Foto: Změnila tvář Paříže. Podívejte se na unikátní snímky ze stavby Eiffelovy věže

Foto: Změnila tvář Paříže. Podívejte se na unikátní snímky ze stavby Eiffelovy věže
Původní plán věže asi z roku 1884. Stavba probíhala v letech 1887 až 1889, ale plánovat se začínalo už na konci 70. let 19. století.
V Paříži bylo předvedeno mnoho návrhů na stavbu, která by měla připomínat 100. výročí francouzské revoluce. Objevil se například nápad na obří gilotinu na počest obětí revoluce nebo vysoký sloup, na jehož vrcholu by bylo umístěno světlo, které by osvětlovalo noční město. Nakonec zvítězil plán Gustava Eiffela, který svou věž neúspěšně nabízel i Barceloně, kde se světová výstava konala o rok dříve.
Francouzskému architektovi a konstruktérovi Gustavu Eiffelovi bylo v době výstavby Eiffelovy věže 57 let. Za sebou už měl návrh kostry sochy Svobody v americkém New Yorku a řady budov a mostů po celém světě.
Práce začaly v lednu roku 1887 a byly dokončeny těsně před zahájením výstavy v březnu 1889.
Foto: Autor neznámý / Musée d'Orsay / Public domain
dap Zahraničí dap, Zahraničí
Aktualizováno 3. 8. 2021 10:01
V roce 1889 se Eiffelova věž poprvé otevřela veřejnosti. Stalo se tak u příležitosti konání 10. ročníku Světové výstavy Expo. Věž tehdy nebyla kompletně hotová, přesto novou dominantu města navštívilo během prvního dne kolem 30 000 lidí. Dnes se řadí k nejpopulárnějším památkám světa. Stavba francouzského architekta Gustava Eiffela však zpočátku mezi lidmi příliš oblíbená nebyla.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy