Muž ochránil svou dceru před střelcem v nemocnici, sám pak zemřel na operačním sále

Domácí ČTK Domácí, ČTK
11. 12. 2019 11:39
Hrudní chirurg Marcel Mitták operoval zatím poslední oběť úterní střelby v čekárně ostravské fakultní nemocnice. Muže, který zachránil svou dceru a později sám zemřel. O tragický příběh, který personál nemocnice silně poznamenal, se lékař podělil s Českou televizí.
Útočník v ostravské nemocnici zabil šest lidí.
Útočník v ostravské nemocnici zabil šest lidí. | Foto: ČTK

"Asi v 7:15 mi volala rozrušeně kolegyně z ambulance, že tam nemám chodit, že se střílí," popsal v ČT hrudní chirurg Marcel Mitták. Právě on pak operoval těžce raněného muže, který v čekárně nemocnice doprovázel svou nezletilou dceru. Dítě před střelcem chránil svým tělem a dívku tím zachránil. Jeho samotného však střelcova kulka trefila přímo do srdce. 

Hrudní chirurg sice na urgentním sále obnovil chod mužova srdce přímou srdeční masáží a postřeleného se podařilo převézt na operační sál, ale i přes veškerou snahu lékařů muž po hodině a půl na sále zemřel.

"To zranění bylo natolik rozsáhlé a fatální, že nebylo možné ten stav zvrátit," uvedl v ČT Mitták. Lidé z personálu nemocnice jsou podle něj tímto příběhem velice zasaženi. "Tomu nelze emočně uniknout," uzavírá chirurg. 

Postřelená žena, kterou v úterý operovali, zůstává podle mluvčí nemocnice v kritickém stavu. Další dva zranění jsou mimo ohrožení života.

Dar od města pro pozůstalé

Pozůstalí po šesti obětech střelby dostanou od města finanční dar ve výši 100 tisíc korun, zranění pak 50 tisíc korun. Návrh ve středu jednomyslně schválili městští zastupitelé. Město peníze uvolní z rozpočtové rezervy.  

Primátor Tomáš Macura (ANO) uvedl, že totožný návrh by ve čtvrtek měli schvalovat i krajští zastupitelé. Pomoc by rodinám měla poskytnout i vláda, rodiny obětí pak tak měly dostat úhrnem 300 tisíc korun. 

Primátor uvedl, že město by za současné situace mělo ukázat lidskou tvář a pomoci rodinám alespoň finančním darem překlenout tíživou situaci. Ostravští zastupitelé na začátku jednání rovněž minutou ticha uctili památku obětí zastřelených dvaačtyřicetiletým mužem z Opavska, který několik hodin po svém činu spáchal sebevraždu. Macura střelbu označil za nejtragičtější v novodobých dějinách města. 

Muž zahájil palbu bez varování na poliklinice nemocnice v čekárně traumatologické ambulance v úterý po 7:00. Střílel čekající pacienty z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. 

 

Právě se děje

Další zprávy