Foto: Navždy změnila tvář Paříže. Před 130 lety se Eiffelova věž otevřela veřejnosti

Foto: Navždy změnila tvář Paříže. Před 130 lety se Eiffelova věž otevřela veřejnosti
Původní plán věže asi z roku 1884. Stavba probíhala v letech 1887 až 1889, ale plánovat se začínalo už na konci 70. let 19. století.
V Paříži bylo předvedeno mnoho návrhů na stavbu, která by měla připomínat 100. výročí francouzské revoluce. Objevil se například nápad na obří gilotinu na počest obětí revoluce nebo vysoký sloup, na jehož vrcholu by bylo umístěno světlo, které by osvětlovalo noční město. Nakonec zvítězil plán Gustava Eiffela, který svou věž neúspěšně nabízel i Barceloně, kde se světová výstava konala o rok dříve.
Francouzskému architektovi a konstruktérovi Gustavu Eiffelovi bylo v době výstavby Eiffelovy věže 57 let. Za sebou už měl návrh kostry sochy Svobody v americkém New Yorku a řady budov a mostů po celém světě.
Práce začaly v lednu roku 1887 a byly dokončeny těsně před zahájením výstavy v březnu 1889.
Foto: Autor neznámý / Musée d'Orsay / Public domain
dap Zahraničí dap, Zahraničí
Aktualizováno 11. 5. 2019 22:42
Před 130 lety, 6. května 1889, se Eiffelova věž v Paříži poprvé otevřela veřejnosti. Stalo se tak u příležitosti konání 10. ročníku Světové výstavy Expo. Věž sice tehdy ještě nebyla kompletně hotová, přesto novou dominantu města navštívilo během prvního dne kolem 30 000 lidí. Dnes už se Eiffelova věž řadí k nejpopulárnějším památkám světa, ročně si ji prohlédne až sedm milionů turistů. Stavba francouzského architekta Gustava Eiffela ale zpočátku mezi lidmi příliš oblíbená nebyla.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V domově důchodců v Unhošti hoří, hasiči evakuovali kolem 90 lidí

Hasiči likvidují požár v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Evakuovali kolem 90 klientů, oheň již mají pod kontrolou. Nikdo nebyl zraněn, pouze jedné ženě se udělalo nevolno a skončila v péči záchranářů, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel.

Událost byla hlášena kolem 17:15. Oheň podle mluvčího zcela zachvátil prostory kadeřnictví, které jsou součástí areálu. "Místnost byla požárem zasažena v plném rozsahu," uvedl Gabriel. Po necelé půlhodině se hasičům podařilo dostat plameny pod kontrolu, kolem 18:45 budovu dohašovali.

Domov je v centru města, kvůli zásahu byla zastavena doprava. Po uhašení bude podle Gabriela možné klienty pustit zpátky. "Z požáru už nejdou zplodiny hoření a většina domova je normálně dál obyvatelná," dodal.

Další zprávy