Za manipulaci armádních tendrů padlo dalších devět trestů

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 3. 2014 11:10
Prvních devět obžalovaných si rozsudek vyslechlo už v úterý. Celkem je obžalováno 52 lidí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

České Budějovice - Podmínečné tresty od dvou do tří let uložil českobudějovický soud dalším devíti lidem za manipulaci armádních zakázek. Jedna žena byla zproštěna obžaloby.

V celém případu tendrů Vojenské ubytovací a stavební správy bylo obžalováno dvaapadesát lidí, kteří podle protikorupční policie způsobili celkovou škodu 330 milionů korun.

V úterý soud uložil prvním devíti lidem tříleté podmíněné tresty a jednoho muže zprostil obžaloby.

Další rozsudky v této kauze vynese Krajský soud v Českých Budějovicích v následujících dnech. Verdikty nejsou pravomocné, obžalovaní se proti nim mohou odvolat.

Zákaz výkonu funkce i peněžitý trest

Tresty udělené ve středu se týkaly zmanipulovaných výběrových řízení na úpravu kuchyně v Hlučíně, rekonstrukce kanalizace a čistírny odpadních vod v Libavé, stavebních úprav sociálního zařízení v Bechyni a provozování ubytovny a střediska v Litoměřicích.

Obžalovaní se podle spisu například podíleli na tom, že zakázku vždy dostala předem vybraná firma. Šlo o zakázky většinou v hodnotách desítek milionů korun.

Středeční rozsudek si vyslechli jen čtyři obžalovaní, dalších šest se omluvilo. Kromě podmíněných trestů soud třem osobám zakázal na určitou dobu výkon funkce člena statutárního orgánu. Devět z nich navíc dostalo peněžité tresty v rozmezí od 50 do 250 tisíc korun.

Zákaz výkonu funkce člena statutárního orgánu a pěněžité tresty padly už při úterním jednání soudu. Rozsudek si tehdy nikdo z obžalovaných nevyslechl přímo v síni.

Českobudějovický krajský soud začal případ řešit v září 2012. Na prvním líčení se v soudní síni sešli všichni obžalovaní. Podle protikorupční policie ovlivnili nejméně třicet zadávacích zařízení na rekonstrukci objektů v Litoměřicích, Brně, Českých Budějovicích, Pardubicích a Praze.

Krátce po zahájení jednání se tehdy řada obhájců obžalovaných ohrazovala proti podmínkám, kdy podle nich soudní síň kapacitně nevyhovovala standardům. Předseda senátu Ondřej Vítů následně rozdělil proces na několik skupin, s nimiž soud vedl líčení odděleně.

Spis obsahuje 40 tisíc stran

Státní zástupce vznesl obžalobu kvůli trestným činům zneužívání pravomoci veřejného činitele, pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, porušování závazných pravidel hospodářského styku, podvodu, nepřímého úplatkářství a zločinného spolčení.

Mezi obžalovanými figurovalo jedenáct bývalých zaměstnanců ministerstva obrany, osmatřicet představitelů podnikatelských subjektů a jejich zaměstnanců, dva notáři a jeden advokát.

Spisové podklady k případu měly i s přílohami až 40 tisíc stran. Vítů uvedl, že se jimi zabýval od března 2011. Případ si před zahájením procesu dokonce na chvíli přebral pražský vrchní soud, ale pak jej opět vrátil do Českých Budějovic.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bouřky rozvodnily některé toky, dopravu komplikovaly popadané stromy

Bouřky a vydatné večerní deště ve středu večer rozvodnily v Česku některé toky, poničily střechy a komplikovaly dopravu na železnici. V jižních Čechách vystoupaly dva potoky, Křemžský a Zlatý na 3. povodňový stupeň, tedy ohrožení. Obec Ktiš na Prachaticku voda odřízla od okolí, před 23:00 se ale situace uklidnila. Třetího stupně dosáhl večer také potok Botič v Jesenici u Prahy, v osadě Kocanda večer pytlovali.

Silné bouřky dnes přecházejí v pásu od východu Středočeského kraje přes Vysočinu do Pardubického a Královéhradeckého kraje. Podle meteorologů při nich může napršet až 90 litrů na metr čtvereční a řeky odvodňující Šumavu a Novohradské hory mohou dosáhnout i na třetí povodňový stupeň.

Zdroj: ČTK
Další zprávy