Libereckou pobočku ROP Severovýchod vyšetřuje policie

ČTK ČTK
2. 4. 2014 15:56
V úterý odvezla materiály ke dvěma projektům a také dva zaměstnance úřadu k podání vysvětlení.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Policie ČR

Liberec - Libereckou pobočku ROP Severovýchod prověřuje protikorupční policie.

V úterý odvezla materiály ke dvěma projektům a také dva zaměstnance úřadu k podání vysvětlení. Ve středu už úřad začal opět normálně pracovat, řekl mluvčí Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod Martin Škeřík.

Jakých projektů se vyšetřování týká, odmítl s ohledem na vyšetřování sdělit.

Vyšetřování potvrdil i mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. "Zahájili jsme úkony trestního řízení, víc s ohledem na postup vyšetřování sdělovat nebudeme," řekl.

Předseda regionální rady a hejtman Libereckého kraje Martin Půta uvedl, že o vyšetřování není oficiálně informován. "Obávám se ale, že by to mohlo ohrozit proplácení dotací. Záležet však bude na tom, jaké projekty policii zajímají," řekl.

Půta nevyloučil, že vyšetřování může souviset i s trestním oznámením kvůli dotačnímu podvodu na společnost Dům pohody, která vybudovala a provozuje termální lázně v Chrastavě.

ROP Severovýchod o objemu zhruba 18 miliard korun byl vytvořený pro programovací období 2007 až 2013. Rozdělit z něj zbývá ještě necelé dvě miliardy korun. Kvůli chybám v projektech bylo loni až do 26. srpna zastaveno čerpání dotací.

Rozdělování dotací v Česku provází několik kauz. Největší problémy provázejí Regionální operační program Severozápad, který rozděluje evropské peníze v Ústeckém a Karlovarském kraji.

Policie prověřovala i rozdělování dotací z ROP Jihozápad a v souvislosti s kauzou bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha také ROP Střední Čechy.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy