Policie obvinila z korupce předsedu Starostů Půtu

Mikuláš Klang ČTK Mikuláš Klang, ČTK
Aktualizováno 18. 11. 2014 19:07
Martin Půta obvinění odmítá. Přesto pozastaví své předsednictví do té doby, než se věc vysvětlí.
Martin Půta
Martin Půta | Foto: DVTV

Praha - Kriminalisté obvinili hejtmana Libereckého kraje a předsedu Starostů a nezávislých Martina Půtu, že přijal úplatek za projekt rekonstrukce kostela Máří Magdalény v Liberci. Kromě toho ho policie podezírá ze zneužití pravomoci.

"Údajně jsem přijal úplatek v rámci projektu, který jsem ani neschválil. Projekt jsme zdědili od našich předchůdců a za mého působení jsme neproplatili ani korunu," řekl na mimořádné tiskové konferenci Půta.

Policie ho prý na úterý ráno pozvala k podání vysvětlení. "Po několika otázkách mi bylo vyšetřovatelem sděleno obvinění," popsal průběh výslechu hejtman.

"Úplatek měl být předán mezi lednem a březnem loňského roku na neznámém místě a měl být v řádu statisíců korun," upřesnil posléze. Nechtěl však spekulovat, kdo by mohl stát za trestním oznámením.

Přestože se cítí nevinný a veškerá obvinění považuje za nesmyslná, rozhodl se pozastavit své předsednictví v hnutí. "Považuji to za svou povinnost, ale i za příspěvek k politické kultuře v této země," prohlásil místopředseda Asociace krajů. Hnutí povede jeho první místopředseda a místopředseda Sněmovny Petr Gazdík.

Petr Gazdík se za Půtu postavil. "Martinu Půtovi naprosto důvěřuji a doufám, že se celá tato absurdní situace co nejdříve vysvětlí," vzkázal místopředseda Sněmovny ze Spojených států, kde je na pracovní cestě.

"Nerozumím tomu, aby první úkon ve věci celého řízení bylo obvinění, nejprve se totiž vyslechne podezřelý a policie to musí následně vyhodnotit, což není okamžitě. Je to podivné," pozastavil se nad postupem policie další místopředseda hnutí a europoslanec Stanislav Polčák.

Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej obvinění Půty potvrdil. Případ dozoruje liberecká pobočka ústeckého krajského státního zastupitelství, řekl ČTK.

Obviněno bylo už osm lidí

Protikorupční policie obvinila kvůli dvěma libereckým projektům už na jaře osm lidí ze zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplácení a návodu ke zneužití pravomoci úřední osoby. Mezi obviněnými jsou bývalý zastupitel Liberce za ODS Jiří Zeronik, pracovníci stavební firmy Metrostav i zaměstnanci ROP Severovýchod, jeden z nich je ředitel liberecké pobočky ROP Bořek Machatý.

Vyšetřování se týká vedle rekonstrukce kostela Máří Magdalény za 65 milionů korun taky oddychové zóny Perštýn za více než 30 milionů korun. Oba projekty připravila obecně prospěšná společnost Geotermální energie pro občany.

Dosud jediným obviněným hejtmanem v době výkonu funkce byl bývalý středočeský hejtman a poslanec David Rath. Spolu s několika dalšími lidmi čelí obžalobě z ovlivňování veřejných zakázek.

Nejméně dvěma dalším hejtmanům bylo obvinění sděleno poté, co opustili funkci. Loni na jaře byl z pletich při veřejné soutěži obviněn bývalý královéhradecký hejtman Pavel Bradík (ODS). Trestného činu se podle vyšetřovatelů dopustil v souvislosti s výběrovým řízením na zpracování odpadu z těžby dřeva.

Obvinění čelil i bývalý liberecký hejtman Stanislav Eichler (ČSSD). Podle státního zástupce umožnil ještě spolu s několika dalšími lidmi nelegální vyplácení odměn v krajských organizacích. Letos v létě soud Eichlera nepravomocným rozsudkem obvinění zbavil.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy