Reportáž: Ukrajinské dělostřelce deptá nepopulární rozkaz. Dřív ho neslýchali

bb bb
6. 5. 2024 15:48
Ukrajinští dělostřelci stále nemají dostatek nábojů proti ruským útokům. Vojáci na východní frontě tvrdí, že jim velení dokonce nedovoluje střílet. Přímo v zákopech poblíž Doněcku s nimi natáčeli reportéři agentury Reuters.
Ukrajinští vojáci si stěžují na nedostatek munice | Video: Reuters

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj  uvedl, že životně důležité americké zbraně začínají v malém množství přicházet. Dodávky ale podle něj musí být rychlejší, protože ruské invazní síly se nedostatku munice a dalšího vojenského vybavení teď snaží využít.

Vojáci sloužící u 148. dělostřelecké brigády nedaleko Ruskem okupovaného města Doněck mluví o nepravidelných dodávkách nábojů a nedostatečné rotaci, aby si mohli odpočinout od frontových bojů.

Velitel houfnice Oleksandr Kozačenko vzpomíná na začátek ruské invaze, kdy se vystřelilo až 100 nábojů denně. Nyní vypálí maximálně třicet, když mají štěstí a náboje dostanou. "Dostaneme pět nebo šest nábojů, ale často se stává, že nemáme dovoleno střílet," tvrdí v rozhovoru pro agenturu Reuters Kozačenko. V reportáži, která je celá k vidění v úvodu článku, si stěžuje, že střelba za účelem ničení nepřátelských objektů, je stále méně obvyklá. "Někdy střílíme jen v reakci na střelbu nepřátel na naše vojáky, aby s tím přestali," vysvětluje.

Občas má brigáda štěstí a dokáže si sehnat víc munice. "Myslím, že brigády mezi sebou soutěží, protože všechny chtějí střílet víc. Ale záleží také na úseku (fronty). Tam, kde se (Rusové) tlačí dopředu, tam se posílá více střel," objasňuje nakládání s drahocennou municí dělostřelec Igor Boichak.

Ukrajina nyní čelí postupujícím invazním vojskům severozápadně od města Avdijivka, které padlo do rukou Ruska v únoru, a v okolí města Časiv Jar, které chce Moskva podle ukrajinského  velení obsadit do 9. května, kdy si agresor připomíná výročí vítězství ve druhé světové válce.

Vršit těla za každou cenu. Rusové popsali krvavý plán nového ukrajinského velitele. (Celý článek s videem zde)

Ukrajinci zasahují ruské pozice u Bachmutu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy