Vláda rozdala ve druhém pololetí odměny za 263 milionů korun, o 34 milionů více než loni

ČTK ČTK
17. 12. 2015 14:30
Vládní koalice rozdávala ve druhém pololetí štědřejší odměny než za stejné období v minulém roce. Na odměnách se rozdalo 263 milionů korun, což je o 34 milionů korun více. Nejvíce peněz v přepočtu na jednu osobu inkasovali zaměstnanci na Úřadu vlády (34 644 Kč), nejméně úředníci na ministerstvu školství (necelých 8 tisíc Kč). Jasná pravidla pro odměňování státních úředníků stanovil služební zákon, který platí od letošního července a spadá pod něj skoro 70 tisíc lidí.
Vladní koalice
Vladní koalice | Foto: Matej Slávik

Praha - Vládní koalice rozdělila ve 2. pololetí mezi úředníky odměny ve výši 263 milionů korun, což je meziročně o 34 milionů korun více. Členové vlády premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) si ale podle informací Českého rozhlasu (ČRo) stojí za tím, že jejich podřízení si takové ohodnocení zaslouží.

V přepočtu na jednu osobu inkasovali nejvíc zaměstnanci Úřadu vlády, ministerstva zahraničí, kultury a životního prostředí. Na odměnách dostali úředníci těchto ministerstev v průměru 34 644 Kč, 31 579 Kč, 31 332 Kč a 31 143 Kč. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) jsou odměny zasloužené.

Zaměstnanci přispěli k výraznému zlepšení čerpání evropských fondů. "Jsou tam záležitosti, které se týkají přípravy konkrétních zákonů nebo projektů. Například kotlíkových dotací nebo Nové zelené úsporám," řekl ČRo Brabec.

Šetřilo se naopak na ministerstvu školství. Tamní úředníci brali k platu navíc průměrně necelých 8 tisíc korun.

230 tisíc za souběh dvou funkcí

Jednu z nejvyšších letošních prémií pak podle ČRo dostal náměstek na ministerstvu kultury Patrik Košický. Konkrétně 230 tisíc korun. Mimořádný bonus si podle šéfa úřadu Daniela Hermana (KDU-ČSL) zasloužil mimo jiné tím, že vedle funkce náměstka vykonával i funkci ředitele kabinetu ministra.

"A to, že jsme museli zavádět služební zákon, znamenalo celou řadu velice náročných administrativních aktů. Jednalo se v podstatě o souběh těchto dvou funkcí," uvedl Herman.

Jasná pravidla pro odměňování státních úředníků stanovil právě služební zákon, který platí od letošního července a spadá pod něj skoro 70 tisíc lidí. Podle služebního zákona činí maximální výše odměny nejvýše 25 procent z ročního úhrnu nejvyššího platového tarifu a nejvýše přípustného osobního příplatku v příslušné platové třídě.

"Limit jsme zavedli úmyslně právě proto, abychom vyloučili extrémy, kdy byla v minulosti zneužívána pravomoc udělovat neomezené odměny a neodpovídalo to reálnému výkonu, který byl některými lidmi odváděn ve státní správě," poznamenal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Střety mezi policií a Palestinci v Jeruzalémě si vyžádaly desítky zraněných

Izraelská policie se v pondělí opět střetla u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě s palestinskými věřícími. Podle zpravodaje agentury AFP je na místě mnoho zraněných, podle palestinských zdrojů jde o desítky lidí.

Policisté proti Palestincům podle agentury AP použili slzný plyn a zábleskové granáty. Palestinci na policisty házeli kameny a další předměty.

Podle sdělení policie Palestinci z komplexu mešity Al-Aksá házeli kameny na přilehlou silnici. Podle Palestinců strážnici do komplexu mešity hodili zábleskové granáty a desítky lidí utrpěly zranění.

Na místě je podle AFP mnoho zraněných a městem se rozléhá houkání sirén. Policie podle agentury při zásahu použila pogumované projektily.

Dnes Izrael slaví svátek Den Jeruzaléma, který připomíná obsazení východní části města Izraelem za šestidenní války v roce 1967. Izrael připojil východní Jeruzalém ke zbytku města a celé jej nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy