Brno- Jednatřicetiletá žena z Vlasatic na Brněnsku půjde za vraždu svých tří novorozených dětí na 22 let do vězení.
Úhrnný trest si má odpykat ve věznici se zvýšenou ostrahou, rozhodl Krajský soud v Brně. Rozsudek není pravomocný, obžalovaná se odvolá.
Žena v květnu 2012 porodila ve svém rodinném domě dvojčata a o rok později holčičku. Děti usmrtila a odnesla je do sklepa sousedního objektu.
Matka nejdříve tvrdila, že ji k vraždě dětí přiměla špatná sociální situace a napjaté vztahy v rodině. Později původní přiznání popřela.
Soudce Tomáš Kurfiřt při vyhlašování rozsudku připomněl, že obžalovaná měla tři verze. Nejprve se k činům přiznala, potom tvrdila, že dětem ublížit nechtěla, a naposledy potvrdila zabití jednoho z dětí s tím, že další dvě se narodily mrtvé.
"Jako pravdivou bereme verzi první, protože je v souladu se vším, co bylo prokázáno," uvedl Kurfiřt.
Podle něj žena tajila první dvojčetné těhotenství, dokonce i před manželem a nejbližšími příbuznými. O druhém věděl pouze její ošetřující gynekolog, který na chybějící dítě a celý případ upozornil.
"Kdyby dětem neublížila obžalovaná a neměla to v úmyslu, jak tvrdila u hlavního líčení, nelze vysvětlit, jak byly děti odtržené po porodu od matky a jak by se jejich těla ocitla zabalená v textiliích v igelitových taškách ve sklepě domů," řekl Kurfiřt.
Vyloučil také teorii o narození mrtvých dětí. "Verze, že by obžalovaná jedno z dětí udusila a dvě se již narodila mrtvá, jak zase tvrdila v závěrečné řeči, není v souladu s utajováním obou těhotenství a porodů," uvedl soudce.
Dodal, že žena podle znaleckých posudků netrpěla při spáchání trestného činu ani po něm žádnou duševní poruchou nebo chorobou a byla plně při smyslech.
Od začátku procesu bylo zřejmé, že ženě hrozí za vraždu novorozenců výjimečný až doživotní trest. Soud výjimečný trest v délce 22 let vězení uložil, protože žena spáchala dva zločiny a usmrtila tři děti.
Žena se odvolá, uvedl obhájce
Rozsudek nenabyl právní moci. Obě strany si ponechaly lhůtu na rozmyšlenou, nicméně obhájce Miloš Hoff hned po soudním jednání řekl, že podá odvolání.
"Soud nedal mé mandantce žádnou možnost na znovuzačlenění do společnosti. Trest ve výši 22 let se dá přirovnat k doživotí," uvedl Hoff. V odvolání chce poukázat hned na několik věcí.
"Nebyl řádně ověřen psychický stav mé mandantky ani vypracován revizní znalecký posudek. Také nikdo nezjišťoval stav s ohledem na její nadměrné užívání alkoholu a marihuany v době páchání skutků," řekl Hoff.
Doplnil, že jeho mandantce také hrozí ve vězení nebezpečí. "Všichni dobře víme, jaké složení věznice se zvýšenou ostrahou mají a že usmrcení dítěte je považováno za nejhorší trestný čin, který mezi lidmi existuje," upozornil Hoff.
Státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová je s rozsudkem spokojená, avšak také si ponechala lhůtu na rozmyšlenou. "Trest se mi jeví jako přiměřený. Žádným dokazováním nebyla potvrzena psychická porucha a podle mého názoru za vším stojí osobnostní rysy obžalované a způsob jejího života," řekla Zámoravcová.
Dvaadvacetiletý trest je mírnější, než k jakému například odsoudil soud Romanu Z. Soud ji v roce 2012 poslal za mříže na doživotí za vraždu jejích čtyř dětí v Širokém Dole na Svitavsku.
V roce 2009 naopak státní zástupce pozastavil pro nepříčetnost trestní stíhání za vraždu u ženy, jež v Blatnici pod svatým Antonínkem na Hodonínsku usmrtila své dvě děti. Její rozpoznávací a ovládací schopnosti v době činu označili znalci za potlačené.
Soudy v České republice sahají po výjimečných nebo doživotních trestech zřídka. Každý rok je to v rámci jednotek.