pohřeb

Zhruba stovka lidí se přišla v Praze rozloučit se zesnulou Jiřinou Šiklovou

Zhruba stovka lidí, známých osobností a politiků se dnes přišla rozloučit se zesnulou Jiřinou Šiklovou. Obřad začal v 10:00 v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze. Smuteční hosté se postupně usadili v rouškách do lavic, byl mezi nimi například bývalý český premiér Petr Pithart či nynější předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, které se Šiklovou pojilo dlouholeté přátelství. Propagátorka genderových studií a signatářka Charty 77 zemřela 22. května ve věku 85 let.

Na poslední rozloučení dorazili také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, senátor Pavel Fischer, ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský či někdejší disidenti Jan Ruml a John Bok. Kostel v centru Prahy u Karlova mostu je vyzdobený květinami, v popředí je fotografie Šiklové.

Zdroj: ČTK

S Ivanem Havlem se přišly do strašnického krematoria rozloučit desítky lidí

Desítky lidí včetně mnoha osobností veřejného života se v pondělí přišly do strašnického krematoria v Praze rozloučit s uznávaným vědcem Ivanem Havlem. Mladší bratr disidenta a někdejšího československého a českého prezidenta Václava Havla zemřel v neděli 25. dubna ve věku 82 let.

Poslední rozloučení začalo ve 14:00. Přišel mimo jiné bývalý český premiér Petr Pithart, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová, astronom Jan Palouš, spisovatel Jáchym Topol a další. S ohledem na protiepidemická opatření, která omezují počet účastníků smutečních obřadů, se dění v obřadní síni přenáší na obrazovku na venkovním prostranství u krematoria.

Ivan Havel se desítky let zabýval informatikou, umělou inteligencí, kognitivními vědami i souvisejícími filozofickými otázkami. Publikoval, působil v akademické sféře a téměř 30 let řídil časopis Vesmír. Před revolucí organizoval bytové semináře, kde také přednášel o svém oboru.

S bratrem Václavem patřili v roce 1989 k zakladatelům Občanského fóra. Byl rovněž čestným členem správní rady Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové a členem správní rady Nadace Občanského fóra.

Zdroj: ČTK

Rusové po více než 200 letech pohřbili ostatky padlých vojáků z Napoleonova tažení

Ostatky ruských a francouzských vojáků, kteří padli za Napoleonova ústupu z Ruska, byly v sobotu po více než 200 letech pohřbeny poblíž bitevního pole u města Vjazma. Informovala o tom agentura AFP. Ostatky 126 vojáků v osmi rakvích pokrytých vlajkami obou zemí byly spuštěny do země. Před zraky oficiálních představitelů i potomků slavných generálů z doby napoleonských válek a dalších přítomných oblečených v dobových kostýmech akci provázely salvy z kanonů.

Při obřadu sněžilo a teploty se pohybovaly kolem minus 15 stupňů Celsia. Těla 120 vojáků, mezi nimiž byly pravděpodobně i tři ženy, se našla v hromadném hrobě mezi Smolenskem a Moskvou. Vojáci zemřeli při bitvě u Vjazmy nebo těsně po ní 3. listopadu 1812 - dva týdny poté, co se dala Napoleonova armáda na ústup. Jeho nejdramatičtější moment přišel koncem listopadu téhož roku, když francouzská vojska přecházela přes řeku Berezinu.

"Přicházejí nové generace, ale smrt stále znamená okamžik smíření," řekla na dnešním obřadu 74letá Julija Chitrovová, která je prapravnučkou hlavního velitele carské armády Michaila Kutuzova. Také kníže Joachim Murat, což je praprasynovec slavného vojevůdce Napoleonova vojska Joachima Murata, dnes vyjádřil své hluboké pohnutí. "Ať je váš mír také mírem našeho lidu, ať je vaše bratrství také bratrstvím našich národů," řekl Murat.

Nálezem ostatků, které se našly při stavebních pracích u dvaapadesátitisícové Vjazmy, asi 200 kilometrů západně od Moskvy, se v roce 2019 zabýval tým ruských a francouzských archeologů. Dnešní obřad je možné vnímat jako vzácnou chvíli smíření v době, kdy jsou vztahy Ruska a Západu kvůli mnohým problémům napjaté, poznamenala AFP.

Zdroj: ČTK

Poslední rozloučení s průkopníkem českého country Janem Vyčítalem bude 10. března v Praze

Poslední rozloučení s jedním z průkopníků českého country a zakládajícím členem skupiny Greenhorns Janem Vyčítalem se uskuteční 10. března od 14:00 ve strašnickém krematoriu v Praze. Zpěvák, kytarista a textař, ale i karikaturista a autor kreslených vtipů, zemřel 1. března ve věku 77 let.

Vyčítal se narodil ‎8. března 1942 v Praze na Pankráci, vystudoval obor propagační grafika na střední výtvarné škole. Poté začal pracovat ve výtvarném oddělení Československé televize a rychle se prosadil jako karikaturista a výtvarník s typickým rukopisem.

V roce 1965 spoluzaložil skupinu Greenhorns, která se za normalizace musela povinně přejmenovat na Zelenáče. Skupinu dál vedl i přesto, že v 80. letech to nemohl dělat oficiálně, protože neměl hudební vzdělání. Pro Greenhorns, kteří hráli hlavně americké tradicionály a hudbu tamních hvězd country, psal většinu textů. Mnohé z amerických lidovek převyprávěl pro české posluchače a staly se z nich hity. Zpíval je on sám a Michal Tučný či Josef Šimek. Některé texty napsal Vyčítal například i Haně Zagorové nebo Věře Martinové.

Pokračovat