kadlec s podnikatelem Kyselým. Podle odposlechů dostala policie od analytiků z ministerstva financí, kteří vyšetřují podezřelé bankovní převody a praní špinavých peněz, zprávy o bratrovi Pospíškovy družky. Kadlec pak nechal o ženě i o samotném případu shánět podrobnější informace. Podle obvinění například pověřil kolegu Petrůje, aby ženu prolustroval v policejní databázi.

 

Právě se děje

Další zprávy