Neuznali ani můj podpis, zlobí se Janeček. Číslo občanky má nečitelné, adresu špatně

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 1. 12. 2022 15:01
Ministerstvo vnitra podle uchazeče o účast v prezidentské volbě Karla Janečka při kontrole jeho petičních archů vyřadilo některé podpisy neoprávněně. Uvedl, že vyškrtli i jeho vlastní podpis. Úřadu vadilo nečitelně uvedené číslo jeho občanského průkazu, kdy dvojku zapsal jako jedničku. Chybu udělal Janeček i v adrese. Proti odmítnutí registrace se odvolal, žádá přezkoumání postupu ministerstva.
Podle Karla Janečka bylo vyškrtnutí některých podpisů na kandidátní listině neoprávněné.
Podle Karla Janečka bylo vyškrtnutí některých podpisů na kandidátní listině neoprávněné. | Foto: Václav Kohelka

Ministerstvo vnitra uvedlo, že Janečkovi ze 74 208 podpisů započetlo po kontrole vybraných vzorků 48 091 podpisů. K registraci jich potřeboval 50 tisíc. U podpisů musí podporovatel uvést své jméno a příjmení, datum narození, místo trvalého bydliště, číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu a vlastnoruční podpis. Pokud některý z údajů chybí nebo není úplný, podle zákona se do celkového počtu podpisů nezapočítá.

Janeček ve čtvrtek v tiskové zprávě napsal, že považuje za nezbytné, aby Nejvyšší správní soud postup ministerstva vnitra při kontrole podpisových archů přezkoumal. Ve středu proto osobně u soudu podal odvolání.

Uvedl, že ministerstvo vnitra umožnilo jeho týmu, aby nahlédl do vyřazených podpisových archů z kontrolního vzorku. "Víme s jistotou, že mnohé podpisy byly vyřazeny neoprávněně. Je velmi vtipné, že jedním z neuznaných podpisů je můj vlastní!" napsal Janeček. Považuje to za skvělou symboliku toho, že se politický systém v Česku bojí spravedlnosti a svobody.

Poznamenal, že mezi vyřazenými podpisy jsou i takové, které nebylo možné ztotožnit. Chce to řešit s "konkrétními lidmi", kteří mu podpisy dodali. Někteří kandidáti k získání dostatečného počtu podpisů využívali služby agentur. Janeček uvedl, že jeho tým vyřadil nečitelné nebo špatně vyplněné řádky. Poznamenal, že detailnější kontrolu provést nemohl, protože nemá přístup do registru občanů.

Není to cvičení krasopisu, říká Janeček

"Nicméně fakt, že mezi vyřazenými podpisy jsem našel svůj vlastní i mnohé jiné, které skutečně existují, mě utvrdil v tom, že chybovost na straně ministerstva vnitra může být zásadní," uvedl kandidát. Zaměstnanci vnitra mají podle něj dle volebního zákona povinnost při manuálním ztotožňování udělat maximum ve prospěch kandidáta. Uvedl, že se tak v jeho případě nestalo. "Můj podpis byl vyřazen na základě čísla občanského průkazu. Při ztotožňování je přitom rozhodujícím údajem datum narození," poznamenal.

Dodal, že sami zaměstnanci vnitra z toho byli zaskočeni. "Dvojí kontrola je zavedena proto, aby se snížila chybovost. Ve chvíli, kdy stroj prokazatelně chybně vyřadil podpis Karla Janečka, není zcela zřejmé, proč ho i druhá - manuální kontrola pracovníků ministerstva vnitra taktéž vyřadila," doplnil.

Na Facebooku Janeček zveřejnil fotografii archu, na který se podepsal. Problém zřejmě vznikl u prvního čísla občanského průkazu, kdy Janečkem zapsaná číslice 2 připomíná jedničku. Janeček u příspěvku poukázal na to, že vyplňování archů není cvičení krasopisu a že všechna čísla občanských průkazů začínají dvojkou. Poznamenal také na to, že úřad kontroluje pouze správnost zapsaných údajů, a ne pravost podpisu. 

Janeček udělal podle zveřejněného snímku i chybu v adrese bydliště, když jako ulici vyplnil "Lázeňská 11" a jako číslo popisné uvedl znovu "11", přestože dům v Praze na Malé Straně, kde podnikatel bydlí, nese číslo popisné 285. 

Ministerstvo vnitra ověřuje správnost údajů na peticích namátkově na náhodném vzorku osmi a půl tisíce občanů na každé petici. Pokud je počet chybných podpisů pod tři procenta, odečte jen zjištěné chybné záznamy. Pokud zjistí chybovost tří procent a více podpisů, provede kontrolu u dalšího, stejně velkého vzorku. Pokud má druhý kontrolní vzorek chybovost pod tři procenta, vnitro do celkového počtu podpisů opět nezapočítá pouze ty záznamy, u kterých zjistilo chyby.

Pokud ale chybovost přesáhne tříprocentní hranici včetně i u druhého vzorku, odečte ministerstvo od celkového počtu na petici počet občanů, který procentuálně odpovídá chybovosti v obou kontrolních vzorcích. Postup vychází ze zákona o volbě prezidenta republiky.

Přihlášku do voleb poslalo 22 lidí, z toho jeden opožděně. Ministerstvo vnitra zaregistrovalo devět z nich, ostatní kvůli nesplnění předepsaných povinností vyřadilo.

Video: Janeček: Podmínky pro kandidáty jsou nerovné. Někteří měli přístup do databáze občanů (1. 12. 2022)

„Nepodcenil jsem sběr podpisů, ale nastavení systému. Nutí lidi ke švindlu a čestný člověk je v nevýhodě,” tvrdí vyřazený kandidát Karel Janeček. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Do pražské O2 areny vloni přišlo skoro milion lidí

Druhé nejvyšší návštěvnosti od otevření loni dosáhla pražská O2 arena. Po dvou letech koronaviru do ní za deset měsíců zavítalo 988 103 lidí. Uvedla to společnost Bestsport ze skupiny PPF, která největší českou zastřešenou halu s kapacitou okolo 18 tisíc diváků provozuje. Přes milion lidí sem dorazilo jen v roce 2015 díky mistrovství světa v hokeji.

"Rok 2022 byl výjimečný v tom, že jsme konečně měli možnost odehrát téměř všechny koncerty přesunuté kvůli covidu-19," říká Robert Schaffer, ředitel Bestsportu. Nejúspěšnější akcí byla jedna ze skupin mistrovství Evropy v basketbalu s českou účastí, kterou navštívilo přes 80 tisíc lidí. Z hudebníků v O2 areně vystoupili zpěváci Sting a Harry Styles, rapeři Kendrick Lamar a 50 Cent, zpěvačky Anastacia a Zaz nebo kapely Sabaton a The Cure. Halu také zaplnily vzpomínkové koncerty na Karla Gotta či Miroslava Žbirku.

Letos Bestsport takovou návštěvnost nečeká. "Za propadem bude jednak na straně návštěvníků nutnost šetřit, na druhé straně i užší nabídka vystoupení. Za tou stojí zvýšená opatrnost pořadatelů kulturních akcí," říká Schaffer, podle nějž také Bestsport čelí rostoucím cenám služeb. Nevylučuje zvýšení ceny vstupenek. "I to pak může mít za následek menší ochotu návštěvníků za lístek zaplatit," dodává.

Bestsport od září 2019 provozuje i menší halu O2 universum, která disponuje 39 sály různých velikostí. Vloni přivítala 92 117 lidí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dopravu na silnicích komplikuje v Česku sníh a vítr

Dopravu na některých místech republiky komplikují sněhové přeháňky, kvůli silnému větru se tvoří sněhové jazyky, podobně tomu bylo v pondělí. Problémy se sjízdností mají řidiči zejména na Vysočině, kde se stalo několik nehod. Kamiony v kopcích nemohou vyjet, stojí například v mohelnickém kopci v Olomouckém kraji.

V Libereckém kraji zůstává pro kamiony zavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a také dvě silnice na Liberecku. V Orlických horách je zavřená silnice z Šerlichu do Orlického Záhoří. Na horách dnes meteorologové čekají trvalejší sněžení se silným větrem, který by mohl na silnicích tvořit sněhové jazyky a závěje.

Silný vítr zastavil i provoz horního úseky lanovky na Sněžku, kterou opět zasáhl vítr o síle orkánu, měl rychlost přes 133 kilometrů za hodinu. Silný vítr na hřebenech Krkonoš má být celý den.

Zdroj: ČTK
Další zprávy