Březina se neodvolá proti vyloučení z prezidentské volby. Nechci zatížit Česko, řekl

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 11. 2022 18:24
Podnikatel Tomáš Březina se neodvolá proti rozhodnutí ministerstva vnitra, které ho nezaregistrovalo do lednových voleb. Je ale přesvědčený o tom, že by s odvoláním uspěl. Podpisů měl podle svého mínění dost. Nechce ale zatížit Česko náklady na opakování prezidentské volby, informoval neúspěšný kandidát. Březinovi ministerstvo ze 65 911 podpisů uznalo 45 894.
Vyloučený prezidentský kandidát Tomáš Březina.
Vyloučený prezidentský kandidát Tomáš Březina. | Foto: ČTK

Březina tvrdí, že ministerstvu předal více než 70 tisíc podpisů, sesbíral jich přitom ještě o zhruba deset tisíc více. "Po dosažení tohoto čísla jsme sběr zastavili pro dostatečnost počtu podpisů. Následně jsme provedli trojnásobnou administrativní kontrolu podpisů," uvedl podnikatel.

Kandidáti museli doložit nominaci podporou minimálně deseti senátorů, 20 poslanců nebo 50 tisíc řadových občanů. "Vyřadili jsme deset tisíc podpisů, u většiny se jednalo jen o naši předběžnou opatrnost. Byli jsme si proto jisti naší téměř nulovou chybovostí," uvedl Březina.

Je podle něj vyloučené, aby chybovost činila v průměru 29 procent. Upozornil například na to, že kandidáti, které podpořila vládní koalice, měli chybovost desetkrát nižší. "Takový rozdíl je objektivně nemožný. Vládní kandidáti využívali naprosto stejných metod sběru podpisů," podotkl Březina. Upozornil, že nezaměstnával žádnou agenturu. Zároveň se ale domnívá, že žádný kandidát nemohl sesbírat 80 tisíc podpisů sám bez cizí pomoci.

"Jsem přesvědčen, že bych s odvoláním ve světle výše uvedených faktů bezpečně uspěl a mohl pokračovat v kampani a usilovat o post prezidenta republiky. Bohužel s třítýdenní přestávkou, bohužel v horké části kampaně. Tedy s velkými negativními důsledky mojí dočasné absence," uvedl Březina. "Nehodlám zatížit Českou republiku obrovskými finančními i lidskými náklady na opakování prezidentské volby," dodal.

Ministerstvo vnitra do prezidentských voleb pustilo devět z 21 kandidátů. Odmítlo 12 kandidátních listin pro nedostatky a jednu přihlášku pro její pozdní předložení. Podnikatelé Karel Diviš a Karel Janeček se chtějí proti vyřazení odvolat.

O Hrad se tak utkají bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, poslanec SPD Jaroslav Bašta, senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer, bývalá rektorka Danuše Nerudová, bývalý vysoký představitel armády Petr Pavel, prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová, odborový předák Josef Středula a bývalý rektor Tomáš Zima.

Video: Nejvíc peněz vkládám do Pavla. Babiš je outsider, ale mohl by mít šanci, říká sázkař (25. 11. 2022)

Andrej Babiš sice má 25 % svých věrných voličů, ale zároveň je u velké části společnosti neoblíbený. A to je jeho velký problém, míní Michal Sirový. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy