Praha bude přijímat žádosti o kotlíkové dotace od 21. března, peníze vyjdou na 160 z nich

ČTK ČTK
16. 2. 2016 12:43
Na výměnu kotlů metropole lidem rozdělí 23,7 milionu korun. Kotlů, jejichž majitelé mohou na dotaci dosáhnout, je v Praze asi 4000, peníze vyjdou přibližně na 160 z nich. Hlavní město dosud přispívalo na výměnu plynových kotlů. Příspěvek činí až 85 procent nákladů, nejvýše 150 000 korun. Podmínkou pro jeho přidělení jsou tepelně izolační vlastnosti domu nejméně na stupni C.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Žádosti o dotace na nové kotle začne Praha přijímat od 21. března. Na výměnu kotlů lidem rozdělí 23,7 milionu korun. Novinářům to na dnešní tiskové konferenci po jednání rady řekla radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice).

Kotlů, jejichž majitelé mohou na dotaci dosáhnout, je v Praze asi 4000, peníze vyjdou přibližně na 160 z nich. Hlavní město dosud přispívalo na výměnu plynových kotlů.

Příspěvek činí až 85 procent nákladů, nejvýše 150 000 korun. Podmínkou pro jeho přidělení jsou tepelně izolační vlastnosti domu nejméně na stupni C (tj. vyhovující), což lidé musí doložit průkazem energetické náročnosti budovy. Podle ministerstva životního prostředí je proto vhodné zkombinovat dotaci na výměnu kotle s dotací z Nové zelené úsporám na zateplení domu, které rozděluje Státní fond životního prostředí.

Podle radní Plamínkové jsou kotle vhodné pro výměnu v Praze hlavně v okrajových městských částech. Jde například o Řeporyje, Suchdol nebo Slivenec. Praha dosud přispívala na výměnu starých plynových kotlů. Od roku 1994 lidem rozdělila víc než půl miliardy korun, úspěšných žádostí bylo přes 17 000. Loni vyčlenila přes 20 milionů korun.

Ve většině krajů je o výměnu starých kotlů velký zájem, MŽP přispělo už na více než 10 000. Například ve Středočeském kraji se jich vymění asi 3000 z celkových 100 000 zdrojů, v Praze 160 ze 4000.

V první vlně výzvy budou v celé zemi rozděleny na výměnu starých kotlů tři miliardy korun. Druhou, také se třemi miliardami korun, by mělo zahájit začátkem příštího roku. Do roku 2020 by mělo být rozděleno devět miliard korun a vyměněno až 100 000 kotlů. Měla by tak být nahrazena až jedna třetina nejvíce znečišťujících kotlů v tuzemsku.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy