Policie obvinila z korupce předsedu Starostů Půtu

Mikuláš Klang ČTK Mikuláš Klang, ČTK
Aktualizováno 18. 11. 2014 19:07
Martin Půta obvinění odmítá. Přesto pozastaví své předsednictví do té doby, než se věc vysvětlí.
Martin Půta
Martin Půta | Foto: DVTV

Praha - Kriminalisté obvinili hejtmana Libereckého kraje a předsedu Starostů a nezávislých Martina Půtu, že přijal úplatek za projekt rekonstrukce kostela Máří Magdalény v Liberci. Kromě toho ho policie podezírá ze zneužití pravomoci.

"Údajně jsem přijal úplatek v rámci projektu, který jsem ani neschválil. Projekt jsme zdědili od našich předchůdců a za mého působení jsme neproplatili ani korunu," řekl na mimořádné tiskové konferenci Půta.

Policie ho prý na úterý ráno pozvala k podání vysvětlení. "Po několika otázkách mi bylo vyšetřovatelem sděleno obvinění," popsal průběh výslechu hejtman.

"Úplatek měl být předán mezi lednem a březnem loňského roku na neznámém místě a měl být v řádu statisíců korun," upřesnil posléze. Nechtěl však spekulovat, kdo by mohl stát za trestním oznámením.

Přestože se cítí nevinný a veškerá obvinění považuje za nesmyslná, rozhodl se pozastavit své předsednictví v hnutí. "Považuji to za svou povinnost, ale i za příspěvek k politické kultuře v této země," prohlásil místopředseda Asociace krajů. Hnutí povede jeho první místopředseda a místopředseda Sněmovny Petr Gazdík.

Petr Gazdík se za Půtu postavil. "Martinu Půtovi naprosto důvěřuji a doufám, že se celá tato absurdní situace co nejdříve vysvětlí," vzkázal místopředseda Sněmovny ze Spojených států, kde je na pracovní cestě.

"Nerozumím tomu, aby první úkon ve věci celého řízení bylo obvinění, nejprve se totiž vyslechne podezřelý a policie to musí následně vyhodnotit, což není okamžitě. Je to podivné," pozastavil se nad postupem policie další místopředseda hnutí a europoslanec Stanislav Polčák.

Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej obvinění Půty potvrdil. Případ dozoruje liberecká pobočka ústeckého krajského státního zastupitelství, řekl ČTK.

Obviněno bylo už osm lidí

Protikorupční policie obvinila kvůli dvěma libereckým projektům už na jaře osm lidí ze zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplácení a návodu ke zneužití pravomoci úřední osoby. Mezi obviněnými jsou bývalý zastupitel Liberce za ODS Jiří Zeronik, pracovníci stavební firmy Metrostav i zaměstnanci ROP Severovýchod, jeden z nich je ředitel liberecké pobočky ROP Bořek Machatý.

Vyšetřování se týká vedle rekonstrukce kostela Máří Magdalény za 65 milionů korun taky oddychové zóny Perštýn za více než 30 milionů korun. Oba projekty připravila obecně prospěšná společnost Geotermální energie pro občany.

Dosud jediným obviněným hejtmanem v době výkonu funkce byl bývalý středočeský hejtman a poslanec David Rath. Spolu s několika dalšími lidmi čelí obžalobě z ovlivňování veřejných zakázek.

Nejméně dvěma dalším hejtmanům bylo obvinění sděleno poté, co opustili funkci. Loni na jaře byl z pletich při veřejné soutěži obviněn bývalý královéhradecký hejtman Pavel Bradík (ODS). Trestného činu se podle vyšetřovatelů dopustil v souvislosti s výběrovým řízením na zpracování odpadu z těžby dřeva.

Obvinění čelil i bývalý liberecký hejtman Stanislav Eichler (ČSSD). Podle státního zástupce umožnil ještě spolu s několika dalšími lidmi nelegální vyplácení odměn v krajských organizacích. Letos v létě soud Eichlera nepravomocným rozsudkem obvinění zbavil.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Biden si volal s prvním zahraničními lídry od své inaugurace

Americký prezident Joe Biden si v pátek telefonoval s prvními zahraničními lídry od své středeční inaugurace. Nejdříve hovořil s kanadským premiérem Justinem Trudeauem, se kterým se podle agentury Reuters dohodli spojit síly v boji proti koronaviru. Následně šéf Bílého domu volal mexickému prezidentovi Andrésovi Manuelovi Lópezovi Obradorovi. Ten označil hovor za "příjemný a zdvořilý" a dodal, že vše nasvědčovalo tomu, že vztahy mezi oběma státy budou dobré.

"Probrali spolupráci ohledně vakcín," citoval Reuters z komuniké úřadu kanadského ministerského předsedy. Podle agentury AP státníci probírali možnost, aby Kanada dostávala vakcíny proti covidu-19 z výrobního zařízení firmy Pfizer v americkém Michiganu. V současné době Ottawa obstarává všechny dávky očkovací látky ze zařízení Pfizeru v Belgii a firma jí už oznámila, že bude mít v dodávkách zpožděn

Zdroj: ČTK
Další zprávy