První rok českých nosorožců v Africe

První rok českých nosorožců v Africe
Samice Nájin v novém domově v Africe
Samec Suni v novém domově v Africe
Ředitelka královédvorské zahrady Dana Holečková s jedním "svým" nosorožcem
Samice Nájin v novém domově v Africe
Foto: Dana Holečková, Zoo Dvůr Králové
Pavel Baroch
25. 1. 2011 12:34

Čtveřice českých nosorožců ze Zoo Dvůr Králové má za sebou první rok v Africe. Do rezervace Ol Pejeta v Keni přicestovala zvířata v prosinci 2009, aby se zde rozmnožila a zachránila vymírající druh nosorožce bílého severního. V zajetí se totiž početí už roky nedaří.

"Zvířata se výborně adaptovala, daří se jim a z toho mám velkou radost," řekla ředitelka královédvorské zahrady Dana Holečková, která se právě vrátila z Keni. Dodala, že naděje na nového potomka nejvzácnějšího savce současnosti se zvýšila, protože samice Fatu cykluje.

Fatu je společně se samcem Sunim sama v osmihektarovém výběhu, který se brzy rozšíří o dalších asi 12 hektarů.

Další dvojice českých nosorožců - samice Nájin a samec Sudán, žijí na ploše 300 hektarů s dalšími samicemi jižní formy nosorožce bílého i jinými zvířaty.

"Soužití je velmi dobré, stejně jako podmínky pro život a rozmnožování, nosorožci ovšem potřebují dostatek času," dodala ředitelka Holečková.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Manažery viněné kvůli tendrům na ministerstvu práce budou stíhat na svobodě

Policisté budou dva manažery viněné kvůli zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí stíhat na svobodě. Ze zadržení je propustili. Informaci České televize potvrdil státní zástupce Zdeněk Matula. Kriminalisté po pondělním zásahu na ministerstvu zadrželi podle médií náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Muže obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy