Dalík míří k soudu za podvod v korupční kauze Pandur

Domácí Domácí
11. 3. 2014 10:57
Žalobci dokončili vyšetřování nákupu obrněnců, Topolánkův přítel je hlavním podezřelým.
Marek Dalík
Marek Dalík | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Hlavním podezřelým v korupční kauze Pandur je přítel někdejšího premiéra Mirka Topolánka Marek Dalík. Píší to úterní Lidové noviny.

Podle deníku žalobci dokončili vyšetřování nákupu armádních obrněnců Pandur od firmy Steyr. Vyšetřovatelé mají důkazy, že se Dalík snažil získat 450 milionů korun za pokračování kontraktu, který schválil sociálnědemokratický kabinet Jiřího Paroubka. Pokud se prokáže obvinění z podvodu, hrozí Dalíkovi až deset let za mřížemi.

„Obviněný Marek Dalík byl předvolán k prostudování vyšetřovacího spisu v trestní věci, ve které se měl dopustit zvlášť závažného zločinu podvodu ve stadiu pokusu při nákupu kolových obrněných transportérů Pandur II,“ řekl deníku dozorující žalobce Jan Kořán z Vrchního státního zastupitelství v Praze. V průběhu několika týdnů by mělo následovat podání obžaloby.

Se spisem se nyní seznamuje Dalíkův advokát Tomáš Sokol.

Policisté Dalíka obvinili a zadrželi krátce poté, co v říjnu 2012 svědek a někdejší diplomat Victor Jackovich před detektivy potvrdil slova, že si Dalík řekl o úplatek. To již dříve popsal také manažer rakouské firmy Steyr Stephan Szücs.

Oba se inkriminované schůzky zúčastnili a kromě nich a Dalíka byl u setkání i slovenský zbrojař Miroslav Výboh, jinak také podnikatel s vazbou na slovenského premiéra Roberta Fica, tehdy náměstek ministryně obrany Martin Barták a prezident evropské pobočky General Dynamics John Ulrich.

K Dalíkovu zatčení navíc přispělo i to, že vyšetřovatelé měli informace o plánu lobbisty odletět do zahraničí. Do vazby však nakonec lobbista nemusel.

Při výslechu však Dalík podle zdrojů deníku Insider popřel, že by si o úplatek řekl. A zároveň prohlásil, že tím, kdo inkasoval peníze za zakázku na pandury, byla ČSSD.

Na Dalíkovu stranu se postavil i Výboh. Ten již dříve podle Insideru na policii uvedl, že si nevzpomíná, že by bývalý poradce premiéra o úplatek žádal.

Podezření detektivů, že se Dalík dopustil podvodu, je přitom postaveno na tom, že podle vyšetřovatelů slíbil za peníze pomoc v zakázce na pandury, i když věděl, že nemůže slibované zařídit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bouřky rozvodnily některé toky, dopravu komplikovaly popadané stromy

Bouřky a vydatné večerní deště ve středu večer rozvodnily v Česku některé toky, poničily střechy a komplikovaly dopravu na železnici. V jižních Čechách vystoupaly dva potoky, Křemžský a Zlatý na 3. povodňový stupeň, tedy ohrožení. Obec Ktiš na Prachaticku voda odřízla od okolí, před 23:00 se ale situace uklidnila. Třetího stupně dosáhl večer také potok Botič v Jesenici u Prahy, v osadě Kocanda večer pytlovali.

Silné bouřky dnes přecházejí v pásu od východu Středočeského kraje přes Vysočinu do Pardubického a Královéhradeckého kraje. Podle meteorologů při nich může napršet až 90 litrů na metr čtvereční a řeky odvodňující Šumavu a Novohradské hory mohou dosáhnout i na třetí povodňový stupeň.

Zdroj: ČTK
Další zprávy