puma

Ve Frankfurtu evakuovali 25 tisíc lidí kvůli nevybuchlé bombě z války

Ve Frankfurtu nad Mohanem ve středu bagristé narazili na nevybuchlou leteckou pumu z 2. světové války. V obytné oblasti městské části Nordend bylo kvůli nálezu evakuováno na 25 000 lidí a také jedna nemocnice, vyplývá z informací agentury DPA. Bomba má být kontrolovaně roztříštěna.

Hasiči odpoledne vyzvali všechny lidi, aby okamžitě opustili své domovy. Podle dostupných informací jde o půltunovou bombu, kterou kolem poledne našli stavební dělníci. V 700metrovém evakuačním okruhu leží i nemocnice.

Bomba má být na místě řízeně odstřelena. Nekontrolovaná detonace by v obydlené části města způsobila rozsáhlé škody na budovách a znamenala by velké nebezpečí pro lidské životy, napsala DPA.

Před řízenou likvidací pumy si specialisté na odstraňování munice vyžádali navezení zeminy 70 nákladními automobily na vytvoření ochranné bariéry kolem bomby. Na ni má být připevněno 4,5 kilogramu trhaviny.

Evakuační centrum bylo zřízeno na frankfurtském zimním stadionu. Pro lidi, kteří musí být kvůli koronaviru v karanténě, město zajistilo zvláštní ubytovací kapacitu.

Zdroj: ČTK

Pyrotechnici na Uherskohradišťsku bombu nenašli, evakuace ve Strání nebyla nutná

Pyrotechnici v pondělí ve Strání na Uherskohradišťsku neobjevili nevybuchlou leteckou pumu z druhé světové války. Hledali ji více než pět hodin. V případě, že by pumu našli, bylo by nezbytné evakuovat zhruba 2500 obyvatel obce. Novinářům to odpoledne řekli Tomáš Šústek z Pyrotechnické služby Policie ČR a starosta obce Antonín Popelka (Nestraníci).

Podnět k prošetření místa pod vozovkou v centru obce předala policii Bezpečnostní informační služba. Že by se tam mohla nevybuchlá puma nacházet naznačovaly podle starosty i zprávy od pamětníků a záznamy z vojenských map. Podezření se ale nepotvrdilo. "Po prověření místa nálezu konstatujeme, že v tomto místě se letecká puma nenachází. Nebyla zjištěna v hloubce čtyř metrů. Signál, který tam původně byl, po odstranění potrubí, které se tam nacházelo, už se nevyskytuje. Byla tam nějaká anomálie způsobená zřejmě tím starým ocelovým potrubím," uvedl Šústek.

Průzkum jiného místa v obci pyrotechnici nyní nechystají.

 

Zdroj: ČTK

Policie obvinila tři lidi z faunaparku kvůli napadení pětileté dívky pumou, hrozí jim dva roky vězení

Policisté po téměř dvou letech vyšetřování obvinili tři lidi kvůli zranění dítěte pumou ve Faunaparku v Horní Lipové na Jesenicku. Podle kriminalistů zodpovídají za nedostatečně technicky zabezpečený pavilon šelem, řekla jesenická policejní mluvčí Tereza Neubauerová. Tříletá dívka byla zraněna na hlavě a hrudníku a skončila v olomoucké fakultní nemocnici. Kromě tří obviněných policie zahájila také stíhání jedné firmy. Za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti hrozí až dva roky vězení nebo zákaz činnosti.

Zvíře dívku zranilo na začátku října 2018, kdy malou zahradu se soukromým chovem zvířat navštívila se svými rodiči. "V prostoru volně přístupném návštěvníkům měla část pletiva výběhu pumy natolik velká oka, že puma mohla prostrčit tlapy ven. Současně bylo pletivo kryto pouze prosklenými neuzamykatelnými dveřmi," uvedla policejní mluvčí.

Dítě bylo před výběhem s otevřenými dveřmi. "V ten okamžik puma prostrčila tlapu ven a dívenku zranila na hlavě a hrudníku. Dalšímu jednání zabránili přítomní rodiče," doplnila policejní mluvčí. Dívka se ze svých zranění léčila v olomoucké fakultní nemocnici tři dny. "Poranění bylo mnohočetné, na více částech těla, ale nejednalo se o závažné zranění," uvedl tehdy mluvčí nemocnice Adam Fritscher. Podle něj puma dítě podrápala.

Pokračovat