Policie zmrazila podnikateli z Vysočiny majetek za 8 milionů

Radek Nohl Radek Nohl
13. 8. 2014 6:28
Detektivové šetří klikatou cestu státních a evropských milionů k podezřelé firmě. Chystají se rozdat několik obvinění.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Detektivové větří další milionový dotační podvod: tentokrát s penězi ministerstva průmyslu a obchodu a také s eurodotacemi z Bruselu.

Případ se týká plánované rekonstrukce hospodářského objektu na Vysočině za 32 milionů. Při prověřování kauzy policisté narazili na několik podezřelých bankovních operací, při kterých tekly miliony korun.

A jak nyní zjistil deník Aktuálně.cz, obstavili kvůli tomu majetek podnikatele Tomáše Kopečného v hodnotě zhruba osm milionů. 

"Byl zajištěn majetek jako náhradní hodnota místo výnosu z trestné činnosti," potvrdil pro Aktuálně.cz dozorující státní zástupce Jan Adam.

Policie ještě nikoho nestíhá, podle informací Aktuálně.cz se však za zneužití veřejných peněz chystá rozdat obvinění několika lidem.

Podezřelý převod peněz

Zda mezi nimi bude i Tomáš Kopečný, zatím není jasné. Co ale jisté je: podnikatel ze Žďárska loni uspěl se žádostí o šestnáctimilionovou dotaci z Operačního programu podnikání a inovace, který spravuje ministerstvo průmyslu a obchodu.

Peníze měl Kopečný podle žádosti použít na modernizaci hospodářské budovy v obci Holubí Zhoř na Žďársku nad Sázavou.

Jenže vyšetřovatelé zjistili, že dotační miliony začaly podivně putovat z účtu na účet. Když Kopečnému přišlo prvních 8,1 milionu, peníze okamžitě přeposlal dál - na účet společnosti Straka a Straka. Odtud pak šlo zhruba 5,6 milionu na konto firmy Dromia a z něj kdosi částku obratem vyzvedl v hotovosti.

Sama Dromia přitom budí pochybnosti. Jde o eseróčko, které sídlí v bytovém domě v pražské Hostivaři, nemá webové stránky a ve veřejném registru nejsou dostupné zprávy o jejím hospodaření.

Přesto vyšetřovatelé zjistili, že z ní odtékají v hotovosti i další částky - v řádu desítek milionů korun. "Za rok 2013 bylo jen z účtu Dromia vyzvednuto v hotovosti celkem 95 milionů korun," uvedla policie do protokolu k zajištěným nemovitostem, který má redakce k dispozici.

Podnikatel v insolvenci

Jediným oficiálním jednatelem firmy Dromia je podle obchodního rejstříku jistý Radek Košek z Úval u Prahy. Člověk téhož jména, stejného data narození a shodné adresy bydliště přitom na internetu nabízí své služby jako malíř nebo natěrač.

Reportérovi Aktuálně.cz sice nejprve do telefonu potvrdil, že se jmenuje Radek Košek, když ale padly otázky na firmu Dromia, začal Košek tvrdit, že o ní nic neví a zavěsil. Poté už ignoroval opakované pokusy o kontakt.

Z veřejného rejstříku vyplývá, že Radek Košek měl v poslední době problémy se splácením závazků. Dlužil zhruba 4,5 milionu korun, soud mu ovšem umožnil oddlužení.

"Zadlužil jsem se, protože jsem si uzavřel vysokou hypotéku od stavební spořitelny České spořitelny, bohužel nezvládám spolu s ostatními závazky řádně splácet," napsal Košek do žádosti k soudu.

Košek přitom před tím, než soud jeho návrhu vyhověl, čelil i šesti exekucím. "Tyto exekuce však nyní nemohou být prováděny, protože soud před měsícem na základě návrhu dlužníka zahájil insolvenční řízení. Exekuce se tím přerušují," řekla Aktuálně.cz mluvčí Exekutorské komory ČR Petra Báčová.

"V případě, že dlužník neprojde oddlužením úspěšně, exekuční řízení se 'obnoví' a soudní exekutoři dále budou zpeněžovat neplatičův majetek tak, aby došlo k uspokojení věřitelů," dodala.

Ministerstvo dalo miliony na rekonstrukci

Policie tvrdí, že pochybností okolo dotace na statek nedaleko Velké Bíteše bylo více. Vyšetřovatelé prý mají důkazy o tom, že se peníze do společnosti Dromia dostávaly i dalšími cestami přes jiné firmy než Straka a Straka - třeba skrz CKV Profi nebo Stobod, která prováděla rekonstrukci objektu. Další peníze pak skončily na kontě společnosti Wondress s britským jednatelem.

"Z bankovních účtů bylo zjištěno, že zúčastněnými osobami jsou prováděny podezřelé a nestandardní převody finančních prostředků přes bankovní účty jednotlivých zapojených firem," uvedla policie.

Kopečný, který několik dní neodpověděl na zaslané otázky a nezvedal ani svůj mobilní telefon, chce do rekonstrukce objektu investovat celkem 32 milionů korun. Polovinu tvoří eurodotace a příspěvek od ministerstva průmyslu, zbytek jsou soukromé investice.

Peníze mají být podle žádosti o dotaci určeny na modernizaci domu či výstavbu inženýrských sítí. Teď má ale podnikatel problém s obstaveným majetkem. Jak policie uvedla do dokumentu, jde o stavbu v obci Velká Bíteš a okolní pozemky o rozloze zhruba 2500 metrů čtverečních.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy