Ostravská nemocnice po útoku střelce rozšíří kamerový systém a pořídí zamykací dveře

ČTK ČTK
16. 1. 2020 14:25
Ostravská fakultní nemocnice po prosincovém útoku dvaačtyřicetiletého střelce chystá změny v zajištění objektu. Připravuje rozšíření kamerového systému nebo instalaci speciálního zamykání dveří. Útočník střílel 10. prosince v čekárně polikliniky. Jeho čin sedm lidí nepřežilo, dva pacienty zranil. Později spáchal sebevraždu.
K útoku ve Fakultní nemocnici Ostrava došlo 10. prosince.
K útoku ve Fakultní nemocnici Ostrava došlo 10. prosince. | Foto: ČTK Jaroslav Ožana

"V souvislosti s mimořádnou událostí jsme provedli revizi vnitřních předpisů a dalších opatření týkajících se bezpečnosti. Pro zlepšení koordinace krizového štábu iniciujeme například vznik velínu, kde bude v případě potřeby na jednom místě zázemí pro technický, zdravotnický a krizový dispečink," uvedla mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

Dodala, že do budoucna chce nemocnice investovat do technologických systémů, které mají bezpečnost zvýšit. "Jedná se například o nadstavbový kamerový systém, který dokáže zachytit a hlásit podezřelý či nestandardní pohyb člověka v areálu nemocnice," popsala. Další novinkou by měl být speciální systém zamykání dveří, který nedovolí útočníkovi dostat se do dalších částí areálu.

Nemocnice také školí zaměstnance. Školení jak reagovat v krizových situacích zahájila loni a budou pokračovat. Půjde i o praktický nácvik pod vedením policistů. "Zavedeme zvýšení fyzické ostrahy. Pracovníci ostrahy budou lépe vybaveni častěji procházet vnitřní prostory nemocnice," uvedla mluvčí s tím, že nemocnice má vlastní ostrahu a její členové nejsou ozbrojeni střelnou zbraní.

Nejčastější jsou zásahy proti opilým a agresivním pacientům

Vlastní bezpečnostní službu už 18 let má i Městská nemocnice v Ostravě. Její pracovníci loni řešili bezmála dva tisíce zásahů, především proti opilým či agresivním pacientům. V souvislosti se střelbou nepřijala žádné dlouhodobé opatření. "V den útoku v Porubě vedení nemocnice posílilo dozor na urgentním příjmu a dalších ambulancích. V následujících dnech se práce ochranné služby vrátila k normálu," řekla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Dvaačtyřicetiletý muž zahájil palbu bez varování v čekárně traumatologické ambulance nemocniční polikliniky v úterý 10. prosince po 7. hodině. Pacienty střílel z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Z nemocnice se mu podařilo utéci před příjezdem policie. Později se v Děhylově na Opavsku zastřelil. V noci na čtvrtek 16. ledna se zase střílelo v nemocnici ve Slaném. Agresivní pacient vyzbrojený nožem tam napadl personál. Pracovník ochranky jej postřelil do nohy.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 50 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy