Zájemci o dotaci na výměnu kotle čekali v Karlových Varech na úřadě více než 24 hodin

ČTK ČTK
2. 3. 2016 8:54
Také v Karlovarském kraji je o dotace na výměnu kotle mezi lidmi velký zájem. První zájemci o ně na úřadě čekali už od úterního rána, avšak úředníci začali žádosti vyřizovat až od středečních sedmi hodin ráno. Úřad žadatelům poskytl zázemí, kde měli možnost dojít si na toaletu nebo se občerstvit teplými nápoji. Podle odhadu krajského úřadu mohou úřednice odbavit okolo 100 žádostí za hodinu.
První lidé na úřad přišli už den předem.
První lidé na úřad přišli už den předem. | Foto: Krajský úřad Karlovarského kraje

Karlovy Vary - Téměř tři stovky lidí čekaly ve středu ráno v Karlových Varech na možnost podat žádost o dotaci na výměnu kotle. Karlovarský kraj bude v prvním kole rozdělovat téměř 64,3 milionu korun, což vystačí na výměnu nejméně 440 kotlů. "První lidé se začali scházet už v úterý ráno," informovala mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

"První žadatelé začali přicházet už 1. března ráno. Pak hejtman rozhodl, že se jim otevře zázemí úřadu, aby měli možnost jít na toaletu nebo si koupit teplé nápoje. Už večer tu bylo okolo 150 až 200 lidí a postupně další přibývali. Místnosti se otevřely v 7:00 ráno a lidé mohou podat až deset žádostí na jednoho člověka," dodala Pavlíková.

Na žadatele čekalo ve zvlášť připravené místnosti pět vyškolených úředníků. Podle odhadu krajského úřadu mohou úřednice odbavit okolo 100 žádostí za hodinu.

"Mám radost, že to mám za sebou, Přišel jsem včera (v úterý) před 6:00 ráno. Okolo 14:00 nás pustili dovnitř. Kraj se zachoval slušně, bylo tu pohodlí, židle, teplo a příjemné prostředí," řekl žadatel z Mariánských Lázní, který přišel na řadu jako první. Sám žádá o dotaci na pořízení tepelného čerpadla pro svůj rodinný dům.

Žadatelé mohou získat dotaci od 70 do 85 procent nákladů na výměnu kotle, podle toho, který typ si zvolí. Čím ekologičtější, tím je dotace vyšší. Maximálně lze získat 150 tisíc korun.

Ačkoli částka přidělená Karlovarskému kraji vystačí nejméně na 440 nových kotlů, ne všichni budou žádat o maximální částku. Počet podpořených žadatelů tak bude zřejmě nakonec vyšší.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy