Hladiny řek na jihu Čech už klesají, povodně nehrozí

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 10. 2014 20:05
Na návětří Šumavy byly čtyřiadvacetihodinové úhrny 40 až 80 milimetrů srážek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Hradil, HZS Beroun

Praha - Hladiny řek na jihu Čech, které ve čtvrtek vzedmuly vydatné srážky zejména v oblasti Šumavy a Novohradských hor, už klesají. Říčka Černá na Českokrumlovsku klesla z nejvyššího povodňového stupně na druhý. Ten zatím platí také na Malši v Pořešíně. Bdělost hlásí sedm měřících stanic. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu.

"V souvislosti s deštěm jsme nikde vodu nečerpali, nikdo nebyl evakuován," řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Vendula Matějů.

V Jihočeském kraji byla povodňová pohotovost s vysokým stupněm nebezpečí vyhlášená do 18:00. V celém kraji už přestalo pršet.

Vydatné srážky se ve středu a ve čtvrtek vyskytovaly zejména na jihozápadě Česka, na návětří Šumavy byly čtyřiadvacetihodinové úhrny 40 až 80 milimetrů.

Víkend bude přát vodákům

Ze zvýšeného množství srážek se však mohou radovat vodáci. Většina řek v Česku je před nadcházejícím víkendem splavná a vlivem současných srážek by se jejich průtoky mohly ještě zvýšit.

"Splavné jsou všechny velké toky a u těchto řek bude voda ještě stoupat v průběhu víkendu, ale nijak drasticky," uvedl Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.

Pro vodácké experty se tak mohou stát sjízdné i horské úseky zejména na severu republiky a v Beskydech. Na mnoha místech má ale voda sílu, vodáci by měli být proto opatrní, sdělil Jančar. 

Lužnice je podle Jančara dobře sjízdná na celém toku, stejně tak Vltava. "Ohře díky vypouštění přehrad má průtok dokonce 50 kubíků v Karlových Varech, tak pozor na jezech," varoval a doplnil, že přítoky Ohře jako Rolava, Svatava nebo Bystřice jsou sjízdné pro zkušené vodáky.

Sázavu mohou vodáci splouvat na dolním toku. Berounka má vyšší průtok a bude dále stoupat, proto i zde je opatrnost namístě. Splavná je i Litavka, která se do Berounky vlévá, a další menší toky. Jančar však zdůraznil, že velká voda v úzkých korytech je nebezpečná pro nezkušené jezdce.

Podle něj vody přibývá i na dalších místech, vodáci se tak mohou vydat na Jizeru nebo střední Labe, sjíždět lze například i Smědou. Na východě jsou splavné všechny Orlice, Zdobnice a další říčky. Vodáci mohou vyrazit i na Jihlavu, Moravu z Hanušovic, Bečvu, Odru nebo Olši.

 

Právě se děje

Další zprávy