Vyfotil jsem pumu, tvrdil muž o fotce stažené z internetu. Hrozí mu tři roky vězení

ČTK ČTK
25. 7. 2019 14:12
Šestatřicetiletý muž ve středu večer na tísňovou linku policie oznámil, že u Zdounek na Kroměřížsku spatřil pumu. Tvrdil, že zvíře také vyfotil. Policisté však zjistili, že si muž zprávu o pohybu šelmy vymyslel. Stejnou fotografii, kterou chtěl výskyt pumy potvrdit, našli na internetu. Muž je podezřelý ze šíření poplašné zprávy, v případě odsouzení mu hrozí až tříleté vězení. Několik svědectví o výskytu pumy na Kroměřížsku přijala policie i v uplynulých dnech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Muž policii tvrdil, že pumu viděl při procházce se psem kolem 19. hodiny u kapličky nedaleko Zdounek a podařilo se mu ji vyfotografovat. "Na základě těchto informací starosta vyhlásil upozornění pro občany v místním rozhlase. Policisté propátrali okolí Zdounek, ale šelmu nezahlédli.

Zjišťovali také důvěryhodnost fotografií a poskytnutých informací. Fotografii následně dohledali na internetu. Muže proto ve čtvrtek ráno znovu vyslechli a on se přiznal k tomu, že si vše vymyslel," uvedla policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Žádné podezření o výskytu pumy se nepotvrdilo

V sobotu podle ní spatřil muž neznámé černošedé zvíře u Hoštic na Kroměřížsku. V prachu na polní cestě, po které se mělo pohybovat, ani v jejím okolí, policisté následně žádné stopy nenalezli. Policie začátkem tohoto týdne prověřovala i stopy, které lidé objevili u ovocné školky v Litenčicích. Přivolaný veterinář zjistil, že jde o otisky tlap velkého psa.

V pondělí přijali policisté zprávu o možném výskytu pumy také z Dřínova. Místo, kde se mělo zvíře podle svědka pohybovat, v úterý prohledali, ani tam však žádné stopy neobjevili.

Ve třech zmíněných případech policie podle mluvčí zatím žádné protiprávní jednání neshledala. "Lidé se skutečně domnívali, že pumu nebo podobné zvíře viděli, nebyli si však jistí. V dobré víře to proto oznámili policii," řekla Kyšnerová.

Zprávy o možném výskytu velké kočkovité šelmy ve volném terénu v minulých týdnech přicházely i z Vyškovska, Pelhřimovska a Jindřichohradecka, ani tam se ji vypátrat nepodařilo.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Smartwings budou v případě dohody se státem financovat všichni akcionáři

Do financování záchrany letecké skupiny Smartwings se po případné dohodě se státem zapojí všichni akcionáři společnosti. Ve čtvrtek se na tom dohodla valná hromada firmy. Zároveň schválila finanční model skupiny pro letošní a příští rok. Jeho podobu firma neuvedla, vychází ovšem ze závěrů expertní komise ministerstva dopravy.

Spolumajitel a předseda představenstva společnosti Jiří Šimáně v dnešní Mladé Frontě Dnes uvedl, že firma potřebuje od státu půjčku nebo garanci za úvěr na 1,7 až dvě miliardy korun. Bez pomoci státu podle něj firma skončí.

Skupina Smartwings, pod kterou patří také České aerolinie, čelí finančním problémům kvůli propadu zájmu o cestování v důsledku koronavirové krize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy