Praha - Páteční teploty na jihovýchodě a východě Moravy vystoupají až na 33 stupňů. V sobotu se místy objeví bouřky doprovázené přívalovými dešti, nárazovým větrem a kroupami. Výstraha před horkem platí od poledne do sobotních 17:00.
"V sobotu bude přes naše území postupovat k východu studená fronta. Před ní k nám bude proudit teplý a vlhký vzduch od jihu," uvedli meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Bouřky se dají očekávat v sobotu nejprve v Kraji Vysočina, po poledni už hrozí i v Jihomoravském, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji.
Nebezpečí požárů stále trvá
Kvůli dlouhému období bez deště a vedrům nadále přetrvává nebezpečí vzniku požárů.
Riziko je ale nižší než ve středu, která se stala nejteplejším dnem v roce. Největší horko bylo v Husinci-Řeži u Prahy, kde meteorologové naměřili 39,2 stupně Celsia.
S výjimkou krajů na severozápadě a jihu Čech riziko vzniku požárů stále přetrvává, uvedl ČHMÚ. Srážky v jižních Čechách riziko požárů snížily, na ostatním území pršelo jen velmi slabě nebo vůbec.
Hasiči zaznamenali v červenci na jižní Moravě v souvislosti se suchem 108 požárů lesů a polí, což je ve srovnání se stejným obdobím loni třikrát více.
Škoda vzniklá při požárech těchto porostů se odhaduje na 1,6 milionu korun. Od 3. července je v regionu vyhlášen kvůli suchu stav nebezpečí; je zakázáno rozdělávání ohňů v přírodě.
Nejvíce požárů za posledních pět let
"Počet požárů porostů, který jsme zaznamenali v červenci, je nejvyšší za posledních pět let," uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.
Největší škody vznikají na polích s obilím. Při některých výjezdech hasiči likvidují požár strnišť po obilí, kdy je škoda nulová.
K největším událostem patřil středeční požár u vyškovské místní části Lhota, kde hořel osmihektarový pozemek s lesem a polem. Do boje s plameny muselo být nasazeno 11 hasičských jednotek. Na hořící porost shazoval vodu policejní vrtulník.
V mnoha případech se příčinu požáru nepodaří vypátrat. Lesy a pole hoří v tomto počasí nejen kvůli špatně uhašeným nedopalkům cigaret, ale i pálení klestí a v několika případech vznikly také od zemědělské či lesní techniky.