Do Beskyd vyrážejí vlčí hlídky. Mají zastrašit pytláky

ČTK ČTK
4. 11. 2013 10:49
Tým dobrovolníků bude přes zimu v Beskydech zaznamenávat výskyty ohrožených druhů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ostrava - Do Beskyd a nově i do Jeseníků vyrazí vlčí hlídky. Budou monitorovat výskyt vlků, rysů a medvědů. Mají ale také zamezit nelegálnímu lovu těchto velkých šelem.

V terénu se během zimy bude pohybovat kolem 150 dobrovolníků. Organizátoři projektu oznámili, že zbývá posledních 15 volných míst.

Hlídky do hor vyrazí společně s prvním sněhem. V něm se dá zvěř dobře stopovat. Ještě před tím ale členové vlčích hlídek čekají dvě školení. První se uskuteční o víkendu v Morávce na Frýdecko-Místecku.

"Účastníci vlčích hlídek jednak zaznamenávají výskyt vlka, rysa a medvěda, ale všímají si také případných nelegálních návnad a dalších skutečností, které mohou pro tato vzácná zvířata znamenat ohrožení. Dobrovolníci tak šlapou na paty pytlákům, kteří jsou pro šelmy u nás největší hrozbou," řekl Miroslav Kutal z Hnutí Duha.

V CHKO Beskydy působí vlčí hlídky už 14 let. Letos navíc mapované území rozšíří také o Jeseníky. Při pravidelném procházení terénu dobrovolníci vyhledávají pobytové znaky, což jsou stopy, trus, srst, kořist velkých šelem, ale i dalších chráněných druhů, jako je jeřábek či tetřev.

"Odebírají vzorky pro analýzy DNA či potravy a na vytypovaná místa umisťují fotopasti pro dlouhodobé sledování pohybu velkých šelem," doplnil Kutal.

Podle posledních odhadů se v Beskydech vyskytuje až deset rysů, pět vlků a tři medvědi. Beskydy jsou jediným místem, kde v ČR tyto tři šelmy žijí. Zatímco rysa lze spatřit i jinde, medvěda a vlka lze vystopovat jen v beskydských lesích, kam se často zatoulají ze sousedního Slovenska. Cestu jim však komplikují nejen silnice s hustým provozem, ale i pytláci.

Rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk obecný jsou v Česku chráněni a jsou také předmětem ochrany Evropského společenství. CHKO Beskydy je proto zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem. Jejich počet v tuzemsku souvisí se stavem populací těchto druhů na Slovensku a v Polsku.

Největším nepřítelem těchto ohrožených druhů šelem je člověk. Ilegální lov představuje vážnou překážku jejich přežití. Podle odborníků mají velké šelmy v lesích své místo. Jsou důležité pro udržení únosné výše populací spárkaté zvěře. Přemnožení jeleni a srnci spásáním malých stromků poškozují listnaté či smíšené lesy a brání jejich přirozené obnově.

"Viditelná přítomnost hlídek pomůže pytláky od střelby odradit. Za 14 let se úspěšného projektu zúčastnily stovky dobrovolníků, kteří v terénu strávili tisíce hodin," zakončil Kutal.

 

Právě se děje

Další zprávy