Policie s Půtou obvinila ještě jednoho, stíhaných je deset

ČTK ČTK
19. 11. 2014 12:41
Z braní úplatků v projektu rekonstrukce kostela v Liberci byla kromě libereckého hejtmana obviněna další osoba.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Liberec - Policie v úterý v souvislosti s projektem rekonstrukce kostela Máří Magdalény v Liberci kromě hejtmana Martina Půty (STAN) obvinila z korupčního jednání ještě jednu osobu, konkrétně z pomoci při přijetí úplatku. Oznámil to dozorující státní zástupce Petr Hořín. V kauze je tak obviněno už deset lidí, nikdo není ve vazbě.

"Dvě osoby jsou stíhány nově a dalším bylo trestní stíhání rozšířeno," uvedl Hořín. Podle něj se nedá vyloučit obvinění dalších osob. "Vyhodnocování probíhá průběžně, přidávají se nové informace, vyslýchají se osoby, zajišťují listiny," konstatoval.

Na jaře policie obvinila osm lidí ze zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplacení a návodu ke zneužití pravomoci úřední osoby.

Mezi obviněnými jsou bývalý zastupitel Liberce za ODS Jiří Zeronik, pracovníci stavební firmy Metrostav i zaměstnanci úřadu ROP Severovýchod, jeden z nich je ředitel liberecké pobočky ROP Bořek Machatý.

Vyšetřování se týká dvou podezřelých projektů, které usilovaly o dotaci z ROP Severovýchod. Druhým vedle rekonstrukce kostela za 65 milionů korun je projekt oddychové zóny Perštýn za více než 30 milionů korun.

Oba projekty připravila obecně prospěšná společnost Geotermální energie pro občany. Ani na jeden z těchto projektů ROP Severovýchod peníze neuvolnil.

 

Právě se děje

Další zprávy