České Budějovice - Českobudějovický soud v úterý uložil první trest vězení za manipulaci armádních zakázek. Na tři roky do věznice s dozorem poslal jednoho muže.
Dalších osm obžalovaných potrestal tříletými podmínkami, jeden muž dostal dvouletý podmíněný trest. V celé kauze tendrů Vojenské ubytovací a stavební správy bylo obžalováno dvaapadesát lidí, kteří podle vyšetřování způsobili škodu 330 milionů korun.
Organizovaná skupina ovlivňovala výběrová řízení
V minulém týdnu soud uložil sedmadvaceti lidem podmíněné tresty od dvou do tří let. Dva lidi zprostil obžaloby a u jednoho upustil od potrestání.
Další rozsudky vynese soud ve středu. Verdikty nejsou pravomocné, obžalovaní se proti nim mohou odvolat.
Úterního soudního stání se zúčastnil jen jeden obžalovaný, ostatní požádali o to, aby soud jednal v jejich nepřítomnosti. Předseda senátu Ondřej Vítů četl jen samotný rozsudek bez odůvodnění, který měl více než dvacet stránek, přes hodinu.
Obžalovaní rovněž dostali peněžité tresty v rozmezí od 150 tisíc do 600 tisíc korun.
Podle soudu několik lidí vytvořilo organizaci, jež v letech 2005 až 2007 ovlivňovala výběrová řízení. Obžalovaní prý dokonce několikrát usilovali o odstranění pro ně nevhodných osob. "V komunikaci používali telefonické kontakty jen minimálně, používali různé přezdívky a hovořili v náznacích," uvedl Vítů.
Tato organizace se podílela mimo jiné na manipulaci zakázek plynofikace kotelny v Jindřichově Hradci, práce na ubytovně a středisku v Litoměřicích, výměny oken, rekonstrukce nebo zateplení střech na objektech v Praze, Pardubicích, Olomouci a Lipníku nad Bečvou.
Třicet ovlivněných konkurzů na rekonstrukce
Českobudějovický krajský soud začal případ řešit v září 2012. Na prvním líčení se v soudní síni sešlo všech dvaapadesát obžalovaných.
Podle protikorupční policie ovlivnili nejméně třicet zadávacích řízení na rekonstrukci objektů v Litoměřicích, Brně, Českých Budějovicích, Pardubicích a Praze.
Krátce po zahájení jednání se tehdy obhájci ohrazovali proti podmínkám, podle nich soudní síň kapacitně nevyhovovala standardům. Předseda senátu Ondřej Vítů proto rozdělil proces na několik skupin, s nimiž soud vedl líčení odděleně.
Státní zástupce vznesl obžalobu kvůli trestným činům zneužívání pravomoci veřejného činitele, pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, porušování závazných pravidel hospodářského styku, podvodu, nepřímého úplatkářství a zločinného spolčení.
Mezi obžalovanými figurovalo jedenáct bývalých zaměstnanců ministerstva obrany, osmatřicet představitelů podnikatelských subjektů a jejich zaměstnanců, dva notáři a jeden advokát.
Spisové podklady k případu měly i s přílohami přes 40 tisíc stran. Vítů uvedl, že se jimi zabýval od března 2011. Případ si před zahájením procesu na chvíli přebral pražský vrchní soud, ale vrátil ho do Českých Budějovic.