Zima byla na přežití, ne na rozvoj, říká šéf asociace vlekařů. Dobře upravený umělý sníh nevadí

Martin Biben
25. 3. 2016 14:03
Prosinec bída, leden skvělý, únor rozpačitý, březen překvapivě úspěšný. Na letošní sezonu vlekaři určitě jako na vydařenou vzpomínat nebudou. Tak špatná, jak se z podhůří zdá, však není. „Poslední tři roky jsou velmi podobné, určitě ne úspěšné. Ale zdá se, že i letos to na sto lyžovacích dní nakonec vyjde, což se dá přežít,“ říká ředitel Asociace horských středisek Libor Knot.
Ředitel Asociace horských středisek Libor Knot
Ředitel Asociace horských středisek Libor Knot | Foto: archiv

Když člověk přijíždí do hor a vidí holé stráně, říká si, že to letos musel být pro lyžařské areály průšvih.

Na hodnocení je ještě trochu brzy, ale že by byla sezona dobrá, se opravdu říct nedá. O Vánocích se lyžovalo pouze v deseti areálech, pak sníh ubýval, zasněžovat se mohlo až zase na Silvestra. Pak přibývalo denně až 50 kilometrů tratí, otvíralo se jedno středisko za druhým. Jenže ten výpadek z prosince, což je skoro 25 procent sezonních tržeb, už nenahradíte.

Únor byl vloni krásný a letos houpačka, chvíli sněžilo, pak zase pršelo, mlha, slunce. Ale sněhu bylo relativně dost, 90 procent středisek jelo na většině tratí, nicméně o úspěšném únoru se hovořit nedá. Naopak zatím je poměrně studený březen, na horách bylo kolem nuly, i sněžilo. Vlastně teprve teď jsou na sjezdovkách ty nejlepší podmínky. Je ale pravda, že některé níže položené areály už ukončily provoz.

Pokud to srovnáte s předchozími lety, tak sezona patří kam?

Poslední tři roky včetně této sezony jsou horší. Přežít to jde, další rozvoj středisek to ale brzdí. Tři čtyři roky předtím byly standardní, nějakých 110 až 120 lyžařských dnů.

Je třeba si opravdu zvykat na holé svahy v sousedství tratí jako na nový standard? Na přírodním sněhu už se přece jezdí výjimečně.

Je to trend i v Alpách. Ale pokud je umělý sníh dobře upravený, lyžař nic nepozná. Jak to do budoucna bude, nám ale přesně neřeknou ani klimatologové. My doufáme, že to není nějaký dlouhodobý trend, útlum, věříme, že se spíš budou různá období střídat. Ale určitě nás to musí nutit k realistickému finančnímu plánování. Doufáme, že těch aspoň sto dnů lyžování za zimu zůstane zachováno.

Sjezdaři si díky umělému sněhu zalyžují, ale co běžkaři?

Jsou už i běžecké okruhy, které jsou přiživovány umělým sněhem, samozřejmě v Novém Městě na Moravě, na Mísečkách i jinde. Třeba ve Vrchlabí letos vyrobili běžeckou trať v místním sportovním areálu a během prosince a ledna se právě tam odjelo nejvíc závodů.

Budou po letošní zimě peníze na nové lanovky, vleky?

Určitě to bude skromnější. V uplynulých letech jsme investovali vždy přes miliardu, vloni třeba vyrostly nové lanovky na Černé hoře u Hofmanových bud, v Peci na Zahrádkách, Svatém Petru ve Špindlerově Mlýně. Předtím se investovalo i 1,8 miliardy. Zastavit se nemůžeme, stále doháníme tu zanedbanost, kterou naše infrastruktura po roce 1989 zdědila.

Stále častěji ale čelíte odporu ochránců přírody, sjezdové lyžování má na přírodu i nežádoucí dopady.

Je to vždycky běh na dlouhou trať, bez komunikace a dohodnutí kompromisů to nejde. Je třeba mít na paměti, že bez lyžování by horská střediska nepřežila. Koruna utracená na svazích generuje sedm korun v lyžařském středisku jako celku, na ubytování, stravování, dalších službách.

V Rakousku spočítali, že sněhová děla v Alpách spotřebují za zimu tolik vody jako Vídeň za celý rok. Sečetl někdo spotřebu těch českých?

Sám jsem si to spočítal a jsem přesvědčený, že se to nebezpečí pro hory dost zveličuje. V Krkonoších spotřebujeme za rok tolik vody jako Vrchlabí, které má 13 tisíc obyvatel. Jenže nám to přijde jako dobrý výsledek. Třináct tisíc lidí je jednodenní návštěva ve Špindlerově Mlýně. A všechna střediska spotřebují tolik vody, jako je přibližně procento objemu vody v přehradě Orlík. Přijde mi to marginální množství, stejně jako plocha sjezdovek, které zaberou v Krkonoších jedno procento plochy národního parku. A když v létě zaléváte trávník, tak použijete na metr čtvereční pětkrát více vody než zasněžovací dělo.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Nejvyšší soud se zastal Somálky v kauze s hidžábem. Zákaz neměl legitimní cíl

Nejvyšší soud se zastal somálské dívky, která chtěla na střední zdravotnické škole v Česku nosit hidžáb. Zákaz muslimského šátku při teoretické výuce nemá žádný legitimní cíl. Česká republika musí akceptovat a tolerovat náboženský pluralismus, nesmí diskriminovat či naopak bezdůvodně zvýhodňovat některý z náboženských směrů, rozhodl Nejvyšší soud. Verdikt je dostupný na elektronické úřední desce.

Hidžáb je šátek, kterým si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena. Ayan Jamaal Ahmednuurová tvrdila, že pražskou Střední zdravotnickou školu opustila poté, co ji ředitelka při zahájení školního roku v září 2013 vyzvala, aby si sundala hidžáb i na teoretickou výuku. Původně prý byly domluvené na tom, že šátek bude odkládat pouze při ošetřovatelské praxi.

Dívka se prostřednictvím žaloby domáhala omluvy a 60 tisíc korun. U Obvodního soudu pro Prahu 10 ani Městského soudu v Praze neuspěla. Nyní se musí obvodní soud případem zabývat znovu, bude vázaný právním názorem Nejvyššího soudu.

před 1 hodinou

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy