reklama
 
 

Mládě pumy ze zooparku ve Zvoli, které někdo pustil, je zpět v kleci

Aktualizováno 31. 7. 2017 19:12
Sedmiměsíční mládě pumy uteklo v noci na pondělí ze zooparku ve Zvoli u Prahy se našlo v úterý ráno ve vedlejším městě. Dle policie nikdo nebyl zraněn, zvíře bylo uspáno a následně převezeno zpět do zoopark. Podle ředitele zooparku Tomáše Machače poškodil neznámý pachatel klec, ve které šelma byla. Starosta obce Miroslav Stoklasa tvrdí, že stavby a kotce stojí v zooparku nelegálně. V roce 2016 odtud již uteklo dikobraz, kterého se ale podařilo odchytit.

Zvole - Ze zooparku ve Zvoli u Prahy uteklo v noci na pondělí sedmiměsíční mládě pumy. Najít se ji podařilo až v úterý ráno, když se procházela ulicemi Vraného nad Vltavou. Sedmiměsíční zvíře bylo uspáno a odvezl si ho majitel. Nikdo nebyl zraněn, řekla policejní mluvčí Marcela Pučelíková.

Policie přijala po 05:00 informaci, že šelma byla spatřena ve Vraném u mateřské školy. O hodinu později se nacházela na zahradě rodinného domu v Březovské ulici. Na místo přijela odchytová služba s uspávací pistolí a majitel, který si zvíře po odchycení odvezl.

"Z naší strany byly do pátrání zapojeny hlídky z obvodních oddělení a dopravního inspektorátu. Nikdo nebyl během pobytu zvířete na svobodě zraněn nebo jsme zatím žádnou takovou informaci neobdrželi," uvedla mluvčí.

Podle ředitele zooparku Tomáše Machače poškodil neznámý pachatel klec, ve které šelma byla a ta poté utekla. "V současné době se zjišťuje, proč k útěku došlo," dodala Pučelíková.

Veterináři loni řešili se zooparkem například uprchlého dikobraza. Podle starosty Zvole Miroslava Stoklasy stojí stavby a kotce v zooparku nelegálně.

Zoopark Zvole představuje lidem život exotických zvířat, zdůrazňuje rozdíly života v přírodě a v zajetí. Lidé se v zooparku také dozvědí o možnostech ochrany těchto zvířat.

Ředitel má povolení k chovu druhů vyžadující zvláštní péči od roku 2012, řekl zástupce mluvčího Státní veterinární správy Petr Majer. "V roce 2016 řešila v souvislosti s tímto zařízením veterinární správa několik podnětů. Týkaly se zejména bezpečnosti návštěvníků. V roce 2016 došlo k úniku dikobraza, kterého se podařilo odchytit," řekl Majer. Krajští veterináři následně dali podnět obci s rozšířenou působností, která uložila chovateli pokutu. Veterináři zatím oficiální informace o uniklé pumě nemají.

Podle starosty Zvole Stoklasy má sice ředitel povolení k chovu zvířat, všechny stavby ale stojí nelegálně. "On na všechny budovy, kotce, výběhy, přístřešky nemá stavební povolení. Navíc je to v rozporu s územním plánem, který povoluje jen chov drobného domácího zvířectva," řekl Stoklasa. V prosinci loňského roku podle něj vešlo v platnost rozhodnutí, které majiteli přikazuje všechny stavby odstranit. Termín k odstranění vyprší 23. srpna. "Co jsem viděl, tak nezmizela jediná stavba, naopak přibyly, a to konkrétně klec, ze které ta puma dnes utekla," dodal Stoklasa.

autor: ČTK | 31. 7. 2017 10:36

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama