Praha/Vimperk - František Krejčí už není ředitelem Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava.
Oficiální zpráva ministerstva životního prostředí zní, že sám požádal o rezignaci, kterou ministr Pavel Drobil přijal.
Podle informací Aktuálně.cz ovšem Krejčí neodchází z čela šumavského parku dobrovolně. "Je evidentni, že ředitele Krejčího dotlačil svými kroky k rezignaci ministr Drobil," řekl Jaromír Bláha z ekologického Hnutí Duha, který se Šumavě dlouhodobě věnuje.
Vedoucí tiskového oddělení ministerstva životního prostředí Ilona Chalupská odmítla, že by byl Krejčí k odstoupní přinucen. "Ne, v žádném případě," řekla Aktuálně.cz.
Neměl jsem ministrovu podporu
Krejčí uvedl, že odešel z čela národního parku po dohodě. Dodal, že dlouhodobě necítil podporu ministra Drobila. "V takové funkci musím mít plnou podporu ministra," řekl Aktuálně.cz Krejčí.
Uvedl, že se běžně stávalo, že na jednání o budoucnosti Šumavy nebyl vůbec pozván. Když nedávno Drobil osobně navštívil Šumavu, ředitel Krejčí se svými spolupracovníky čekali v kanceláři.
Ministr Drobil po nástupu do funkce uvedl, že Krejčí je člověk na svém místě. "Zpočátku mi vyjadřoval podporu, ale pak to ochladlo," konstatoval Krejčí.
Souhlasím s novou koncepcí, proto rezignuju
Ministerstvo uvedlo, že se Krejčí rozhodl rezignovat, aby "jeho osoba nebránila postupu dalších jednání o nové koncepci Národního parku Šumava, o které je přesvědčen, že jde správným směrem, a dohodě o budoucím uspořádání Národního parku Šumava".
Vedením parku byla prozatím pověřena Zdeňka Šartnerová. Na místo ředitele bude v nejbližší době vyhlášeno výběrové řízení tak, aby se nový šéf mohl ujmout funkce nejpozději od ledna 2011.
František Krejčí byl jmenován ředitelem Národního parku a CHKO Šumava 30. března 2007 tehdejším ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem.
Hnutí Duha: Za odvoláním jsou dřevařské firmy
Jaromír Bláha z Hnutí Duha je přesvědčen o tom, že za odvoláním ředitele Krejčího jsou vlivné dřevařské firmy. Na Šumavě je totiž dřevo za miliardy korun a Krejčí si podle Bláhy mnohé firmy rozhněval.
Správci parku podle něho díky nově zavedené kontrole udělili bezmála milion korun pokut za chyby v odváděné práci. Se 36 firmami přímo rozvázali smlouvy.
"Mezi pokutované patří i vlivné firmy LESS či Petra Hodonín. Lepší pravidla zadávání zakázek vytvořila rovné podmínky pro všechny firmy i živnostníky. Velké těžařské společnosti proti němu poslaly sedmdesát stížností na antimonopolní úřad, ale ani v jednom případě neuspěly," uvedl Bláha.
"Naštval velké těžařské společnosti zavedením takzvaných minitendrů na práce v parku. Správa sice dostala cenu za jejich transparentnost a rovné podmínky pro všechny, stát ušetřil asi třicet procent peněz za zakázky a dodavatelé, kteří dělali chyby, dostali pokuty či výpověď. Ale právě to vlivným firmám vadí. Na šumavské dřevo si teď brousí pily nejen kmotrovská lesní akciovka z Hluboké," dodal Bláha.
Ředitel podle něho rovněž striktně odmítal návrh zákona z dílny plzeňského hejtmanství, podle kterého měli o těžbě dřeva a zadávání zakázek v lese rozhodovat regionální politici.