Foto: Navždy změnila tvář Paříže. Před 130 lety se Eiffelova věž otevřela veřejnosti

Foto: Navždy změnila tvář Paříže. Před 130 lety se Eiffelova věž otevřela veřejnosti
Původní plán věže asi z roku 1884. Stavba probíhala v letech 1887 až 1889, ale plánovat se začínalo už na konci 70. let 19. století.
V Paříži bylo předvedeno mnoho návrhů na stavbu, která by měla připomínat 100. výročí francouzské revoluce. Objevil se například nápad na obří gilotinu na počest obětí revoluce nebo vysoký sloup, na jehož vrcholu by bylo umístěno světlo, které by osvětlovalo noční město. Nakonec zvítězil plán Gustava Eiffela, který svou věž neúspěšně nabízel i Barceloně, kde se světová výstava konala o rok dříve.
Francouzskému architektovi a konstruktérovi Gustavu Eiffelovi bylo v době výstavby Eiffelovy věže 57 let. Za sebou už měl návrh kostry sochy Svobody v americkém New Yorku a řady budov a mostů po celém světě.
Práce začaly v lednu roku 1887 a byly dokončeny těsně před zahájením výstavy v březnu 1889.
Foto: Autor neznámý / Musée d'Orsay / Public domain
dap Zahraničí dap, Zahraničí
Aktualizováno 11. 5. 2019 22:42
Před 130 lety, 6. května 1889, se Eiffelova věž v Paříži poprvé otevřela veřejnosti. Stalo se tak u příležitosti konání 10. ročníku Světové výstavy Expo. Věž sice tehdy ještě nebyla kompletně hotová, přesto novou dominantu města navštívilo během prvního dne kolem 30 000 lidí. Dnes už se Eiffelova věž řadí k nejpopulárnějším památkám světa, ročně si ji prohlédne až sedm milionů turistů. Stavba francouzského architekta Gustava Eiffela ale zpočátku mezi lidmi příliš oblíbená nebyla.
 

Právě se děje

Další zprávy