reklama
 
 

Na horách napadl první sníh, sněžit bude i odpoledne

Aktualizováno 22. 10. 2014 14:14
Hasiči kvůli silnému větru odklízeli hlavně popadané stromy a větve, ale zasahovali také u potrhaných elektrických drátů nebo vlaku, který narazil do spadlého stromu.

Česká republika  - Silný vítr, který dosahoval rychlosti až 126 kilometrů za hodinu, v noci zaměstnal hasiče na celém území České republiky. Odklízeli hlavně popadané stromy a větve, ale zasahovali také u potrhaných elektrických drátů nebo vlaku, který narazil do spadlého stromu. Navíc s sebou přinesl i výrazné ochlazení.

Odpoledne a večer by mělo být zataženo až oblačno, na většině území s deštěm nebo přeháňkami. V polohách nad 900 metrů nad mořem může sněžit. V noci by mohly být srážky na horách vydatnější.

Boží Dar je už bílý

Pravděpodobný konec babího léta přinesl také výrazné ochlazení, na Šumavě, v Krkonoších a v Krušných horách napadl první sníh. Například v Krušných horách by se sníh nebo déšť se sněhem měl objevovat i během dne.

Podle pozorovatele Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Šindelové na Sokolovsku Rudolfa Kovaříka začal ráno padat sníh i v nižších polohách. "Sněží od 600 metrů nad mořem. Ve vyšších polohách pak zůstává sníh i na silnicích. Řidiči by měli být opatrní, hlavně pokud ještě nepřezuli na zimní pneumatiky," popsal Kovařík.

Na Božím Daru bylo ráno jen okolo nuly a vrchol Klínovce nad Božím Darem je už bílý. Sníh s deštěm začal padat po 9:00 i v Sokolově.

První sníh i v Krkonoších

Sněhový poprašek pokryl i nejvyšší hřebenové partie Krkonoš, jednalo se tak o první sněžení v Krkonoších od poslední zimy. Teplota k ránu na hřebenech klesla zhruba jeden stupeň pod bod mrazu. "Síla poprašku je neměřitelná, je mlha a vítr fouká asi 70 kilometry za hodinu," řekl před polednem pracovník horní stanice lanovky na Sněžku. Lanovka kvůli silnému větru na horním úseku nejezdila, v provozu byl první úsek na Růžovou horu.

V krkonošských údolích se teplota dopoledne pohybovala několik stupňů nad nulou. Silný vítr v podhůří Krkonoš přidělal práci energetikům, kteří během noci evidovali několik poruch a výpadků na vedeních vysokého napětí. Ráno ještě odstraňovali poslední dvě poruchy na vedeních vysokého napětí u Starého Místa na Trutnovsku a u Nové Paky na Jičínsku, uvedla regionální mluvčí firmy ČEZ Šárka Beránková.

Vlak narazil do spadlého stromu

Silný vítr komplikoval mimo jiné i dopravu. U Horní Folmavy u česko-německých hranic na Domažlicku narazil v noci do spadlého stromu nákladní vlak. Nikdo se nezranil, provoz na trati byl podle hasičů na čas zastaven.

Další strom spadl podle hasičů na koleje také u Třemešné na Tachovsku, na trati z Bělé nad Radbuzou.

"Většina zásahů byla po 22:00 do půlnoci," řekl Livinka. Během dvou hodin zasahovali hasiči zhruba u dvou desítek událostí, další byly po půlnoci, kdy se situace začala uklidňovat. "Poslední zásah jsme měli asi kolem 3:00," dodal Livinka.

Desítky zásahů

Vítr v Jihočeském kraji dosahoval rychlosti 90 kilometrů za hodinu. Na vrcholu Velkého Javoru u Železné Rudy dokonce překonal hranici 126 kilometrů za hodinu.

V úterý kolem 23:00 zasáhl nejprve Českokrumlovsko, později začal lámat stromy i na Českobudějovicku, Prachaticku a Jindřichohradecku. "Nemáme hlášené žádné zraněné osoby. Hasiči nezasahovali u žádného případu pádu stromu na domy či auta," uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Jihočeští hasiči zasahovali u více než čtyř desítek událostí.

Stromy na silnicích

Ve Zlínském kraji vyjížděly jednotky hasičů do sedmé hodiny ranní celkem sedmnáctkrát. Poprvé zhruba ve 03:00.

"Jako první zasáhl silný vítr Zlínsko a Uherskohradišťsko. Následně vyjížděli hasiči k dalším událostem i na Kroměřížsku," upřesnil mluvčí Libor Netopil.

Dodal, že většinou hasiči odstraňovali popadané stromy z komunikací, v ojedinělých případech stromy a větve spadly na elektrická vedení a na koleje.

Strhané elektrické dráty

Silný vítr v noci zaměstnal i jihomoravské hasiče. Vyjížděli ke spadaným stromům a větvím, ale také ke stržené střeše a uvolněnému billboardu. Celkem měli asi dvě desítky výjezdů v souvislosti s větrem, někde zasahují ještě ráno.

Větve padaly na silnice v celém kraji, ale také na domy, například v Břeclavi v ulici generála Šimka. V Milokošti, místní části Veselí nad Moravou, vítr shodil strom na osobní auto a strhl dráty elektrického vedení. V Kosticích na Břeclavsku poškodil střechu budovy, v Olbramkostele na Znojemsku padl strom na koleje.

Ráno hasiči zasahovali u nebezpečných stromů na Břeclavsku a Hodonínsku. Přímo v Břeclavi museli odstranit máji, která hrozila pádem.

autoři: ČTK, Domácí | 22. 10. 2014 7:57

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama