Národní stavební parcela Šumava

Národní stavební parcela Šumava
Modrava, obec v srdci národního parku. Všude kolem nejpřísněji chráněná zóna, utrhnutí borůvky se trestá.
Zapadlá víska dávno nežije pouze z revolučních tradic. Dnes je to obec s nejvyšším příjmem na obyvatele v republice.
Díky růstu podílu daně z příjmů fyzických osob je letošní rozpočet obce 57 milionů korun, o 2,5 milionu vyšší než loni, ale více než čtyřnásobný oproti roku 2008.
Nad Klostermannovou chatou prosvítá proužek paseky. Tam se skrývá bohatství Modravy.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
17. 3. 2010 6:31

Šumava, symbol nedotčené krajiny ve střední Evropě. Spory o těžbu dřeva v nejcennějších partiích národního parku živí média řadu let. Obce si stěžují na ochránce přírody, že dusí jejich rozvoj. Mezitím parcelují své katastry na stavební pozemky. Ceny parcel prudce stoupají na úroveň obvyklou v okolí Prahy. Staví se luxusní apartmány pro rekreaci i rodinné domy pro nejbohatší klientelu. Šumava se mění, podívejte se jak.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy