Trutnov - Provozovatel nákladní lanovky k chatě Bumbálka v Krkonoších Miloslav Jirman ve čtvrtek u Okresního soudu v Trutnově odmítl vinu za její tragický pád v listopadu 2013. Lano podle jeho mínění nebylo v takovém stavu, že by hrozilo jeho přetržení a pád korby lanovky.
Při zřícení lanovky zahynul jeden muž a další čtyři lidé se zranili. Pětačtyřicetiletému Jirmanovi za usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví z nedbalosti hrozí až šest let vězení.
Zdravotní pojišťovny po Jirmanovi u soudu chtějí náhradu škody za léčení zraněných celkem 1,023 milionu korun. Zmocněnkyně dvou dětí, které při tragédii přišly o otce, po Jirmanovi žádá pro děti náhradu nemajetkové újmy ve výši celkem jeden milion korun.
Jirman u soudu řekl, že se v plném rozsahu podle obžaloby vinen necítí. "Kontroly byly prováděny prakticky při každém spuštění lanovky," řekl. Se zařízením podle něj za více než 30 let provozu nebyly větší problémy. Tažné lano podle něj bylo staré sedm let a v roce 2014 se plánovala jeho výměna.
Před zimou 2013 lanovku podle svých slov podrobil testu se zatížením půl tuny. Jirman pouze připustil, že na tažném laně bylo deset prasklin drátků, z nichž bylo lano spleteno. I s tím ale podle něj lanovka mohla ještě rok bez problémů fungovat.
Znalec posuzující stav lanovky měl jiný názor. Za příčinu havárie označil mechanické poškození tažného lana, které vznikalo několik let. "Na laně byly rozsáhlé otřepy drátků. Lano bylo nadměrně korodované, zeslabené otlakem a oděrem. Jeho průměr se ztenčoval. Při přetížení tahem došlo k prasknutí," řekl u soudu znalec Luděk Erben.
Z původních deseti milimetrů podle něj bylo lano zeslabeno na osm milimetrů a prasklo v místě, kde bylo více prasklých drátků. V dobrém stavu by lano bylo podle znalce schopné unést i zátěž 1000 kilogramů. Kontrola lana byla podle Erbena prováděna nedokonale bez pravidelných prohlídek. Poškození lana před destrukcí bylo podle Erbena viditelné a lano se mělo dávno vyměnit.
Podle obžaloby Jirman jako provozovatel a strojník lanovky v rozporu s provozními podmínkami nedostatečně kontroloval a spravoval technický stav zařízení, zejména stav a opotřebení lan. O údržbě také podle obžaloby nevedl záznamy a v inkriminovaný den se nepřesvědčil, zda nejsou v korbě kromě zavazadel i lidé, jejichž přeprava byla zakázána.
Rodina se dvěma dětmi, která přijela do Krkonoš 29. listopadu 2013 na víkend, nastoupila v dolní stanici na korbu lanovky, tažné lano se přetrhlo krátce poté. Korba s lidmi se asi z deseti metrů zřítila na příkrý svah směrem k Labi. Pět lidí utrpělo vážná zranění, osmatřicetiletý muž jim podlehl. Dvě ženy a dvě děti ve věku pět a 11 let skončily v péči lékařů.
Děti mají dosud psychické problémy, jsou v péči psychologa. Zdravotní problémy mají i obě zraněné ženy. Jedna například od pádu nevidí na jedno oko. Ani jedna z žen však po Jirmanovi u soudu náhradu škody neuplatnila.
Rodina věděla, že se lanovkou jezdit nesmí
Jirman soudu popsal i tragické okamžiky pádu lanovky. "Honza mi řekl, že věci jsou naložený, a já spustil zařízení. Po minutě mi přijel zbytek lana a věděl jsem, že se něco přihodilo. Honzovi jsem se nemohl dovolat. Všeho jsem nechal a běžel dolů. Když jsem seběhl do poloviny (kopce), slyšel jsem, že volají o pomoc. Věděl jsem, že je malér," řekl Jirman.
Obviněný také uvedl, že když lanovku naloženou zavazadly směrem nahoru spustil, byl přesvědčený o tom, že v korbě žádní lidé nejsou. "Byli to stálí hosté, kteří věděli, že lanovkou se jezdit nesmí," uvedl.
Hosty vždy na zákaz jízdy lanovkou podle svých slov upozorňoval domovním telefonem, kterým byla chata spojená s dolní stanicí lanovky. Za hlavní příčinu prasknutí lana Jirman ve čtvrtek označil velké zatížení klece.
U soudu dnes vypovídaly dvě ženy, které pád lanovky přežily. Obě shodně vypověděly, že si na nic z osudného dne nepamatují.
Jedna z žen uvedla, že v minulosti jednou jela na korbě lanovky směrem dolů se svou zraněnou dcerou, kterou bylo nutné rychle dostat k lékaři. Jirman v této souvislosti uvedl, že v minulosti se podobným způsobem asi deset lidí vezlo, většinou když šlo o transport zraněného.
Trestně stíhaní byli i rodiče zraněných dětí, a to za přečin těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Ženu Okresní soud v Trutnově uznal vinou, ale upustil od jejího potrestání. Obvinění zemřelého muže bylo zastaveno.
Soudkyně jednání odročila na 21. dubna. Vyslechnuti by měli být další svědci a znalec.