Ocelárna v Ostravě sníží emise, utratí za to miliardu

ČTK ČTK
30. 5. 2013 15:04
Nová technologie má zajistit snížení ročních emisí oxidů dusíku minimálně o čtvrtinu
ArcelorMittal Ostrava.
ArcelorMittal Ostrava. | Foto: Tomáš Netočný

Ostrava - Hutní společnost ArcelorMittal Ostrava (AMO) zahájila ekologický projekt za více než miliardu korun.

Podepsala ve čtvrtek se společností ČKD Praha DIZ dodavatelskou smlouvu na denitrifikaci (technologie na snížení emisí oxidů dusíku) energetiky.

AMO loni vypustil do ovzduší nejméně prachu v historii, oproti roku 2003 ho byla jen třetina, přesto stále patří k největším znečišťovatelům životního prostředí v Moravskoslezském kraji.

Nová technologie má zajistit snížení ročních emisí oxidů dusíku minimálně o 600 tun ročně, tedy o čtvrtinu oproti roku 2012. Výstavba má začít v červenci, hotové zařízení má být podle plánu spuštěno počátkem roku 2015.

"Jde o technicky náročné a nákladné řešení, které představuje nejlepší dostupnou techniku," řekl generální ředitel a předseda představenstva AMO Tapas Rádžderkar.

Už v roce 2011 začalo v teplárně odsiřování kotlů za více než 500 milionů korun. Zatímco odsíření AMO financuje čistě z vlastních zdrojů, na denitrifikaci chce využít evropskou dotaci, která by měla pokrýt 40 procent nákladů.

"Tato investice nám umožní plnit emisní limity dané evropskou legislativou, a tudíž provozovat naši teplárnu i po roce 2016, což je termín, dokdy musí být tyto limity plněny dle příslušné směrnice Evropské unie o průmyslových emisích," řekl ředitel AMO pro životní prostředí Petr Baranek, který je zároveň ředitelem dceřiné společnosti ArcelorMittal Energy Ostrava.

Ta je podle něj největší průmyslovou teplárnou v zemi. Zásobuje především provozy AMO technologickou párou, míchaným či stlačeným vzduchem, ale část produkovaného tepla dodává také společnosti Dalkia, která jím vytápí jižní část Ostravy.

Nový kotel za 1,5 miliardy

Energetika má 11 kotlů. Tři z nich jsou plynové a problémy tam nejsou. "Denitrifikace se týká kotlů 8, 9, 10. Jsou na směs černého uhlí plus spoluspalování přebytků technologických plynů z hutní výroby," řekl Baranek.

bývající kotle by měl nahradit nový fluidní kotel, jehož výstavbu firma připravuje. "Teď řešíme zhruba 50 procent kapacity teplárny, těch zbývajících 50 procent bude řešeno tím novým kotlem. V současné době probíhají přípravné a projektové práce," řekl Baranek.

Dodal, že nový kotel by měl být vybudovaný do roku 2016 a měl by stát kolem 60 milionů eur (přes 1,5 miliardy korun).

Podnik má naplánovány i další projekty, na které chce využít evropské dotace. Evropská komise je nyní schvaluje.

Ekologové: Dělají jen to, co mají nařízené

Životnímu prostředí by měl ulevit nejvíce tkaninový filtr na aglomeraci Jih za půl miliardy korun, který měl být podle dobrovolné dohody firmy s ministerstvem životního prostředí spuštěn už na počátku letošního roku.

O úpravě této dohody se jedná, podle firmy v době jejího podepsání nikdo nečekal, že jednání s Evropskou komisí budou trvat tak dlouho.

Za deset let AMO investoval z vlastních zdrojů do ekologizace přes čtyři miliardy korun. Podle ekologů ale firma dělá v podstatě jen to, co má nařízené.

ArcelorMittal Ostrava má i s dceřinými společnostmi přes 7500 zaměstnanců. Roční kapacita výroby společnosti je tři miliony tun oceli. Zhruba polovinu produkce podnik vyváží do 60 zemí. Firma patří do největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy