"Ochutnají vlastní medicínu." Petice žádá odpojení ruských budov v Česku od energií

Petr Spáčil Petr Spáčil
2. 12. 2022 18:55
Přes deset tisíc lidí podepsalo petici iniciativy Dárek pro Putina, která navrhuje odpojit budovy v Česku vlastněné Ruskem od dodávek plynu, elektřiny a vody. Chtějí tak reagovat na ruské ostřelování na Ukrajině, po kterém zůstaly miliony lidí bez vody, v zimě a tmě. Apelují na distributory energií, aby budovy včetně ruské ambasády odpojili od sítě. Ukrajinský ministr obrany petici ocenil.
Ruská ambasáda v Praze.
Ruská ambasáda v Praze. | Foto: Ludvík Hradilek

Kdyby petenti dosáhli svého, bez světla, vody a v zimě by se ocitla například ruská ambasáda v Praze nebo konzulát v Brně. Většina diplomatů je ale už zpátky v Rusku v důsledku vzájemného vyhošťování po ruském vpádu na Ukrajinu nebo objasnění ruské účasti na výbuchu v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku. 

"Žádáme příslušné státní a soukromé distributory energií, aby dali ruským diplomatům ochutnat jejich vlastní medicínu," stojí v popisu petice. Autoři se odvolávají na vyšší mravní princip.

Výzva sice cílí na české budovy ve vlastnictví ruského státu, ale zdůrazňuje především odpojení ambasád. Ministerstvo zahraničí v reakci uvedlo, že o dodávkách energií nerozhoduje a nemá na ně vliv. 

"To je v gesci energetických společností," řekla mluvčí ministerstva Mariana Wernerová. Právě na energetické společnosti a distributory chce iniciativa apelovat, jakmile sežene dostatek podpisů.

"Rusko se evidentně rozhodlo zlomit Ukrajinu tmou a mrazem. Bez energií a vody se ocitají nejen byty, školy a školky, obchody a výrobní závody, ale také nemocnice," uvedli autoři.

Podle nich nová ruská taktika, kdy cílí své rakety na infrastrukturu a ostřelují například elektrárny, vodárny a teplárny, přináší katastrofické dopady na každodenní život civilních obyvatel země. Od začátku války rakety zasahují i obytné oblasti včetně škol a nemocnic. 

Petici v pátek ocenil ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. "Tato iniciativa by mohla být dobrým příkladem po naše partnery v Evropě i ve světě," napsal na svůj Twitter. 

Iniciativa sice uznává, že požadavek na odpojení energií ruské ambasádě je na hraně, ale argumentuje tím, že ruský útok na Ukrajinu je rovněž proti všem pravidlům. "A jak jako že nejsme jako oni? 'Proti zlu, třeba i železem,' říkal Tomáš Garrigue Masaryk. To na ně platí," odkázala se iniciativa na citát prvního československého prezidenta. 

Petici už přibyla i polská a slovenská verze a povšimla si jí i běloruská opoziční televize Nexta. Kromě petice se projekt Dárek pro Putina věnuje pomoci Ukrajině. Prostřednictvím webu ukrajinské ambasády v Česku vybírá peníze a nakupuje za ně pušky, náboje, neprůstřelné vesty, drony i obrněná vozidla, které pak posílá ukrajinské armádě. V říjnu se mu podařilo vybrat 30 milionů korun na nákup tanku T-72, který dostal jméno Tomáš. 

Video: Chtěli jsme Rusko poslat do háje, je to ukázka svobody, říká autor sochy u ambasády (24. 8. 2022)

„Doufám, že Rusové jsou natolik mezinárodní, že ví, co to gesto znamená,“ říká Jan Slovenčík, který vytvořil plastiku před ruskou ambasádou. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy