Náchod - Okresní soud v Náchodě v pátek potrestal šestiletým zákazem výkonu veřejné funkce bývalého náchodského starostu Oldřicha Čtvrtečku (ODS) za machinace při prodeji náchodského pivovaru.
Podle předsedy senátu Okresního soudu v Náchodě Pavla Rumla se v celé kauze objevují náznaky korupce, avšak neexistuje žádný jednoznačný důkaz.
Páteční verdikt soudu dosud není pravomocný, Čtvrtečka se proti němu odvolal, státní zástupce si ponechal lhůtu.
Čtvrtečkovi původně za porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele hrozilo až deset let vězení. Státní zástupce Vladimír Štepánek pro něj v závěrečném návrhu požadoval podmínku a sedmiletý zákaz činnosti.
Soud však rozhodl, že se Čtvrtečka dopustil pouze zneužití pravomoci veřejného činitele a za dostatečný označil trest zákazu činnosti.
Náchodskou radnici, která po Čtvrtečkovi požadovala náhradu škody 35 milionů korun, odkázal soud na občanskoprávní řízení. Výši případně způsobené škody totiž není možné podle soudu doložit.
Podle obžaloby bývalý starosta při prodeji pivovaru jako předseda hodnotitelské komise neakceptoval hlavní hodnoticí kritérium, kterým byla nejvyšší nabídnutá cena.
Město prodalo pivovar liberecké firmě LIF za 150 milionů korun, přitom Pivovar Holba nabídl 185 milionů korun. Soud se případem zabýval od loňského podzimu.
Soudce: Celý případ "smrdí" korupcí
Podle soudu Čtvrtečka nepostupoval společně s dalšími osobami v případu prodeje náchodského pivovaru s péčí řádného hospodáře.
"Jeho jednání vzbuzuje takovou řadu pochybností, že to, co se tam na tom městě Náchod dělo, není jenom obyčejný amatérismus, šlendrián či něco podobného. Je to jednoznačná snaha vyvést část obecního majetku na jiný subjekt, neřádným způsobem, bez ohledu na přirozené zájmy města," řekl Ruml.
Podle Rumla celý případ "smrdí" korupcí. "Jedná se o takzvaný smrad, ale není tady žádný jednoznačný důkaz, který by to potvrzoval. Je tu jen celá řada náznaků," řekl Ruml.
Ten například upozornil na to, že ředitel městského pivovaru posílal před prodejem informace o stavu pivovaru konkurenční firmě LIF, která pro něj připravovala opční smlouvu na zhruba deset procent akcií.
Zastupitele přesvědčovala Horníková
Ruml také uvedl, že případ provázelo přesvědčování některých náchodských zastupitelů ze strany bývalé poslankyně ODS Zdeňky Horníkové, která nyní působí ve funkci viceprezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu.
"Následně se Nadačnímu fondu Zdeňky Horníkové objevuje částka 200 000 korun od firmy, která měla několikamilionovou zakázku pro pivovar Svijany," řekl Ruml.
Svijany kontroluje firma LIF, navíc darovací smlouvu vytvářel představitel firmy LIF. "Dále tady máme jisté záhadné sdružení ZH 2002, které sídlí na stejné adrese jako Nadační fond Zdeňky Horníkové. Ta zkratka ZH, to nevíme, jestli to je Zdeňka Horníková nebo Zbojnická hostina, a toto sdružení dostává 300 000 korun od dceřiné společnosti firmy LIF," uvedl Ruml.
Na trestné činnosti se nepodílel úplně sám
Státní zástupce Vladimír Štepánek novinářům řekl, že Čtvrtečka se na trestné činnosti nepodílel úplně sám.
"Ty významné ekonomické údaje, které odcházely do pivovaru společnosti LIF, byly někým poskytovány. Obžalobě se bohužel nepodařilo prokázat, kdo tímto způsobem jednal. Těch do úvahy přicházejících osob bylo několik, ale všechny tyto osoby neměly pravomoc tu společnost prodat," řekl Štepánek.
Čtvrtečku policie obvinila v březnu 2010. V pátek rozhodnutí soudu nekomentoval, během vynášení rozsudku nesouhlasně kroutil hlavou.
Čtvrtečka se hájil tím, že rozhodoval v souladu s usnesením zastupitelstva. U soudu také řekl, že smlouva navržená Pivovarem Holba obsahovala pro město nevýhodné body. Například v ní stálo to, že kupní cenu v případě okamžitého převedení pivovaru zaplatí do pěti let.