Policie zmrazila podnikateli z Vysočiny majetek za 8 milionů

Radek Nohl Radek Nohl
13. 8. 2014 6:28
Detektivové šetří klikatou cestu státních a evropských milionů k podezřelé firmě. Chystají se rozdat několik obvinění.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Detektivové větří další milionový dotační podvod: tentokrát s penězi ministerstva průmyslu a obchodu a také s eurodotacemi z Bruselu.

Případ se týká plánované rekonstrukce hospodářského objektu na Vysočině za 32 milionů. Při prověřování kauzy policisté narazili na několik podezřelých bankovních operací, při kterých tekly miliony korun.

A jak nyní zjistil deník Aktuálně.cz, obstavili kvůli tomu majetek podnikatele Tomáše Kopečného v hodnotě zhruba osm milionů. 

"Byl zajištěn majetek jako náhradní hodnota místo výnosu z trestné činnosti," potvrdil pro Aktuálně.cz dozorující státní zástupce Jan Adam.

Policie ještě nikoho nestíhá, podle informací Aktuálně.cz se však za zneužití veřejných peněz chystá rozdat obvinění několika lidem.

Podezřelý převod peněz

Zda mezi nimi bude i Tomáš Kopečný, zatím není jasné. Co ale jisté je: podnikatel ze Žďárska loni uspěl se žádostí o šestnáctimilionovou dotaci z Operačního programu podnikání a inovace, který spravuje ministerstvo průmyslu a obchodu.

Peníze měl Kopečný podle žádosti použít na modernizaci hospodářské budovy v obci Holubí Zhoř na Žďársku nad Sázavou.

Jenže vyšetřovatelé zjistili, že dotační miliony začaly podivně putovat z účtu na účet. Když Kopečnému přišlo prvních 8,1 milionu, peníze okamžitě přeposlal dál - na účet společnosti Straka a Straka. Odtud pak šlo zhruba 5,6 milionu na konto firmy Dromia a z něj kdosi částku obratem vyzvedl v hotovosti.

Sama Dromia přitom budí pochybnosti. Jde o eseróčko, které sídlí v bytovém domě v pražské Hostivaři, nemá webové stránky a ve veřejném registru nejsou dostupné zprávy o jejím hospodaření.

Přesto vyšetřovatelé zjistili, že z ní odtékají v hotovosti i další částky - v řádu desítek milionů korun. "Za rok 2013 bylo jen z účtu Dromia vyzvednuto v hotovosti celkem 95 milionů korun," uvedla policie do protokolu k zajištěným nemovitostem, který má redakce k dispozici.

Podnikatel v insolvenci

Jediným oficiálním jednatelem firmy Dromia je podle obchodního rejstříku jistý Radek Košek z Úval u Prahy. Člověk téhož jména, stejného data narození a shodné adresy bydliště přitom na internetu nabízí své služby jako malíř nebo natěrač.

Reportérovi Aktuálně.cz sice nejprve do telefonu potvrdil, že se jmenuje Radek Košek, když ale padly otázky na firmu Dromia, začal Košek tvrdit, že o ní nic neví a zavěsil. Poté už ignoroval opakované pokusy o kontakt.

Z veřejného rejstříku vyplývá, že Radek Košek měl v poslední době problémy se splácením závazků. Dlužil zhruba 4,5 milionu korun, soud mu ovšem umožnil oddlužení.

"Zadlužil jsem se, protože jsem si uzavřel vysokou hypotéku od stavební spořitelny České spořitelny, bohužel nezvládám spolu s ostatními závazky řádně splácet," napsal Košek do žádosti k soudu.

Košek přitom před tím, než soud jeho návrhu vyhověl, čelil i šesti exekucím. "Tyto exekuce však nyní nemohou být prováděny, protože soud před měsícem na základě návrhu dlužníka zahájil insolvenční řízení. Exekuce se tím přerušují," řekla Aktuálně.cz mluvčí Exekutorské komory ČR Petra Báčová.

"V případě, že dlužník neprojde oddlužením úspěšně, exekuční řízení se 'obnoví' a soudní exekutoři dále budou zpeněžovat neplatičův majetek tak, aby došlo k uspokojení věřitelů," dodala.

Ministerstvo dalo miliony na rekonstrukci

Policie tvrdí, že pochybností okolo dotace na statek nedaleko Velké Bíteše bylo více. Vyšetřovatelé prý mají důkazy o tom, že se peníze do společnosti Dromia dostávaly i dalšími cestami přes jiné firmy než Straka a Straka - třeba skrz CKV Profi nebo Stobod, která prováděla rekonstrukci objektu. Další peníze pak skončily na kontě společnosti Wondress s britským jednatelem.

"Z bankovních účtů bylo zjištěno, že zúčastněnými osobami jsou prováděny podezřelé a nestandardní převody finančních prostředků přes bankovní účty jednotlivých zapojených firem," uvedla policie.

Kopečný, který několik dní neodpověděl na zaslané otázky a nezvedal ani svůj mobilní telefon, chce do rekonstrukce objektu investovat celkem 32 milionů korun. Polovinu tvoří eurodotace a příspěvek od ministerstva průmyslu, zbytek jsou soukromé investice.

Peníze mají být podle žádosti o dotaci určeny na modernizaci domu či výstavbu inženýrských sítí. Teď má ale podnikatel problém s obstaveným majetkem. Jak policie uvedla do dokumentu, jde o stavbu v obci Velká Bíteš a okolní pozemky o rozloze zhruba 2500 metrů čtverečních.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy