Muž půjde za vraždu manželky na 30 let do vězení

ČTK ČTK
21. 6. 2013 11:31
Podle rozsudku svou manželku ubil a s jejím tělem a dětmi ještě několik dní žil v domě

Ostrava - Na 30 let poslal v pátek ostravský krajský soud do vězení čtyřicetiletého Petra Golu z Pržna na Frýdecko-Místecku.

Podle rozsudku ubil svou manželku a s jejím tělem a dětmi ještě několik dní žil v domě. Teprve pak mrtvolu odnesl z ložnice do sklepa a uprchl.

Třiatřicetiletou matku čtyř dětí prý dlouhodobě týral a loni v červenci ji brutálně ubil. Obžalovaný se u soudu k bití své manželky přiznal. Vraždu ale popřel. Tvrdí, že zabíjet nechtěl.

Tomu ale soud neuvěřil. Už v minulosti manželku opakovaně brutálně bil a jen se štěstím vyvázl bez trestu. V roce 2009 jí totiž způsobil natržení jater. Státní zástupce ale tehdy podle soudce chybně kvalifikoval jeho počínání.

"Případ kvalifikoval jako lehké ublížení na zdraví. Poškozená ze strachu nesouhlasila s obviněním manžela. To ale jednoznačně bylo těžké ublížení na zdraví," řekl soudce. U této kvalifikace potřeba souhlasu oběti se stíháním už není potřeba.

"Každý normální člověk by se z toho poučil. Měl si dát pozor," řekl soudce. I proto, že se Gola nepoučil, soudce uložil výjimečný trest. Udělal to s ohledem na brutalitu útoku, na fakt, že bití bylo častější.

Přihlédl k osobnosti obžalovaného, který si partnerky nevážil a dominantně prosazoval své názory. Neváhal k tomu použít i bití.

Muž během jednání soudu uvedl, že manželku bitím trestal za pití alkoholu. Podle státní zástupkyně Brigity Bilíkové ale on sám pil, a právě po požití alkoholu se u něj stupňovaly sklony k násilí.

Soudce uvedl, že mladá žena měla mírné problémy s alkoholem. Rozhodně ale nebyla alkoholička. Bez výhrad okolí totiž zvládala péči o čtyři děti. "Možná byl pro ni alkohol únikem z reality života s manželem," zmínil soudce.

Tělo nechal čtyři dny zastlané v posteli

V den vraždy, 22. července 2012, žena po hádce s manželem odešla s dětmi na návštěvu k sousedům, ovšem po návratu ji muž podle obžaloby znovu napadl.

Když upadla na zem, šlapal a dupal jí na hlavu. Uchopil ji za vlasy a několikrát udeřil hlavou o podlahu. Způsobil jí vážná poranění, kterým během několika desítek minut či několika hodin podlehla.

Jednalo se o pohmoždění mozku, zlomeninu obratle a roztržení jater. Odsouzený soudu tvrdil, že chtěl manželce po útoku přivolat pomoc, ale ona to prý odmítla.

Tělo pak muž nechal čtyři dny zastlané v posteli. "Během té doby do ložnice přicházely či do ní nahlížely děti," uvedla státní zástupkyně v obžalobě.

Až 27. července podle ní tělo s pomocí své matky ukryl ve sklepě. Pak z domu utekl a skrýval se na různých místech Česka. Policie jej dopadla 7. srpna v Klatovech.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Mezinárodní Bookerova cena má šest finalistů, Tichý mezi nimi není

Mezi šesti finalisty letošní Mezinárodní Bookerovy ceny za nejlepší knihu přeloženou do angličtiny jsou díla autorů z Francie, Ruska, Dánska, Chile a Argentiny. Ve čtvrtek to oznámila porota, která vybírala ze 13 textů v širším výběru. O šanci na vítězství přišli mimo jiné Keňan Ngugi wa Thiong’o nebo Švéd s česko-polskými kořeny Andrzej Tichý nominovaný za knihu Mizérie, jež byla přeložena také do češtiny.

Dvě třetiny finalistů tvoří spisovatelé, kteří jsou pro anglickojazyčné čtenáře nováčky. Většina jich pochází z Evropy. Cenu může získat například ruská spisovatelka Marija Stěpanovová, Dánka Olga Ravnová, Francouzi Éric Vuillard a David Diop, ale také Argentinka Mariana Enríquezová či v Nizozemsku narozený prozaik Benjamín Labatut, který trvale žije v Chile.

Mezinárodní Bookerova cena je udělována za anglické překlady vydané v Británii či v Irsku. Doprovází ji odměna 50 tisíc liber, v přepočtu asi 1,5 milionu korun, která se rovným dílem rozděluje mezi autora a překladatele. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy