Žádné ohně a šetřete vodou. Příkazy kvůli suchu se rozšiřují

Adéla Davidová, Michael Labutta
23. 7. 2015 16:55
Kromě Jihomoravského kraje se nesmí rozdělávat otevřený oheň i ve středních Čechách. Ve zbylých krajích přibývá obcí, které lidem zakazují odběr povrchových vod.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Kvůli suchu Středočeský kraj vyhlásil na základě doporučení hasičů a Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zákaz rozdělávání ohňů. Připojil se tak k Jihomoravskému kraji, kde zákaz platí už od začátku července. Připravené rozhodnutí o vyhlášení stavu nebezpečí požárů mají i v jižních Čechách a podobná opatření zvažuje i Pardubický kraj.

"Dlouhotrvající sucho a extrémní teploty se na vyprahlosti přírody podepisují do té míry, že je třeba nejen lesy a travní porosty chránit před jejich možným vznícením. Zákaz plošného rozdělávání ohňů je účinným ochranným prostředkem, jak případnému požáru zabránit," komentoval vyhlášení opatření středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD).

Lidé nesmějí mimo jiné kouřit a rozdělávat otevřený oheň tam, kde by se mohl snadno rozšířit. Zakázáno je tábořit mimo vyhrazená místa nebo pálit klestí a kůru v lesích.

Kromě toho se zákaz týká jízd parních lokomotiv bez přijatých protipožárních opatření či spalování hořlavých látek, jako je suchá tráva, plevel nebo větve na volném prostranství. Zejména v blízkosti porostů, polí s obilovinami a pícninami.

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) v rozhodnutí z 3. července zakázal také odhazování hořících či doutnajících předmětů nebo používání zábavní pyrotechniky. Na jižní Moravě, kde je situace nejhorší, ve čtvrtek jedná o vodních tocích krizový štáb Povodí Moravy.

Stav sucha a zákaz odebírání povrchové vody vyhlásil ve středu Rožnov pod Radhoštěm na Vsetínsku. Společnost Moravská vodárenská vyřizuje asi třikrát do týdne žádosti lidí, kteří chtějí přivézt cisternu vody. "Jsou to většinou lidé, kterým vysychají studny a chtějí třeba napustit bazén. Cisterny vozíme o něco častěji než obvykle, ale není to nijak výjimečný stav," řekla pro ČTK mluvčí společnosti Markéta Bártová.

V jižních Čechách jsou připraveni postupovat obdobně jako v Jihomoravském a Středočeském kraji. "V tuto chvíli je připraveno rozhodnutí hejtmana Jihočeského kraje o vyhlášení stavu nebezpečí požárů, k jeho vyhlášení ale dosud nemuselo dojít," řekl Jakub Straka z tiskového oddělení kanceláře hejtmana.

Pardubický kraj čeká na vývoj počasí, ale v případě pokračujícího sucha by se od víkendu nesměl otevřený oheň rozdělávat ani tady.

Úřady v Ústeckém kraji zakázaly kvůli suchu odběr vody z potoků a řek pod správou Povodí Ohře. Zákaz používat vodu z potoků vydaly magistráty v Mostě a v Chomutově. Na Ústecku platí zákaz odběru z vodních nádrží a vodních děl.

"Situaci samozřejmě monitorujeme. Kolegové z krizového řízení jsou v dennodenním kontaktu s hasiči, s Povodím Labe a s Povodím Ohře,“ uvedla mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

V ostatních krajích se zatím k žádným zásadnějším opatřením nechystají.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy