Liberec - Po zkušenostech z ničivých záplav, které loni o prázdninách postihly Liberecký kraj, jsou hasiči na podobnou katastrofu schopní zareagovat pohotověji. Tvrdí to alespoň ředitel Krajského záchranného sboru Libereckého kraje Roman Hlinovský.
Projevilo se to podle něj i během velké vody před několika týdny. Zálohy z dalších krajů totiž byly připravené ještě předtím, než řeky na Frýdlantsku dosáhly třetích povodňových stupňů.
Podle hasičů jsou nyní na možné opakování záplav lépe nachystané i obce, a to včetně těch, které s vodou běžně problémy nemívají.
Problém 2010: komunikace
Letošní situace se ale přesto zdaleka nepodobala tomu, co nastalo před rokem.
"Tam jsme používali vlastní síly a prostředky, a jakmile došlo k dramatickému nástupu, jehož prognóza nepřišla ani z ČHMÚ, tak jsme začali řešit jiné kraje. Teď, po zkušenostech z loňska, už to máme připravené daleko dřív, než se ještě něco vyvine. Sice to stojí peníze, ale máme za to, že je to dobré preventivní opatření," řekl Hlinovský.
Podívejte se na situaci v Chrastavě v srpnu 2010:
Loni se hned poté, co voda přišla, ukázala jako velký problém hlavně komunikace, nikoliv nedostatek lidí. K záchranářům se totiž vlivem výpadků v telekomunikačních sítích často nedostávaly informace z míst, které pomoc nutně potřebovaly. ¨
"V části kraje byly funkční silnice, ale nepřicházely odtamtud zprávy. A z části kraje zprávy přicházely, byly akutní a bylo potřeba tam zasahovat, ale nebylo, jak se tam dostat," popsal ředitel hasičů.
Problém 2011: odchody hasičů
Problémy v akceschopnosti by však do budoucna mohly znamenat odchody hasičů. Po zkušenostech s loňskými záplavami sbor neopustil nikdo. Část zkušených profesionálů ale odešla později, kvůli vládním úsporám. Nyní je v Libereckém kraji výjezdových hasičů celkem 237.
Záplavy na Smědé, červenec 2010:
"My za ně nabereme nové lidi, ale budeme je muset vychovávat a trénovat s tím, že víme, že právě ti, kteří by jim mohli předávat zkušenosti, odešli," řekl Hlinovský.
V rámci dalších úsporných opatření navíc hasičský sbor v celém Česku opustilo skoro 300 lidí, v Libereckém kraji jich bylo 12. "Což vypadá, že není mnoho, ale to je v podstatě jedna směna na krajské hasičské stanici, a to už je docela dost," poznamenal krajský ředitel.