Nedali nám čas, je to zničující. Šéfka Colours of Ostrava se rozčílila v živém vstupu

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 7. 2020 15:32
Za nehorázné, nemravné a ekonomicky devastující považuje organizátorka ostravského Nefestivalu Zlata Holušová páteční rozhodnutí krajských hygieniků, kteří kvůli šíření koronaviru s okamžitou platností omezili hromadné akce maximálně na 100 lidí. V České televizi vyjádřila rozhořčení nad tím, že se o opatření dozvěděla pár hodin před otevřením areálu Dolní Vítkovice, kde měl festival pokračovat.
Šéfka Colours of Ostrava Zlata Holušová se rozčílila po rozhodnutí krajských hygieniků | Video: Česká televize

Nefestival při kapacitě omezené na 1000 návštěvníků denně nahradil zrušené Colours of Ostrava. Jejich ředitelka Holušová kvůli vzniklým škodám zvažuje právní kroky.

Vadí jí hlavně, že mimořádné opatření vyhlásila hygienická stanice "z hodiny na hodinu". Holušovou ani další organizátory jiných akcí nikdo předem nevaroval. "Mohlo se počkat alespoň do půlnoci," poznamenala v pátek.

Podle ní to do budoucna ohrozí i konání dalších podobných festivalů nejen v Moravskoslezském kraji, protože nikdo nezíská jistotu, že událost nebude muset na poslední chvíli zrušit. "Je to devastující, jsem zvědavá, kdo to zaplatí," řekla.

Návštěvníkům, kteří si zakoupili lístek na Nefestival, doporučila sledovat webové stránky a sociální sítě akce, kde se dozvědí další informace. Holušová řekla, že se ještě pokusí rozhodnutí zvrátit. Čeká na detaily zpřísněných opatření, o nichž budou krajští hygienici informovat odpoledne.

"Zrušila nás krajská hygienická stanice. Protože v Ostravě přibyli tři nemocní. Nikdo nás nevaroval. Tak brutální zásah z pouze preventivních důvodů považuji za nepochopitelný," řekla Holušová. Dodala, že nechápe, proč mohou lidé neomezeně do zoo, kde jsou na čerstvém vzduchu, ale nemohou na koncert, který je venku a na ploše umožňující dostatečné vzdálenosti. "V tomto státě je kultura na posledním místě," řekla.

"Považuji to za výmysl hygieniků, kteří nikdy nikde nebyli. Je to výsměch všem lidem, kteří něco organizují. Je to ekonomicky nemožné," doplnila.

Nefestival začal ve středu, měl trvat do soboty. Kvůli opatřením proti koronaviru organizátoři přesunuli plnohodnotný ročník Colours of Ostrava na příští rok.

Byli jsme ujišťováni, že situace se uklidňuje

Jeden z pořadatelů ostravských Letních shakespearovských slavností Andrej Harmečko páteční rozhodnutí úřadů označil za informační blamáž. Vadí mu, jak hygienici poslední dobou hovořili o tom, že je situace pod kontrolou.

Vinou nového opatření se tak Letní shakespearovské slavnosti možná neuskuteční. "To, že nic nevíme, vyplývá i z toho, že se posledních dva týdny mluvilo o tom, že se nic neděje. Považuji to za naprostou komunikační blamáž," řekl Harmečko.

Ostravské slavnosti mají začít za týden. "Musíme získat více informací. Nyní počítáme s variantou úplného zrušení. Popřípadě s tím, že představení budeme rušit postupně a budeme hrát v okamžiku, kdy nám to opatření dovolí," uvedl.

Pořadatelé letos podle Harmečka v souvislosti s koronavirovou epidemií snížili kapacitu z 950 diváků na 700. Důvodem bylo zachování většího prostoru pro návštěvníky. "Snížení z 1000 na 700 je jedna věc, na 100 je už problém," řekl. Dodal, že pořadatelé už mají utracené veškeré peníze určené na přípravu. "Areál už stojí, je připravený. Nikdo nám nezaplatí zbytečně vynaložené nálady. Kdyby nám to řekli dříve, mohli jsme některé práce zastavit," dodal Harmečko.

