"Vláda selhala. Máme toho dost!" V Ostravě demonstrovali proti chaotickým opatřením

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 20. 7. 2020 18:07
Ke dvěma tisícům lidí se v pondělí podle odhadu novinářů sešlo na Masarykově náměstí v Ostravě, kam přišli vyjádřit svůj nesouhlas s postupem vlády a Krajské hygienické stanice v Ostravě. Vláda a jí podřízené orgány podle organizátorů demonstrace při řešení koronavirové situace zmatečně, chaoticky a opožděně informují občany.
Shromáždění na protest proti na zpřísnění protiepidemických opatření v Moravskoslezském kraji, postup hygieniků a státu. | Video: DVTV

Lidé se rozhodli vyjít do ulic poté, co krajská hygienická stanice v pátek zpřísnila opatření související s pandemií koronaviru, mimořádná opatření začala platit prakticky bezprostředně po vyhlášení. Lidé tak musí v celém kraji nosit roušky v hromadné dopravě a vnitřních prostorách. Akcí se může účastnit nejvíc 100 lidí. Bary a restaurace jsou v noci zavřené. Opatření se dotkla například pořadatelů, kteří museli obratem zrušit své připravené akce.

"Chceme kompetentní komunikaci od kompetentních lidí a ne tu blamáž, která se tady děje," řekl občanský aktivista Luděk Bajgar. "V tuto chvíli požadujeme demisi ministra zdravotnictví," dodal. Lidé jeho projev ocenili potleskem a skandováním "Demisi, demisi". Vojtěch ale již dříve uvedl, že rezignovat nehodlá. V neděli naopak řekl, že by setrvání ve funkci měla zvážit ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová.

"Voláme po odpovědnosti všech osob, které se na tomto fiasku podílely s ministrem Vojtěchem v čele," řekli na začátku organizátoři demonstrace. Z úst řečníků vychází také kritika vůči prezidentu Miloši Zemanovi a premiérovi Andreji Babišovi. "Odmítáme stigmatizaci Ostravy jako semeniště mocenských vlivů," říkají organizátoři.

"Dva měsíce jsem poslouchala, že byl Darkov uzavřen, ale Darkov jel. To je největší lež v této republice!" řekla na demonstraci matka jednoho z havířů z Dolu Darkov. "Kde byla v tu chvíli hygiena, kde byl pan ministr?" ptala se.

"Pohár trpělivosti už je téměř naplněn. Máme toho dost," řekl další řečník, novinář a bývalý poslanec Ladislav Vrchovský.

"Nesešli jsme se, abychom kritizovali nařízení proti koronaviru, ale protože nesouhlasíme s arogancí moci," řekl na demonstraci bohemista Jakub Chrobák. "Bez zdůvodnění, bez plánu se na Moravskoslezský kraj spustil špunt, který neumožňuje dýchat," dodal.

Jeden z horníků z Dolu Darkov popsal složitý proces testování a karantény, kterým si sám prošel. Upozornil také na to, že se od zavedení opatření dívají lidé na obyvatele kraje jako na hrozbu. "Nálepka, kterou nám tady dali, je nefér. Naši politici nejsou schopní vysvětlit, že tady nepadáme a neumíráme na ulici," řekl.

Řečníci kritizovali také pondělní oznámení vlády, že lidé, kteří budou v období podzimních krajských voleb v karanténě, nebudou mít možnost odvolit. 

Podle organizátorů demonstrace odpovědné orgány dlouhodobě podceňovaly situaci na Karvinsku a nekomunikovaly o ní s veřejností, kvůli čemuž v kraji vznikl informační chaos. "Při řešení tak komplikovaných otázek je ale třeba koordinace celé vlády, žádáme tedy i vládu ČR k okamžité demisi, především proto, že prokázala absolutní nekompetentnost řídit stát a jeho části v krizových situacích," napsali organizátoři na Facebooku.

Uvedli, že si uvědomují závažnost situace s nemocí covid-19, ovšem v těchto dnech přetekla i míra loajality. "Vláda a všechny složky státu zde překročily pomyslnou hranici základních lidských práv a svobod, když pod pláštíkem boje proti zákeřné nemoci omezují občany na jejich právech a nesmyslně a nepředvídatelně mění podmínky nejen svobodného podnikání, ale také trhu práce," uvedli organizátoři demonstrace. Je podle nich zřejmé, že nová omezení se velmi dramaticky promítnou do situace v už tak těžce zkoušeném regionu.

Odstupovat nebudu, řekl Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) považuje výzvy k rezignaci, které zazněly na pondělní demonstraci v Ostravě, za neadekvátní. Na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že jeho rolí je bojovat s epidemií covid-19. Opatření přijatá pro Moravskoslezský kraj byla podle něj nezbytná, chyba ale byla v komunikaci ze strany krajské hygienické stanice a její ředitelky Pavly Svrčinové, uvedl.

"Nevidím důvod, proč bych měl odstupovat. Moje role jako ministra zdravotnictví je bojovat s epidemií covid-19," řekl Vojtěch. Povinností jeho i hygieniků je podle něj přijímat opatření, která zabrání šíření nákazy. "Nedokážu si představit, kdybychom nic nedělali, proběhly by tisícové akce, vznikla nová ohniska nákazy, byli noví hospitalizovaní… Pak bych měl asi zvážit, jestli jsme něco nezanedbali. Ale ne, pokud nastavujeme protiepidemiologická opatření ve chvíli, kdy jsou nutná," dodal.

Neměli jsme šanci reagovat, škody jsou obrovské, počítali jsme s tisíci diváky, čísla nejsou alarmující, řekli, že to je preventivní, říká Holušová | Video: Emma Smetana, DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy