Úředníci nechali ve Špindlerově Mlýně postavit apartmány. Investor vydělal miliony, jim hrozí vězení

ČTK ČTK
5. 5. 2016 10:56
Dva úředníci, kteří ve Špindlerově Mlýně umožnili, aby v rozporu se stavebním plánem firma postavila apartmánový komplex, jsou obviněni. Dvojici hrozí za spáchání přečinu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, za který jim v případě odsouzení hrozí až pět let vězení. Oba obvinění jsou stíháni na svobodě. Investor se díky úředníkům, kteří umožnili postavit budovy větší, obohatil o 14,2 milionu korun.
Špindlerův Mlýn.
Špindlerův Mlýn. | Foto: Vojtěch Marek

Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) - Policisté obvinili dva úředníky, kteří v rozporu s územním plánem Špindlerova Mlýna umožnili firmě v horském středisku vybudovat apartmánový komplex. Díky tomu získal investor vyšší zhodnocení nemovitosti při prodeji o 14,2 milionu korun.

Podle policie sedmatřicetiletý bývalý vedoucí odboru výstavby ve Špindlerově Mlýně protizákonným postupem povolil výstavbu dvou domů v lokalitě Medvědín na místě, které bylo určené pro zástavbu samostatnými rodinnými domy. Podle územního plánu měly mít maximálně dvě nadzemní podlaží a tři bytové jednotky.

"Vedoucí odboru výstavby vydal územní rozhodnutí a stavební povolení na rodinné domy, u kterých bylo zřejmé, že půdorysná plocha každého je o 75 metrů čtverečních větší, než povoluje územní plán města," uvedla mluvčí královéhradecké policie Ivana Ježková. Navíc investor po vydání stavebního povolení nechal pozměnit projektovou dokumentaci a na místě začal stavět dva propojené pětipodlažní bytové domy, každý se čtyřmi bytovými jednotkami a dalšími prostory. Tyto změny úředník povolil provést jako změny staveb před dokončením.

Policie obvinila také dvaapadesátiletou úředníci Krajského úřadu Královéhradeckého kraje, ke kterému účastníci řízení podali stížnosti na postup investora. "Obviněná referentka tohoto úřadu nezákonná rozhodnutí stavebního úřadu Špindlerův Mlýn nijak nepřezkoumala a o těchto podnětech nerozhodla. V důsledku toho byly stavby povoleny do užívání a stavebník získal uvedený finanční prospěch přes 14 milionů korun," dodala mluvčí.

Policie oba obvinila ze spáchání přečinu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, za který jim v případě odsouzení hrozí až pět let vězení. Oba obvinění jsou stíháni na svobodě.

 

Právě se děje

před 49 minutami

O víkendu bude vystaven Kupkův rekordní obraz

Ve výstavní síni areálu zámku v Opočně je tento víkend možné prohlédnout si obraz Františka Kupky nazvaný Plochy příčné II. V květnu byl vydražen za 78 milionů korun, čímž přepsal rekordy českých aukcí. Královéhradecký kraj dvoudenní výstavu připravil ve spolupráci s opočenskou radnicí ke 148. výročí narození Františka Kupky a ke 100. narozeninám mecenášky umění Medy Mládkové. Plochy příčné II jsou jedním z nejdůležitějších Kupkových děl a ukázkou progresivního výtvarného jazyka, kterým autor předstihl vývoj světového malířství. Dílo namaloval ve Francii, v roce 1946 ho věnoval pražskému příteli za pomoc s retrospektivou v Mánesu. V roce 1968 bylo plátno součástí velké Kupkovy výstavy ve Valdštejnské jízdárně, pak se ale vytratilo z povědomí veřejnosti. Až do letošní aukce jej vlastnila rodina původního majitele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy