Česká zoo míří do izolace. Kvůli nosorožcům, brání se

Jakub Novák
31. 8. 2012 10:50
Organizace viní královédvorskou zoo z porušování etických pravidel
Samec Suni
Samec Suni | Foto: Dana Holečková, Zoo Dvůr Králové

Dvůr Králové nad Labem - Královédvorská zoologická zahrada se pomalu dostává do izolace, alespoň z pohledu členství v mezinárodních asociacích.

Potvrzuje se tak dlouhodobá kritika tamější ředitelky Dany Holečkové, nebo jde o smysluplný odpor proti nevhodně nastaveným pravidlům?

EAZA i WAZA viní východočeskou zoologickou zahradu z porušení etických pravidel a zásahů do připravených chovných plánů.

Tisková mluvčí královédvorské zoo Jana Myslivečková se tomu brání s odůvodněním, že zoo nikdo konkrétní důvody neřekl.
Zároveň dodala, že jakékoliv vracení zvířat není ani po skončení členství na místě, a že se doposud žádná z partnerských zoologických zahrad svá zvířata stáhnout neodhodlala.

"WAZA a EAZA nemají pravomoci něco zakazovat, mohou pouze některé činnosti doporučit, nebo ne," říká Myslivečková.
Podle mluvčí má však rozhodnutí organizace WAZA co dočinění s vystoupením z evropské organizace zoologických zahrad a akvárií EAZA.

Výkonná ředitelka organizace EAZA Lesley Dickieová k tomu pro Aktuálně.cz řekla: "EAZA v květnu 2010 přerušila členství královédvorské zoo na dobu dvou let z důvodu porušení etických zásad a managementu našich chovných programů."

Podívejte se: První rok českých nosorožců v Africe

Zoo se v návaznosti na toto rozhodnutí rozhodla okamžitě z EAZA odejít.

"Vystoupili jsme sami. Šlo tu o náš program na záchranu nosorožců a jejich transport do Afriky. Byl na nás činěn velký nátlak, zkoušeli jsme všechno, ale nakonec jsme se domluvili na tomto projektu," vysvětluje Myslivečková.

Dominový efekt

Jen o několik měsíců později, v listopadu 2010, bylo dočasně pozastaveno členství zoologické zahrady v organizaci WAZA a po následujícím "pozorovacím" období mezi dubnem 2011 a 2012 se nakonec Rada organizace WAZA rozhodla ukončit členství definitivně.

"Šlo zejména o obvinění z vážného porušování etiky s ohledem na četné transporty zvířat a všechny dopady z toho vyplývající," stojí ve vyjádření výkonného ředitele WAZA Geralda Dicka.

Bohužel ani zástupkyně organizace WAZA Carole Lecointrová nebyla v bližší specifikaci příčin, které k vyloučení vedly, příliš nápomocná.

"Jedná se o vnitřní záležitosti, o nichž se jednalo mezi stěžovatelem a Zoo ve Dvoře Králové," řekla pouze Lecointrová.

Podpora z Česka

Za královédvorskou zoo se postavili i bývalí ředitelé pražské a chomutovské zoo Petr Fejk a Přemysl Rabas. Podle nich zahrada splňovala - a stále splňuje - nejpřísnější chovatelská i morální kritéria srovnatelná s nejlepšími zoo světa.

"Nejsou relevantní důvody k jejímu vyloučení. WAZA k tomuto kroku přistoupila jednostranně a bez jediného konkrétního vysvětlení," píšou ve svém prohlášení bývalí ředitelé a čestní členové této asociace.

Na protest proti tomuto postupu "poškozujícímu dobré jméno královédvorské zoo i všech zoo v České republice" se oba rozhodli vzdát se na protest svého čestného členství v asociaci - a to v případě, pokud WAZA nezačne v této věci s českou stranou okamžitě jednat s cílem zdůvodnit své kroky.

Podívejte se: Takhle se připravují zvířata k transportu

Svázané ruce?

Myslivečková podle svých slov nevidí situaci tak černě, jak se může zdát. "Vystoupením z EAZA se nám uvolnily ruce a díky tomu můžeme spolupracovat s řadou zoo i mimo Evropu. Díky tomu se nám podařilo například získat samce vzácného lva indického," říká.

Z mezinárodních asociací tak Zoo ve Dvoře Králové zůstává už jen členem organizace EARAZA (Euroasijská asociace zoologických zahrad a akvárií).

Otázkou potom zůstává, co členství v těchto organizacích tedy vlastně zoologickým zahradám přináší a jaká je funkce těchto společností.

Zeptali jsme se proto Miroslava Bobka, ředitele pražské zoo, která je členem tří mezinárodních asociací zoologických zahrad WAZA, EAZA a EARAZA.

Členství jako vstupenka k úspěchu

A podle Bobkova vyjádření tu rozhodně nejde jen o prestiž.

"Je to jedním z předpokladů našich chovatelských úspěchů i bezplatným zdrojem jedinečných zvířat, která zejména v rámci spolupráce v EAZA získáváme jako deponace i dary. Takto jsme do současného chovu získali například tři slony indické, čtyři gorily a tři orangutany," vysvětluje Bobek.

Ten se také ostatně na svém blogu postavil za ředitelku Holečkovou právě v souvislosti s transportem nosorožců do keňské rezervace Ol Pejeta.

Kam s Mojou?

Jednou z otázek, která se v souvislosti s vyloučením královédvorské zoo opět dostala na světlo světa, je, zda zdejší problematická situace nestála za přehodnocením situace a posláním populární pražské gorily Moji místo do Dvora do Španělska.

Ta měla, podle některých zpráv, jít právě do královédvorské zoologické zahrady. K tomu však nakonec nedošlo.

Přitom právě z východních Čech přišla v roce 2007 do Prahy samice Kamba, jedna z posledních v přírodě narozených goril na evropském kontinentu.

Podívejte se: Takhle se stěhovala gorilí slečna Moja

"Myslím si, že je to škoda. Moja by podle mne v Čechách zůstat měla, ať je to kdekoli, tedy nejen ve Dvoře. Její čeští fandové měli právo sledovat její život. Moja ale patří Zoo Praha a ta se rozhodla tak, jak se rozhodla. Je mi to líto, Cabarzeno znám a osobně bych váhala," řekla k tomuto rozhodnutí v srpnu loňského roku ředitelka Holečková v diskusi na serveru iDNES.

Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek pro Aktuálně.cz řekl, že Dvůr Králové nad Labem nepřipadal v úvahu již od samého počátku.

Nový pavilon bez goril?

"Nedisponovala ani harmonickou gorilí skupinou s plodným samcem, ani moderním pavilonem," řekl Bobek a zároveň vyvrátil, že by toto rozhodnutí mělo něco společného s členstvím zoo ve WAZA.

V souvislosti s pavilonem goril by však bylo ještě vhodné dodat, že v říjnu loňského roku schválil dotační úřad Severovýchodu částku necelých 26,5 milionu korun právě na výstavbu nového pavilonu pro gorily.

Otázkou je, zda po vystoupení z obou asociací nebude mít královédvorská zoo problémy do své skupiny sehnat zvířata odjinud.

 

Právě se děje

Další zprávy