"Tohle v právním státu nejde." Pořadatelé kulturních akcí podávají žalobu na hygienu

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 7. 2020 19:15
Iniciativa Kultura v Moravskoslezském kraji, kterou vytvořili organizátoři kulturních akcí, umělci či dodavatelé služeb, chystá žalobu na Krajskou hygienickou stanici v Ostravě. Žádá zrušení omezení, která stanice vydala v pátek, a určení způsobu, jak lze do budoucna opatření vyhlašovat. Situace a vydaná opatření podle nich postihly tisíce lidí a v kraji budou mít značný finanční dopad.
Snímek z loňského ročníku festivalu Colours of Ostrava.
Snímek z loňského ročníku festivalu Colours of Ostrava. | Foto: Libor Fojtík

"Žaloba bude směřována na vydavatele opatření, což je krajská hygienická stanice. A je to z toho důvodu, jakým to opatření vzniklo a co způsobilo všem kulturním pořadatelům," řekla ředitelka festivalu Meat Design Karolína Skórková. Žalobu konzultují s právníky. "Jde nám hlavně o to, aby to opatření jednak bylo zrušeno a aby soud jasně řekl, že takhle to už nikdy v budoucnosti udělat nejde," uvedla.

Hygienici zavedli v pátek omezení s okamžitou platností. Snížili třeba přípustný počet účastníků hromadných akcí z 500 na 100. Opatření podle iniciativy postihla desítky akcí, které se měly konat o víkendu, ale i akce plánované třeba na podzim. "Je to jednoznačný signál pro všechny pořadatele, ale nejenom v Moravskoslezském kraji, že tohle se stát může komukoliv," řekla Skórková.

Ředitel festivalu Beats for Love Kamil Rudolf řekl, že pořadatelům vadí nekoncepčnost a to, že omezení začala platit prakticky ihned. "Není podle mě možné, aby v právním státu někdo z minuty na minutu udělal tak závažné rozhodnutí, které se dotkne tolika tisíců životů a osudů firem," řekl. Nejnovější údaje podle něj ukazují, že opatření nebyla opodstatněná.

Místo letošního ročníku Beats for Love se v Ostravě v červenci konala menší náhrada. Rudolf řekl, že jej pak hygienici ujistili, že se tam z epidemiologického hlediska nic nestalo. "Druhý den přišlo tohle. Navíc tento týden jsme plánovali další verzi zmenšeného festivalu, kdy už jsme měli pozvané zahraniční headlinery a prodaných téměř 2000 vstupenek. Vstupné se vrací, headlineři se odvolávají, platí se stornopoplatky. Škoda bude v několika stovkách tisíc korun," prohlásil.

Festival takového rozsahu se podle něj plánuje i s dvouletým předstihem a během něj se třicetičlenný tým rozrůstá na 4000 lidí. "Sám za sebe už do konce roku asi nic dělat nebudu. V tomhle se prostě nedá fungovat," řekl.

Na opatření doplatí i technici nebo stánkaři

Martin Duda, jednatel společnosti High Lite Touring, která se zabývá technickým zajištěním akcí, připomněl, že festivaly a koncerty přinášejí obživu i technickým profesím jako zvukaři, osvětlovači, úklidové služby či stánkaři. Pracovníků podpůrných profesí je podle platformy Za živou hudbu v Česku 130 000.

"Zrušený NeFestival byl pro velkou část lidí, kteří tam pracovali, po čtyřech měsících první možnost vydělat si peníze," řekl Duda. Důsledkem vydaných opatření podle něj bylo i to, že akce po republice, které byly z jara přeplánovány na podzim, se během víkendu a pondělí zrušily nebo přesunuly na neurčito.

Rudolf řekl, že množství akcí vytváří v Ostravě kvalitní kulturu, která v republice nemá obdoby. "Tahle kulturní hodnota je teď vážně v ohrožení," varoval. "Důsledky toho, co se děje, na kulturu budou mnohem dalekosáhlejší, dlouhodobější a vážnější, než si dokážeme nyní uvědomit. Lidé si v současné době nechtějí kupovat vstupenky, protože jsou připraveni na to, že se akce může zrušit z minuty na minutu. Když nebudeme mít předprodej, tak se nám těžko bude něco dělat," řekl.

Do iniciativy se zapojily desítky organizací, například festivaly Colours of Ostrava, Beats for Love, Meat Design, divadelní Shakespearovské slavnosti, kluby Kofola v Krnově, Stoun ve Frýdku-Místku, Fabric Ostrava nebo bezpečnostní služba Čechymen.

Video: Šéfka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová o zavedení opatření

Neměli jsme šanci reagovat, škody jsou obrovské, počítali jsme s tisíci diváky, čísla nejsou alarmující, řekli, že to je preventivní, říká Holušová | Video: Emma Smetana, DVTV
 

Právě se děje

před 13 minutami

Policisté našli tělo jednoho z pohřešovaných mladíků, utopil se v Sázavě

Potápěči našli v neděli dopoledne v řece Sázavě na Kutnohorsku tělo jednoho z mladíků, po nichž od čtvrtka pátrali. Byla nařízena soudní pitva. Druhého chlapce policie stále hledá, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

"Dnes v dopoledních hodinách potápěči z poříčního oddělení Labe nalezli tělo utonulého šestnáctiletého mladíka v řece za jezem u Soběšína. O jeho nálezu jsme již vyrozuměli rodiče. Po druhém chlapci potápěči stále pátrají," uvedla mluvčí.

Chlapci ve věku 15 a 16 let se ztratili poblíž Masarykova tábora YMCA nedaleko Soběšína. Jejich zmizení bylo ohlášeno v noci na čtvrtek, dosavadní pátrací akce byly neúspěšné. Do hledání se kromě potápěčů zapojili i psovod a vrtulník s termovizí. Prohledávali řeku od místa, kde byli chlapci viděni naposledy, až k Českému Šternberku. Po pohřešovaných mladících bylo zároveň vyhlášeno celostátní pátrání.

Kromě toho v sobotu policisté prohledávali řeku Sázavu také u kempu Cíl v Sázavě na Benešovsku. Hledali šestapadesátiletého muže, který se šel v pátek vykoupat a od té doby byl pohřešovaný. Tělo našel potápěč zhruba po dvou hodinách pod hladinou řeky poblíž kempu.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Stovky lidí vyrazily za koupáním k Brněnské přehradě, na místě hrozí dopravní kolaps

U Brněnské přehrady kvůli velkému množství aut hrozí kolaps dopravy, lidé by měli využít k přepravě městské hromadné dopravy. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Podle něj strážníci museli řešit desítky dopravních přestupků.

Situace byla komplikovaná už v sobotu. "Kvůli silnému provozu doprava na některých místech úplně zkolabovala. Například v Hrázní ulici stála auta ve velmi dlouhé koloně a situaci komplikovala nevhodně odstavená vozidla po obou stranách silnice," uvedl Ghanem.

"Rádi bychom požádali návštěvníky celé rekreační oblasti, aby nejezdili autem a místo toho využili městskou hromadnou dopravu, která je doveze až k Přístavní ulici. V opačném případě je možné, že odpolede a v podvečer budou silnice u přehrady neúnosně přetížené," upozornil Ghanem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy