Romské sdružení nevrátilo dotace, došlo na exekuci

ČTK ČTK
11. 1. 2012 17:01
Předseda sdružení Ladislav Bílý považuje exekuci za neoprávněnou
Foto: Aktuálně.cz

Karlovy Vary - V sídle Romského občanského sdružení (ROS) v Karlových Varech začala v úterý exekuce majetku. Podle sdružení je neoprávněná.

O exekuci požádal Karlovarský kraj po několika letech jednání se sdružením, které od kraje dostalo dotaci na činnost, ale porušilo prý podmínky dotace. Peníze dodnes ROS nevrátilo, uvedla mluvčí krajského úřadu Andrea Bocková.

Předseda sdružení Ladislav Bílý považuje exekuci za neoprávněnou. Bílý uvádí, že ROS ukončilo činnost už v dubnu 2009 a převedlo veškerý majetek na jiný subjekt. Kraj, kterému ROS dluží přes milion korun za neoprávněně vyčerpanou dotaci, ale na exekuci trvá.

Sdružení se nejspíš bude exekuci bránit

Exekutor v sídle sdružení zabavil prakticky veškerý movitý majetek, od počítačů až po nábytek.

"Exekutor zabavil také majetek města Karlovy Vary. Vzal si i počítače s citlivými údaji o asi 2500 klientech Občanské poradny," řekl ve středu Bílý. V Občanské poradně, která převzala majetek Romského občanského sdružení, dělá Bílý konzultanta. Podle něj jde o dva odlišné subjekty, a tak je prý exekuce neoprávněná.

Karlovarský kraj poskytl ROS v roce 2007 1,1 milionu korun na vzdělávací centrum. Projekt počítal se spoluprací s tehdejší Střední školou sociálně právní v Sokolově romského aktivisty Emila Ščuky. Škola ale téhož roku skončila. "Vrátili jsme se z dovolené a škola nebyla. Proto se projekt nerealizoval," vysvětlil Bílý. Dotaci ale sdružení kraji nevrátilo.

"Karlovarský kraj bude hledat veškeré zákonné prostředky, aby svou pohledávku uspokojil a bude se bránit účelovému převodu majetku. Vzhledem k přístupu dlužníka k plnění svých povinností je odpis pohledávky nejkrajnějším řešením," tlumočila ve středu stanovisko krajského úřadu mluvčí Andrea Bocková.

Podle Bílého se zřejmě bude sdružení exekuci bránit. Zabavení majetku navíc ohrožuje i činnost Občanské poradny, která poskytuje poradenství sociálně slabým obyvatelům a převzala část činnosti bývalého ROS.

Romské sdružení se dostalo do sporu i s karlovarským magistrátem. To na něj podalo trestní oznámení, protože prý v žádosti o dotaci předložilo městu falešné potvrzení, že je bez dluhů.

 

Právě se děje

Další zprávy