Účetní Orlové okradla město o pět milionů, odsedí si pět let

ČTK ČTK
15. 8. 2014 11:16
Odsouzená matka dvou dětí tvrdí, že ji někdo vydíral. Peníze převáděla na své a rodinné účty v průběhu čtyř let. Škodu také musí zaplatit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Ostrava - Na pět let poslal Krajský soud v Ostravě do vězení účetní orlovské radnice Moniku Jaworkovou. Z účtu města údajně podvodně vylákala během čtyř let víc jak pět milionů korun.

Odsouzená, která je v současné době na mateřské dovolené, se hájila tím, že jednala pod nátlakem vyděrače. Jeho existenci ale nedokázala prokázat. Soudce proto její obhajobu označil za účelovou.

Rozsudek ještě není pravomocný. Státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou. Obžalovaná žena se nevyjádřila, vyhlášení rozsudku se konalo v její nepřítomnosti. Kromě nepodmíněného trestu musí městu uhradit celou způsobenou škodu. Navíc nesmí pět let pracovat jako účetní. Ani v zaměstnaneckém poměru, ani jako soukromá osoba.

Dvojnásobná matka se u soudu hájila tím, že vše prováděla v obavě o svou rodinu. Tvrdí, že ji několik let telefonicky, prostřednictvím SMS zpráv a dopisů vydíral neznámý člověk. Peníze mu údajně všechny předávala. Nechávala je podle svých slov v odpadkovém koši či pod kolem svého automobilu.

Neschovala si ani jeden dopis

Podle soudce se ale s touto skutečností nikomu nesvěřila, nikdo si nevšiml, že by se změnilo její chování. Navíc si neschovala ani jeden dopis, který ji vyděrač poslal. "Takto se vydíraný člověk nechová. Dospěli jsme k názoru, že žádný vyděrač není. Je to pouze účelová obhajoba obžalované," uvedl soudce.

Podle rozsudku Jaworková neoprávněně vyráběla jménem města platební poukazy. Těmi nejčastěji vracela fiktivní přeplatky. Peníze si nechávala posílat na svůj účet, účty svých příbuzných a známých. V některých případech takto platila své dluhy. Například plynárenské společnosti za odebraný plyn. Celkem takto obžalovaná vyhotovila víc jak sto třicet platebních poukazů. S jejich pomocí uvedla v omyl úředníky města.

I když se snažila zahladit stopy po podvodu, na vše se přišlo v okamžiku, kdy odešla na mateřskou dovolenou. Na nesrovnalosti upozornila nová účetní.

Chyba kontroly

Během zdůvodnění rozsudku se soudce zmínil i o pochybení městských úředníků. "Musíme je pokárat. Těch pět milionů korun jim nechybělo. Nemyslím si, že by Orlová hospodařila s miliardovým rozpočtem. Byla to věc kontroly," řekl.

Poukázal i na to, že podobných případů je v poslední době více. Zpronevěra se řešila například na úřadě ve Studénce či v Bohumíně. "Jsou to státní peníze. Peníze nás všech. Odpovědné osoby by se měly chytit za hlavu," řekl soudce.

Mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková řekla, že odsouzená účetní je stále zaměstnankyní města. "Až do ledna je na mateřské dovolené. Teprve po jejím ukončení budeme moci pracovní poměr ukončit," řekla.

Dodala, že na základě tohoto případu město zpřísnilo kontroly a zavedlo nové mechanismy prověřování finančních operací. "Dnes už něco takového není možné," dodala Cibulková.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy