Libereckou pobočku ROP Severovýchod vyšetřuje policie

ČTK ČTK
2. 4. 2014 15:56
V úterý odvezla materiály ke dvěma projektům a také dva zaměstnance úřadu k podání vysvětlení.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Policie ČR

Liberec - Libereckou pobočku ROP Severovýchod prověřuje protikorupční policie.

V úterý odvezla materiály ke dvěma projektům a také dva zaměstnance úřadu k podání vysvětlení. Ve středu už úřad začal opět normálně pracovat, řekl mluvčí Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod Martin Škeřík.

Jakých projektů se vyšetřování týká, odmítl s ohledem na vyšetřování sdělit.

Vyšetřování potvrdil i mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. "Zahájili jsme úkony trestního řízení, víc s ohledem na postup vyšetřování sdělovat nebudeme," řekl.

Předseda regionální rady a hejtman Libereckého kraje Martin Půta uvedl, že o vyšetřování není oficiálně informován. "Obávám se ale, že by to mohlo ohrozit proplácení dotací. Záležet však bude na tom, jaké projekty policii zajímají," řekl.

Půta nevyloučil, že vyšetřování může souviset i s trestním oznámením kvůli dotačnímu podvodu na společnost Dům pohody, která vybudovala a provozuje termální lázně v Chrastavě.

ROP Severovýchod o objemu zhruba 18 miliard korun byl vytvořený pro programovací období 2007 až 2013. Rozdělit z něj zbývá ještě necelé dvě miliardy korun. Kvůli chybám v projektech bylo loni až do 26. srpna zastaveno čerpání dotací.

Rozdělování dotací v Česku provází několik kauz. Největší problémy provázejí Regionální operační program Severozápad, který rozděluje evropské peníze v Ústeckém a Karlovarském kraji.

Policie prověřovala i rozdělování dotací z ROP Jihozápad a v souvislosti s kauzou bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha také ROP Střední Čechy.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy