Nastal čas pro holiny a pláštěnku, Česko zasáhly silné deště

Domácí Domácí
22. 10. 2014 15:13
Meteorologové varují před stoupáním hladin řek. Nejvíce srážek spadne na návětří Jeseníků a Krkonoš.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters, Dagmar Honsová, Meteopress

Praha - Česko kolem poledne zasáhly silné deště. Podle výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), tak až do středy hrozí zvýšení hladin některých řek a na většině území bude vát silný vítr. Varování se týká především východu Čech a severní Moravy.

Počasí na našem území bude totiž ovlivňovat tlaková níže, postupující přes Dánsko k jihovýchodu nad Balkánský poloostrov. Díky ní k nám bude proudit chladný a vlhký vzduch od severozápadu až severu.

Ve středu a čtvrtek předpovídají meteorologové trvalejší a vydatnější deště především na horách. Na návětří Jeseníků a Krkonoš může spadnout 40 až 80 mm srážek.

"V oblastech zasažených výraznější srážkovou činností očekáváme vzestupy hladin vodních toků a nelze vyloučit dosažení prvního stupně povodňové aktivity," uvedl ČHMÚ. Na menších tocích na severu Jeseníků lze očekávat i krátkodobé dosažení druhého stupně povodňové aktivity.

Výstraha před vydatným deštěm platí v téměř všech krajích v Čechách do čtvrtečního odpoledne.

Během čtvrtka bude zejména na Moravě a ve Slezsku také zesilovat vítr. Maximální nárazy dosáhnou 20 až 25 m/s (72 až 90 km/h).

Ve Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji platí výstraha před silným větrem až do pátku. Velmi vydatný déšť by v těchto krajích měl setrvat do čtvrtečního odpoledne.

Ke zmírnění následků silného větru by lidé měli zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty jako květináče, zahradní nábytek, plechy a zabezpečit skleníky, stavební jeřáby apod.

Při řízení auta je doporučována maximálně opatrná jízda. Turisté by také měli omezit horské vycházky, zejména se nevydávat do hřebenových partií a dodržovat pokyny horské služby.

 

Právě se děje

Další zprávy