Letní shakespearovské slavnosti Ostrava se mají konat od 24. července do 12. srpna. Na programu je pět titulů a 17 představení. Z původně plánované dramaturgie kvůli epidemii koronaviru vypadla premiéra inscenace Bouře, diváci se na ni mohou těšit v příštím roce.

"Zásadně se vymezuji proti způsobu a rozsahu vyhlášení mimořádného opatření, a to zejména v části omezující veřejné venkovní produkce. Ze strany hygienické stanice a ministerstva zdravotnictví jsme byli v poslední době ujišťováni, že se situace v postižených okresech uklidňuje a je pod kontrolou. Proto jsem šokován vydáním tohoto mimořádného opatření," řekl v pátek náměstek moravskoslezského hejtmana Lukáš Curylo (KDU-ČSL).

Podle něj je nepřijatelné, že tak závažné rozhodnutí nebylo vydáno s dostatečným předstihem a neumožnilo všem dotčeným kulturním, zdravotním a sociálním organizacím i podnikatelům se na situaci připravit.

"Je mi neskutečně líto všech organizátorů kulturních akcí, kteří nyní musí řešit okamžité rušení svých akcí, a také zklamaných návštěvníků. Pro kulturu Moravskoslezského kraje je to nečekaná a velmi bolestná rána," doplnil Curylo.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Policisté našli těla obou pohřešovaných mladíků, utopili se v Sázavě

Policisté v neděli našli v řece Sázavě na Kutnohorsku těla dvou mladíků, po nichž od čtvrtka pátrali. Potápěči je objevili několik set metrů od tábora, v němž se chlapci ubytovali. U obou byla nařízena soudní pitva, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Chlapci ve věku 15 a 16 let se ztratili u Masarykova tábora YMCA nedaleko Soběšína. Potápěči dnes našli nejdříve jednoho z nich a později i druhého. "Oba mladíci byli bohužel bez známek života. Jejich těla byla nalezena přibližně půl kilometru od tábora. O nálezu jsme již vyrozuměli rodiče," uvedla Richterová. Do pátrání byli dnes zapojeni potápěči z poříčního oddělení Labe, kriminalistka a hasiči.

Zmizení mladíků bylo ohlášeno v noci na čtvrtek, dosavadní pátrací akce byly neúspěšné. Do hledání se kromě potápěčů v minulých dnech zapojili i psovod a vrtulník s termovizí. Prohledávali řeku od místa, kde byli chlapci viděni naposledy, až k Českému Šternberku. Po pohřešovaných mladících bylo zároveň vyhlášeno celostátní pátrání.

Kromě toho v sobotu policisté prohledávali řeku Sázavu také u kempu Cíl v Sázavě na Benešovsku. Hledali šestapadesátiletého muže, který se šel v pátek vykoupat a od té doby byl pohřešovaný. Tělo našel potápěč zhruba po dvou hodinách pod hladinou řeky poblíž kempu.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Stovky lidí vyrazily za koupáním k Brněnské přehradě, na místě hrozí dopravní kolaps

U Brněnské přehrady kvůli velkému množství aut hrozí kolaps dopravy, lidé by měli využít k přepravě městské hromadné dopravy. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Podle něj strážníci museli řešit desítky dopravních přestupků.

Situace byla komplikovaná už v sobotu. "Kvůli silnému provozu doprava na některých místech úplně zkolabovala. Například v Hrázní ulici stála auta ve velmi dlouhé koloně a situaci komplikovala nevhodně odstavená vozidla po obou stranách silnice," uvedl Ghanem.

"Rádi bychom požádali návštěvníky celé rekreační oblasti, aby nejezdili autem a místo toho využili městskou hromadnou dopravu, která je doveze až k Přístavní ulici. V opačném případě je možné, že odpolede a v podvečer budou silnice u přehrady neúnosně přetížené," upozornil Ghanem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy