Vyfotil jsem pumu, tvrdil muž o fotce stažené z internetu. Hrozí mu tři roky vězení

ČTK ČTK
25. 7. 2019 14:12
Šestatřicetiletý muž ve středu večer na tísňovou linku policie oznámil, že u Zdounek na Kroměřížsku spatřil pumu. Tvrdil, že zvíře také vyfotil. Policisté však zjistili, že si muž zprávu o pohybu šelmy vymyslel. Stejnou fotografii, kterou chtěl výskyt pumy potvrdit, našli na internetu. Muž je podezřelý ze šíření poplašné zprávy, v případě odsouzení mu hrozí až tříleté vězení. Několik svědectví o výskytu pumy na Kroměřížsku přijala policie i v uplynulých dnech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Muž policii tvrdil, že pumu viděl při procházce se psem kolem 19. hodiny u kapličky nedaleko Zdounek a podařilo se mu ji vyfotografovat. "Na základě těchto informací starosta vyhlásil upozornění pro občany v místním rozhlase. Policisté propátrali okolí Zdounek, ale šelmu nezahlédli.

Zjišťovali také důvěryhodnost fotografií a poskytnutých informací. Fotografii následně dohledali na internetu. Muže proto ve čtvrtek ráno znovu vyslechli a on se přiznal k tomu, že si vše vymyslel," uvedla policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Žádné podezření o výskytu pumy se nepotvrdilo

V sobotu podle ní spatřil muž neznámé černošedé zvíře u Hoštic na Kroměřížsku. V prachu na polní cestě, po které se mělo pohybovat, ani v jejím okolí, policisté následně žádné stopy nenalezli. Policie začátkem tohoto týdne prověřovala i stopy, které lidé objevili u ovocné školky v Litenčicích. Přivolaný veterinář zjistil, že jde o otisky tlap velkého psa.

V pondělí přijali policisté zprávu o možném výskytu pumy také z Dřínova. Místo, kde se mělo zvíře podle svědka pohybovat, v úterý prohledali, ani tam však žádné stopy neobjevili.

Ve třech zmíněných případech policie podle mluvčí zatím žádné protiprávní jednání neshledala. "Lidé se skutečně domnívali, že pumu nebo podobné zvíře viděli, nebyli si však jistí. V dobré víře to proto oznámili policii," řekla Kyšnerová.

Zprávy o možném výskytu velké kočkovité šelmy ve volném terénu v minulých týdnech přicházely i z Vyškovska, Pelhřimovska a Jindřichohradecka, ani tam se ji vypátrat nepodařilo.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy