Libereckou pobočku ROP Severovýchod vyšetřuje policie

ČTK ČTK
2. 4. 2014 15:56
V úterý odvezla materiály ke dvěma projektům a také dva zaměstnance úřadu k podání vysvětlení.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Policie ČR

Liberec - Libereckou pobočku ROP Severovýchod prověřuje protikorupční policie.

V úterý odvezla materiály ke dvěma projektům a také dva zaměstnance úřadu k podání vysvětlení. Ve středu už úřad začal opět normálně pracovat, řekl mluvčí Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod Martin Škeřík.

Jakých projektů se vyšetřování týká, odmítl s ohledem na vyšetřování sdělit.

Vyšetřování potvrdil i mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. "Zahájili jsme úkony trestního řízení, víc s ohledem na postup vyšetřování sdělovat nebudeme," řekl.

Předseda regionální rady a hejtman Libereckého kraje Martin Půta uvedl, že o vyšetřování není oficiálně informován. "Obávám se ale, že by to mohlo ohrozit proplácení dotací. Záležet však bude na tom, jaké projekty policii zajímají," řekl.

Půta nevyloučil, že vyšetřování může souviset i s trestním oznámením kvůli dotačnímu podvodu na společnost Dům pohody, která vybudovala a provozuje termální lázně v Chrastavě.

ROP Severovýchod o objemu zhruba 18 miliard korun byl vytvořený pro programovací období 2007 až 2013. Rozdělit z něj zbývá ještě necelé dvě miliardy korun. Kvůli chybám v projektech bylo loni až do 26. srpna zastaveno čerpání dotací.

Rozdělování dotací v Česku provází několik kauz. Největší problémy provázejí Regionální operační program Severozápad, který rozděluje evropské peníze v Ústeckém a Karlovarském kraji.

Policie prověřovala i rozdělování dotací z ROP Jihozápad a v souvislosti s kauzou bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha také ROP Střední Čechy.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Sagan bude jezdit za francouzský tým

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Peter Sagan bude od příští sezony jezdit za stáj TotalEnergies, se kterou podepsal dvouletou smlouvu. O dohodě s jednatřicetiletý slovenským jezdcem informoval týmový web.

"Jsme obrovsky pyšní, že jsme Petera získali. Je bez pochyby nejpopulárnějším jezdcem na světě," uvedl manažer stáje Jean-René Bernaudeau. "Především jsem ho ale přivedli kvůli sportovním ambicím a spoléháme, že nám přinese vítězství," dodal.

Sagan do TotalEnergies zamíří po čtyřletém angažmá v německé stáji Bora-hansgrohe. Z ní spolu s ním do francouzského týmu přijdou také Polák Maciej Bodnar a Ital Daniel Oss.

Kromě světových titulů z let 2015 až 2017 Sagan získal sedmkrát zelený trikot pro nejlepšího spurtéra Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia.

Další zprávy