Turnov - Možná se považují jen za lovce suvenýrů.
Ale vlastně jsou to docela obyčejní prachsprostí zloději.
A vysávají ze Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Český ráj peníze, kterých má letos rekordně málo.
Kradou hraničníky, vymezující území CHKO. A letos nejde o žádné dva tři kousky.
Čtěte také:
"Byl jsem tady," ryjí hlupáci do skal
Liberecký kraj schválil dálnici Českým rájem
"Zmizelo nám jich skoro třicet," řekl Aktuálně.cz zástupce vedoucího správy CHKO Aleš Hoření. "Jen smaltovaná tabulka se znakem chráněné krajinné oblasti stojí pět set korun."
Někde však zmizely hraničníky i se sloupky, na nichž byly tabulky připevněny.
V Českém ráji chybí peníze na péči o krajinu
Třicet odcizených tabulek - bez sloupků - stojí dohromady 15 tisíc korun.
Správa CHKO by je potřebovala jinde - vždyť na péči o krajinu měla letos kvůli ekonomické krizi jenom dva miliony korun. O polovinu méně než loni.
"Stačilo nám to vlastně jen na posečení luk, aby nezarůstaly plevelem," uvedl Hoření.
Hraničníky se stávají většinou kořistí zlodějů - ´sběratelů´. Někdy je ale odnesou lidé, jimž vadí, že se CHKO rozšířila až k nim a omezuje je v jejich plánech.
Hraničníky padnou občas za oběť i opilým vandalům, vracejícím se v noci domů z hospody. "Jeden hraničník jsme tahali v Malé Skále z řeky Jizery," prohlásil Hoření.
Bez hraničníků jako by CHKO neexistovala
Hraničníky stojí především u cest a upozorňují návštěvníky Českého ráje i obyvatele, že se dostávají na chráněné území. A že se musí chovat tak, aby ho nepoškozovali.
Pokud se po hraničnících slehne zem, mohou se turisté i ostatní lidé vymlouvat, že o svém vstupu do CHKO Český ráj nevěděli.
A že přestupky proti zákonu o ochraně přírody páchali nevědomky.
V Českém ráji škodí nejvíce tři skupiny návštěvníků.
Automobilisté, vjíždějící na zakázaná místa. Turisté, zakládající na území CHKO bez povolení své tábory. A lidé, vyrývající nápisy do měkkých pískovcových skal.
"Před těmito třemi přestupky varujeme na piktogramech. Zdá se nám, že v posledních letech přece jen ubývá nových nápisů na pískovcových skalách," konstatoval Hoření.
Rýt do skal může jen korunovaný pitomec
Správa CHKO vede proti vyrývání nápisů do pískovcových skal dlouholetou kampaň.
Před čtyřmi lety uspořádala v Turnově mediálně úspěšnou výstavu ´Jména hloupých´ s ukázkami nejotřesnějších malůvek ve skalních městech.
"Pomáhají nám i místní obyvatelé. Třeba na Hruboskalsku udělali ceduli se slovy - Rýt do skal může jen korunovaný pitomec," prozradil Hoření.
CHKO Český ráj patří k nejpopulárnějším českým chráněným územím.
Odhaduje se, že do ní ročně zavítá okolo tři čtvrtě milionu turistů. Díky úchvatným skalním městům se CHKO Český ráj stala před několika lety součástí nově vyhlášeného Geoparku UNESCO.