Nejsme Kuvajt, říkají VV a podávají trestní oznámení

Domácí ČTK Domácí, ČTK
16. 9. 2011 15:01
Za podezřelou považují miliardovou zakázku na likvidaci starých ropných vrtů na Hodonínsku
Radek John.
Radek John. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Za podezřelou a předraženou považují Věci veřejné miliardovou zakázku na likvidaci starých ropných vrtů na Hodonínsku. Podaly proto trestní oznámení na neznámého pachatele.

Zakázku na konci loňského roku schválila vláda.

Tři vítěze tří tendrů na sanaci ekologických škod u řeky Moravy na Břeclavsku a Hodonínsku, kde prý nebyly v minulosti dostatečně zlikvidovány sondy po těžbě ropy a zemního plynu, vybralo ministerstvo financí.

"Máme k dispozici informace, které ukazují, že veřejná zakázka na sanaci ropných vrtů na jižní Moravě je podezřelá a předražená. Považujeme proto za důležité, aby se vyšetřila a vyvodila se i případná trestní odpovědnost těch, co o ní rozhodli," řekl předseda strany Radek John.

Ministerstvo kritiku důrazně odmítá.

"Ministerstvo financí kritiku důrazně odmítá. Vše probíhalo podle zákona, transparentně a pod odbornou supervizí," uvedl mluvčí MF Ondřej Jakob.

Zároveň řekl, že odborným gestorem celého programu je primárně ministerstvo průmyslu a obchodu. "MF pouze vypisuje výběrové řízení. Vše vždy bylo schváleno vládou, a to i za účasti ministra Radka Johna, jako například v prosinci 2010," dodal Jakob.

Jarolím: Copak jsme jako Kuvajt?

Místopředseda VV pro korupci Tomáš Jarolím je přesvědčen, že zakázka je poznamenána korupcí. "Z vrtů na Hodonínsku nám neutíká ropa, ale někomu do kapes peníze," prohlásil. Proto se rozhodl podat trestní oznámení na neznámého pachatele.

Do plánu na likvidaci ekologických škod bylo zahrnuto tolik vrtů, že kdyby všechny byly ropné, byla by na tom ČR lépe než ropná velmoc Kuvajt, uvedl Jarolím.

"Vzhledem k tomu, že ve většině starých sond, které se mají za velké peníze sanovat, podle odborníků nikdy ropa nebyla a není, stát zbytečně vyhazuje miliardy korun," dodal předseda VV John.

VV chtějí, aby se případem zabýval i předseda vlády Petr Nečas (ODS). Strana proto poslala předsedovi vlády otevřený dopis, kde ho k prošetření kauzy vyzývají. Podle Johna má být dnešní tisková konference o ropných vrtech na Hodonínsku podnětem pro policii, aby případ vyšetřila.

Analýzu, na jejímž podkladě byly určeny lokality pro likvidaci ekologických škod, přitom zpracovala dceřiná firma společnosti, která miliardový tendr vyhrála, upřesnil John.

Zacementování za 40 milionů

Celý případ začal v roce 1997, kdy povodeň na Moravě vyplavila do vody ropné skvrny z vytěžených vrtů nedaleko Hodonína. Firma, která je předtím odkoupila od Moravských naftových dolů, ale zkrachovala a povinnost zlikvidovat vytěžené sondy a sanovat ekologické škody tak přešla na stát, uvedl Jarolím.

"Stát jen za pouhé zacementování 111 vrtů zaplatil soukromé firmě 40 milionů korun," řekl místopředseda VV.

Při přípravě další ekologické zakázky pak bylo do sanace připojeno dalších sedm vrtů v majetku Moravských naftových dolů a posléze i další více než čtyři stovky starých vrtů z období protektorátu a z padesátých let. "A to přesto, že většina z nich narazila pouze na vodu, nikdy nezpůsobily žádnou ekologickou škodu," dodal Jarolím.

Jarolím: Dalíkova stopa

Podle místopředsedy VV nabrala kauza nový rozměr v roce 2007, kdy přešla povinnost likvidovat staré ekologické škody na státní podnik Palivový kombinát Ústí nad Labem, který požádal o vypsání výběrového řízení na sanaci ekologických škod, a ministerstvo financí mu vyšlo vstříc.

Tomáš Jarolím.
Tomáš Jarolím. | Foto: EII

Stejná firma figuruje i v kauze paroplynové elektrárny Úžín, jejímiž zakladateli jsou lobbista a poradce expremiéra Mirka Topolánka Marek Dalík a zbrojař Richard Háva, uvedl Jarolím.

"Od ministra (financí Miroslava) Kalouska v době vlády Mirka Topolánka obdrželi dotaci na likvidaci ekozátěží v hodnotě 800 milionů korun a následně prodávají tuto společnost ČEZ za 50 milionů korun," tvrdí Jarolím.

Podle Johna má celý případ dvě roviny. V první státu utíkají miliardy, které pak chybějí třeba na výstavbu silnic. Druhou věcí je obří ekotendr, kterým se nyní zabývá vláda. "Bude v něm tolik zakázek, že je všechny nestihneme uhlídat," uvedl John.

Celková cena tří posledních zakázek je 3,9 miliardy korun. Škody budou odstraňovat sdružení firem Chopav VI MND Drilling & Services - Strabag, dál sdružení KLE-ESB (firmy Klement, a.s., a Energie - Stavební a Báňská) a sdružení VW a GG s vedoucím sdružení, firmou VW Wachal, a.s.

 

Právě se děje

Další zprávy